Bar je domaćin Svjetskog juniorskog prvenstva u planinskom trčanju

Bar će predstojećeg vikenda biti u centru pažnje svjetskog trkačkog sporta. Od sjutra do 30. juna, Opština Bar je domaćin Svjetskog juniorskog prvenstva “Skyrunning Rumija” u planinskom trčanju u dispciplini skyrunning. Trke se održavaju u 3 discipline i to : Vertikal (5 km), Sky Trail (12 km) i Sky Race (21km) na Vrsuti i na Rumiji.

Ujedno, ovo međunarodno takmičenje će biti i lijepa turistička promocija našeg grada, ali i promocija zdravih stilova života.

Ovo je premijerno izdanje skajraning trke u Baru, između dvije čarobne obale i prvo Svjetsko juniorsko prvenstvo u jugoistočnoj Evropi, a očekuje se preko 40 nacija sa pet kontinenata.

U našem gradu funkcioniše “Skyrunning klub Rumija”, koji je nesebično uključen u organizaciju predstojeće manifestacije, pa iz kluba podsjećaju da će Barani imati svog predstavnika na Open Race-u.

Nikola Pajović jedan od čelnika barskog kluba i zaljubljenika u ovaj sport predstavio nam je klub, ali i trodnevni događaj.

“Ideja da se osnuje Skyrunnig klub sa simboličnim nazivom “Rumija” je potekla od nas par entuzijasta i zaljubljenika u sve gore navedeno, pa smo u jednostavnom razgovoru došli do ideje da oformimo klub u planinskom trčanju. Svakako, moram da pomenem svoje prijatelje: Nikolu Krgovića, Mila Novakovića i Zorana Đurnića, koji su zajedno sa mnom i osnivači kluba. Svako ima svoju poziciju i jasne zadatke u klubu, Cilj je jednostavan-predstavljanje planinskog trčanja kao najljepšeg predstavnika zdravog života, u kombinaciji sa zaljubljenošću u prirodu i planinarenje. A Skyrunning je upravo to-spoj trčanja i planinarenja i neizmjerne ljubavi prema prirodi” ističe Pajović.

Nikola je rođen u Baru, gdje je završio osnovnu školu i Gimnaziju, apsolvent je pomorskog fakulteta u Kotoru, strastveni zaljubljenik u prirodu, dugogodišnji zaljubljenik u trčanje i sve sportske aktivnosti na otvorenom, dugogodišnji i strastveni planinar a unazad nekoliko godina i sam učesnik planinskih trka, polumaratona, drumskih trka.

Koliko klub ima članova, a pošto ovaj sport donekle možemo uvstiti u ekstremni, da li ima i dama u vašem klubu ?

“Klub trenutno broji 10 članova, a pored nas četvorice osnivača, tu je Skupština i Odbor kluba” sa ponosom ističe naš sagovornik. Svakako da smo i damama opredijelili određene pozicije, jer bez nježnijeg pola, malo šta od navedenog bi imalo smisla. Puno razumijevanje imamo i bezrezervnu podršku od nama dragih osoba ženskog pola – majki, sestara, bračnih drugova i djevojaka, drugarica. Neke su direktno uključene u funkcionisanje kluba, dok su neke moralna podrška, ali i te kako bitna podrška” kaže Pajović.

Koliko je ovo razvijen sport u našoj državi i koliko postoji klubova u Crnoj Gori?

“Što se Skyrunninga tiče, unazad nekoliko godina, ovaj vid planinskog trčanja doživljava ekspanziju u Svijetu i Evropi, a Crna Gora iako je mali dio ove priče, nije ostala imuna na tako nešto. I ne treba da ostane i izuzetno nam je drago zbog toga, iz razloga što Crna Gora ima nešto što mnoge zemlje u Evropi nemaju – preko 70% države čine planine. I to kakve. A za ovaj sport je to presudno. Kao što je za fudbalere njihovo igralište stadion, tako je i naše igralište planina.

