Stari Bar je turistička atrakcija, koja ima burnu prošlost i iz godine u godinu turistima postaje sve zanimljivija destinacija. Ovog ljeta su ga najviše obilazili, uživajući u ljepoti drevnih zdanja, mirisima i ukusima tradicionalne kuhinje, Poljaci.
Ipak, sudeći po anketi koju smo sproveli, mišljenja ugostitelja i vlasnika objekata su, po pitanju sezone 2024. godine, prilično podijeljena.
Edon Feka, sin vlasnika ćevabdžinice u Starom gradu nam je kazao da je ova sezona za oko 30 posto lošija.
„Kada je riječ o turistima, platežna moć je manja u odnosu na poslednje dvije godine. Ipak, to je globalni trend“, naveo je Feka, dodajući da su, što se tiče grupnog i hotelskog turizma, posjetioci Starog Bara iz Poljske, Turske i Izraela, a gosti sa tih podneblja su najslabiji potrošači.
„Nedostaju nam gosti iz Srbije, Stari Bar najviše ’živi’ od njih. Oni su najsličniji nama, vole da pojedu i popiju i ne pitaju za cijenu. Crna Gora živi od turizma i turista iz bivše Jugoslavije. Svaka godina je drugačija i svake je posao teži, a sve je manje para. Sve se nekako mijenja, ali ne na bolje nego, nažalost, na gore. I mi smo podlegli principima masovnog turizma, a to Crnoj Gori ne treba“, objasnio je Feka. Ipak, podvukao je da su, što se tiče porodičnog posla, kojeg je razradio sa bratom, zadovoljni.
Menadžer kafića Fazlija Kurpejović je istakao da je ova sezona, kada se uporedi sa prošlom, značajno lošija.
„Postoji gužva u tranzitu, ali smo prošle godine u Starom Baru brojali više posjetilaca iz Izraela, a ove godine ih je najviše stiglo iz Poljske. I cijene su drugačije, a svi gledaju kako će jeftinije da prođu. U mom restoranu cijene su iste, mada planiramo da ih korigujemo od januara“, kazao je Kurpejović.
Edin Ćeranić, koji je zadužen za marketing hotela u urbanom dijelu u podnožju Rumije, za Radio Bar i Bar Info je naglasio da je, kada je u pitanju hotelska sezona, ova godina uspješna kao i prošla.
„Gosti su po brojnosti i platežnom kapacitetu na prošlogodišnjem nivou. Imidž koji gradimo i politika hotela je da je ovo porodični hotel, pa nam tako i dolaze familije željne mira i opuštanja u krugu najbližih. Iako su najzastupljeniji turisti iz Evrope, imamo dosta gostiju iz SAD i sa Bliskog Istoka“, zadovoljan je Ćeranić.
Cijene boravka su malo uvećane u odnosu na prethodnu sezonu. Ovaj objekat radi tokom cijele godine, a cijene su ljeti drugačije u odnosu na zimski period.
Željko iz Starog Bara, koji prodaje domaće proizvode i sokove, nije zadovoljan.
„Godina je užasno loša. Smatram da je tako dijelom i zato što stranci nemaju gdje da bace otpad, ulica nije adekvatno osvijetljena… Ulaz u Stari grad košta pet eura, a ništa se ne ulaže da se neke stvari srede“, priča Željko.
Njegovo iskustvo je da turista ima iz svih krajeva Evrope, a potcrtava da „oni koji dođu sa kruzera, samo prošetaju i ne troše novac, ostavljajući više smeća sa sobom, nego što bi to radili Poljaci ili Česi“.
Istakao je da su cijene na nivou prošlogodišnjih, kako u restoranima tako i privatnim radnjama.
Nuri Bećović, vlasnik poznatog restorana je stava da je sezona ove godine „možda malo slabija u odnosu na prošlu“.
„Dešava se nešto, nije da se žalimo. Danas je loše vrijeme, kiša je, turisti ne idu na more, svi su došli ovdje da prošetaju. Inflacija je svugdje u svijetu, osjeća se to i kod nas, pa su tako i turisti slabiji potrošači nego prethodnih godina. Ipak, posla ima, sve u svemu – zadovoljni smo“, jasan je Bećović.
Na pitanje da li se turisti žale na cijene, rekao je da „pogledaju jelovnik, pa kažu da je skupo“.
„Nama je nametnuto da držimo te cijene, radna snaga je skuplja, plaćamo porez, PDV, pa to što su više u odnosu na prošlu godinu, nije do nas“, navodi Bećović, koji je kazao da su u njegovom lokalu najbrojniji Poljaci i Česi.
Milica, jedna od vlasnica lokala u kojem se prodaju ukrasi, suveniri, marame, nema pritužbi.
„Ova godina je prilično bolja u odnosu na prethodnu. Turista ima sa svih strana, a sve kad se skupi – bude posla. Starim gradom ovih dana šetaju ljudi iz Engleske, Kine, Amerike“, zadovoljna je Milica.