U cilju zaštite i unaprjeđenja životne sredine Bara i ekološke države, da bi bili organizovaniji, da bi se znalo šta, gdje i ko treba da radi, koordinator realizacije masovnih EKO akcija mr sci. Miodrag Banović je još 24. novembra 2000. godine uradio Strateški plan “EKO kultura obale Bara, 2000-2020.”. Taj Plan je proširio u 2021. i 2022.godini, do Dana Opštine Bar 24. novembra 2022.godine. Tim povodom profesor Banović bio je gost emisije „Uhvati dan“ Radio Bara.
„Po profesiji sam magistar nauka fizičke kulture, tako da je moje profesionalno angažovanje cijelog radnog vijeka, pa i nakon odlaska u penziju, bilo usmjereno na inicijative i koordinaciju priliko realizacije aktivnosti na stvaranju uslova za razvoj sporta. Uporedo, angažovao sam se u širim sferama društva za opštedruštvenu dobrobit. U kulturi, u kulturno-umjetničkom amaterizmu, folkloru, horu, klapi, teatru, muzici, likovnom i literarnom stvaralaštvu. Trudio sam se da dam doprinos ekologiji, uređenju priobalnog pojasa Opštine Bar, sa proširenjem na šire područje Crne Gore (Bar, Ulcinj, Budva, Radanovići, Tivat, Kotor, Risan, Bijela, Herceg Novi, Golubovci, Podgorica, Lješanska nahija, Drezga, Piperi, Danilovgrad i Tuzi)“, navodi Banović.
U humanitarnim aktivnostima Crvenog krsta, najstariji je volonter sa preko 40 godina aktivizma u kontinuitetu, koji traje i do ove 2022. godine, iako je penzioner u osmoj deceniji. U dobrovoljnom davanju krvi, najstariji je dobrovoljni davalac krvi u Crnoj Gori, a u junu 2021.godine dao je krv iako je napunio 70 godina. Inicijator je i organzator brojnih masovnih manifestacija.
„Projekat ‘Park maslina kružnih tokova i međukolovoznih traka bulevara’, očigledno se svidio Opštini Bar pa su ga preuzeli i odvojili su novac za uređenje koje je realizovalo ‘Komunalne djelatnosti’ – sektor ‘Gradsko zelenilo’. Naša vizija je bila da se na sva četiri kružna toka zasade masline još 2017. godine. Umjesto da smo na sva četiri kružna toka tada zasadili masline, one su zasađene tek 2019. godine. Još dva kružna toka čekaju uređenje“, kaže Banović.
Nakon izrade Strateškog plana “EKO kultura obale Bara, 2000-2020.” autor Plana i koordinator formiranja parkova “Mladi maslinjaci djece Bara” Miodrag Banović je u okviru projekta „Eko dani“ pokrenuo realizaciju Plana sa masovnim učešćem preko 12.000 naših sugrađana svih socio-uzrasnih kategorija stanovništva i pripadnika Vojske Crne Gore, koji su trajali 22 godine. Zbog pandemije COVID-19, da ne bi dovodili u rizik zdravlje djece i ostalih građana Bara, u 2020. godini otkazane su sve masovne ekološke akcije. U 2022. godini Banović je još energičnije nastavio sa EKO danima Bara i Crne Gore u masovnim EKO akcije na formiranju Parkova “Maslina djece Bara i Crne Gore”, na širem području Crne Gore.
„Parkove ‘Maslina djece Bara i Crne Gore’ formirali smo u dvorištima institucija koje rade sa djecom i za djecu (vrtići, osnovne i srednje škole, fakulteti, institucije sporta, kulture, zdravstva, humanitarne organizacije, Crveni krst, vjerski objekti sve tri vjere naroda u Baru i Crnoj Gori, javne gradske površine, kasarne Vojske Crne Gore u Baru, Golubovcima, Podgorici i Danilovgradu)“, podsjeća naš sagovornik..
Povodom Svjetskog dana zaštite životne sredine 05. juna 2022.godine, pored održavanja formiranih parkova maslina, u Parku maslina Gimnazije „Niko Rolović” profesorica te ustanove je kupila 20 maslina koje su zasadili učenici i građani.
„U septembru 2022. godine, po treći put sam kupio 50 sadnica i đubrivo za sadnju maslina u dvorištu Gimnazije. Pošto ni tada nisam dobio odgovor i odobrenje nadležnih za uređenje dvorišta, kupljene masline, sa novim dokupljenim sadnicama i još 30 sadnica maslina donatora Fondacije ‘Hemiias’, 16. septembra 2022.godine, usmjerio sam na područje opštine Ulcinj, gdje smo formirali 13 novih parkova maslina, dok smo u Baru u tri parka maslina revitlizovali i proširili parkove“, ističe inicijator ekoloških akcija.
On podsjeća i na zapažene akcije organizovane 21. i 22. oktobra, kada je formirano novih deset parkova maslina u Spužu, Zagoriču, Novom Selu, Lazinama, Ždrebaoniku, Slapu na Zeti i Danilovgradu.
„Nakon toga, od 28.oktobra do 24. novembra ‘Eko dani Bara i Crne Gore’, povodom Dana opštine, realizovani su u Baru. Uslijedile su akcije formiranja devet parkova na području Cijevne, Tuzi, Bioča, Podgorice, rimokatolička crkva na Koniku, Osmanagića džamije u Staroj Varoši i Kliničkom centru Podgorica“, zaključuje Banović.