Sve veći broj ljudi u Crnoj Gori se opredjeljuje za ovaj sport, zato što je vrlo jednostavno pronaći se u svemu ovome, spojiti ljubav prema trčanju i planinarenju u jednu cjelinu. Skyrunning, kako  i sam naziv kaže – “Nebesko trčanje”. Zaista nešto što je vrijedno probati.

U Crnoj Gori je formirano 5 Skyrunning klubova, trenutno, ali cilj nam je da taj broj bude veći, pa samim tim želimo da proširimo svoju bazu, a već smo uspostavili međusobnu saradnju i svakako nam je plan da je učvrstimo. Najljepši osjećaj je kada predstavljaš svoj grad i svoju državu, kako na domaćim, tako i na međunarodnim takmičenjima, a samim tim i svoju porodicu, svoju ulicu, svoje komšije, prijatelje” ističe Pajović.

Bar će naredna tri dana biti epicentar svjetskog trkačkog spota. Koliko takmičara očekujete u našem gradu i je li ovo prva vaša organizacija i učešće na jednom ovakvom takmičenju ?

“Što se tiče same organizacije Svjetskog juniorskog prvenstva, ona je povjerena našim prijateljima iz Skyrunning federacije Srbije i Crne Gore, na čelu sa direktorom Markom Nikolićem i kompletnom njegovom timu ljudi, koji već 10 godina organizuju međunarodna takmičenja u „nebeskom trčanju”.

Tako smo prošle godine imali Evropsko seniorsko prvenstvo na Prokletijama, ove godine imamo na Rumiji Svjetsko juniorsko prvenstvo. To su pokazatelji koliko su crnogorske planine blagodet i dragulj za razvitak ovog sporta. Očekujemo oko 300 takmičara u Baru, a naš klub im pruža logistiku na ovom događaju i pomažemo im u organizaciji, nesebično stojeći na raspolaganju, da se jedan ovakav svjetski događaj isprati, da sve prođe u najboljem redu, strogo vodeći računa do najstinijih detalja, a na kraju – da svi učesnici budu srećni i zadovoljni, a organizacija na zavdonom nivou” podsjeća Pajović.

Rekao si da je ovo promocija grada, ali i zdravih stilova života. Koliko je ovo zdrav sport, ali čini mi se i veoma izazovan. Sigurno da čovjek mora biti i dobro fizički pripremljen?

“Naravno, kad sam pomenuo promociju grada, vrlo je neophodno istaći da su jedni od pokrovitelja prvenstva Opština Bar i TO Bar. Oni su prepoznali značaj same manifestacije, pružili maksimalnu podršku i logistiku. Jer nije mala stvar, kad  jedan mali Mediteranski gradić posjeti recimo reprezentacija Japana od 20-ak članova, ili reprezentacije Brazila, Kanade, SAD-a, Portugala, Perua, Španije, Francuske, Italije, Velike Britanije, Češke, Bugarske, Hrvatske, Srbije, Njemačke, Mađarske, Irske, Norveške, Poljske, Rusije, Slovenije, Švajcarske, Slovačke, Švedske, Grčke, Holandije i naravno Crne Gore  sa predstavnikom Aleksandrom Grbovićem. To nijesu samo noćenja u gradu, ovih dana Bar je centar zbivanja trkačkog svijeta i mi smo dužni da ulogu vrhunskog domaćina i opravdamo na sve moguće načine.

Skyrunning je vrlo vrlo zahtjevan sport, kako fizički, tako i mentalno. Često dovodi do ispitivanja i preispitivanja sopstvenih ljudskih granica. U pitanju je prelaženje velikog broja kilometara, kao i velike visinske razlike, staze su nevjerovatno izazovne sa vrhunskim pogledima, i to kad kažem vrhunskim, zaista tako i mislim. Veoma često podsjećaju na EKG snimak – što znači da na jednoj trci možete da doživite start na 1300 mnv visine, izlazite na tačku koja ima 2300 mnv, potom se spuštate na tačku koja je na 1400 mnv, a potom opet izlazite na tačku na 2400 mnv, a zatim se spuštate na tačku na 1300 mnv. I to nekoliko puta u toku same trke. I to sve treba uraditi većinski trčanjem, ne probijaću zadate vremenske limite, dolazeći na vrijeme ili čak prije vremena na određene kontrolne tačke itd itd …” dodajer Pajović.

