U svijetu gdje se snovi pod teretom vremena često lome, jedan san je odolio, plešući lagano kroz izazove i uspjehe. Baletska škola “Princeza Ksenija” ove godine obilježava 25 godina postojanja – četvrt vijeka posvećenog radu, talentu i umjetničkoj izvrsnosti. Tim povodom, u emisiji Mozaik Radio Bara, razgovarali smo sa Vanjom Pantović, osnivačicom i direktorkom škole, ženom čija je vizija oblikovala generacije mladih baletskih umjetnika.

“Jubilej donosi pregršt emocija – od ponosa do odgovornosti. Svaka naša generacija je posebna, svako njihovo postignuće utkano je u temelje ove škole. Nije lako očuvati i razvijati baletsku umjetnost, posebno u maloj sredini, ali upornost, ljubav i posvećenost daju snagu da nastavimo dalje”, kaže Pantovićeva.
Baletska škola “Princeza Ksenija” postala je simbol umjetničke izvrsnosti i međunarodno priznata institucija. Njeno ime pronosi se svjetskim scenama – od Pekinga do Pariza, od Sofije do Rima. Učenici škole su se našli među 37 najboljih obrazovnih ustanova svijeta, postajući dio prestižnog Svjetskog obrazovnog plesnog saveza (World Dance Education Alliance), što predstavlja ne samo ogroman uspjeh za školu, već i za crnogorsku kulturu.

No, svaki uspjeh ima svoju cijenu. “Održati baletsku školu u ovim vremenima gotovo je nemoguća misija. Pored umjetničkog rada, suočavamo se sa administrativnim izazovima, manjkom stručnog kadra, potrebom za prostorom. Ipak, zahvaljujući podršci patrona, danas imamo moderne učionice u Baru i Podgorici, a prvi baletski pedagozi koje smo iznjedrili sada se usavršavaju u Bugarskoj”, ističe Pantovićeva.
Škola se ponosi i činjenicom da je tokom svog trajanja uvijek angažovala eminentni nastavni kadar. Pored Konstantina Kostjukova, uglednog direktora Beogradskog baleta, značajan doprinos dali su i renomirani pedagozi poput Ane Pavlović, Tamare Ivanović, Jovice Begojeva, Ivanke Lukateli, Lidije Pilipenko, Duške Dragićević, Sonje Lapatanov, Ašhen Ataljanc, ali i pedagozi sa poznatih baletskih adresa Rusije, Kine, SAD-a, Ukrajine, Izraela i Velike Britanije, kao i dugogodišnji stručnjaci iz Bugarske, koji su punih 17 godina bili dio nastavnog procesa.

Svečani jubilej biće obilježen gala koncertom u Crnogorskom narodnom pozorištu, koji je na programu u subotu, 22. marta. Više od 150 učenika predstaviće raskoš baletskog izraza kroz koreografije inspirisane klasičnim i savremenim djelima. Poseban trenutak večeri biće izvođenje Zime- Antonija Vivaldija, kada će na scenu stupiti prve generacije balerina škole, koje su danas ostvarene u raznim profesijama, ali su ostale vjerne baletu.
U čast dugogodišnje saradnje sa renomiranim stručnjacima iz Bugarske, ambasadi ove zemlje biće dodijeljena plaketa zahvalnosti, dok će koncert upotpuniti i Vojni orkestar Crne Gore, dajući dodatni svečani ton ovom događaju.

“Interesovanje za balet raste, a mi smo ponosni što doprinosimo tom procvatu. Nadamo se da ćemo uskoro imati nacionalni baletski ansambl, jer Crna Gora ima potencijala za to”, zaključuje Pantovićeva.
Veče baletske umjetnosti u Podgorici biće ne samo proslava jubileja, već i oda ljepoti pokreta, discipline i strasti koja traje već četvrt vijeka. Baš kao i sama škola, i balet u Crnoj Gori nastavlja svoj ples, inspirišući nove generacije da zakorače na scenu sa posvećenošću i ljubavlju.