Organizacija i priprema za ovo takmičenje je dugo trajala, a kad manifestacija zvanično kreće i kakav je plan događaja u naredna tri dana ?  

“Manifestacija počinje u četvrtak, 27. juna zvaničnom prezentacijom timova, u 18:00 časova na velikom platou u Starom Baru, a zatim se selimo u Dom kulture, gdje će se od 19.00 časova održati prvi brifing za takmičare pred trku Vertical.

Na manifestaciji ćemo imati 3 staze, Vertical u dužini od 5 km, koji će započeti u Sutomoru a cilj je na vrhu Vrsute. Vertical je isključivo trka uzbrdo i visinska razlika je preko 1000 m. Biće održana u disciplini Svjetskog juniorskog prvenstva, kao i Open Race. Trka startuje u petak 28. juna u 07:00 h – a kako je hronometarski start u pitanju, na svakih 30 sekundi ćemo imati start po jednog takmičara. Limit za takmičare je 2:00 h da finiširaju trku.

Dodjela nagrada za Vertical je na velikom plato u u Starom Baru u 17:30h.

U subotu, 29. juna u 13:00 h je drugi brifing za takmičare Sky Trail i Sky Race.

Sky Trail u dužini od 12 km sa visinskom razlikom od preko 800 m. rezervisan je za nedelju 30. juna u 07:00 h, a u 7:15 h startuje Open Race.

Start trke je na pjaci u Starom Baru, dalje vodi starobarskom kaldrmom pored zidina starog grada preko Brbota do mosta od Menki, nastavlja prema Malim Mikulićima, zatim izlazi na Baltinu a potom se spušta na Turčine sa ciljem opet na starobarskoj pijaci a limit za ovu trku je 4:00 h od starta.

Poslednja i najizazovnija trka je Sky Race u dužini od 21 km sa visinskom razlikom od preko 1600 m, koja takođe startuje u nedelju 30. juna u 07:00 h, a u 07:15 h startuje Open race. Start trke je na pijaci u Starom Baru, nastavlja se kaldrmom uz zidine starog grada, kroz Brbot, gdje izlazi na most od Menki, zatim se uspinje ka Menkama, a dalje vertikala vodi ka Ljumetićima gdje izlazi na Dobri Do u podnožju Rumije kod Ruskog manastira. Sljedeća vertikala je uspon na vrh Rumije, a onda slijedi najizazovniji dio – starom karavanskom stazom koja je prokrčena poslije nekoliko decenija, grebenom na Malu Rumiju, Čugagolinu, Bijelu Skalu, a zatim se spušta na Baltinu, Turčine i potom cilj na pijaci u Starom Baru.

Dodjela nagrada i medalja za ove dvije trke će se održati u nedelju u 13:00 časova, a ceremonija zatvaranja je u nedelju u 14:00 h.

Neke od dalekih reprezentacija su doputovale prije nekoliko dana u Bar, već ih možete vidjeti na ulicama grada kako se pripremaju, na obroncima Rumije i Vrsute takođe” detaljno nas je upoznao sa programom manifestacije Nikola Pajović.

Kako je najavljeno manifestaciju bi trebalo da otvore zvaničnici Svjetske Skyrunning federacije, a velikom sportskom događaju prisutvovaće čelnici našeg grada, predsjednik Opštine Dušan Raičević, predsjednik Skupštine opštine gospodin Branislav Bane Nenezić, kao i direktor TO Bar Danilo Orlandić, te mnogi drugi zvaničnici, sportski radnici i zaljubljenici u ovaj sport.

Za najsupješnije takmičare su pripremljene brojne nagrade, kako finansijske, tako i robne, kao i medalje, a medalje će takođe dobiti i finišeri svih pomenutih trka. Oni najbrži svakako tempiraju svoje forme za naredna prestižna takmičenja koja ih očekuju. 

Share.

Comments are closed.