Nacionalno koordinaciono tijelo za borbu protiv zaraznih bolesti donijelo je sinoć niz novih privremenih mjera za sprječavanje unošenja u zemlju, suzbijanje i sprečavanje prenošenja novog koronavirusa, ali se one u Baru različito primjenjuju.
Ugostiteljski objekti su zatvoreni i u njima nema boravka, a rade samo oni koji vrše dostavu hrane. I neki supermarketi su se odlučili za ovu vrstu rada, pa besplatno dostavljaju sve što je potrebno na kućnu adresu u vrijednosti preko pet eura, poput marketa “Sunce”.
U velikim supermarketima pridržavaju se pravila da u objektu, bez obzira na njegovu površinu, ne može biti više od 50 kupaca istovremeno. U njima je označeno rastojanje od najmanje dva metra između osoba koja se nalaze ispred prodajnih objekata, na kasama i sektorima u kojima se roba uslužuje od strane zaposlenih lica. Radnice na kasama nose maske i rukavice, ali ne i svi radnici u supermarketima.
Veliki redovi su danas bili ispred supermarketa, apoteka, banaka, i trebalo je vremena i živaca da se ljudi naviknu na novi režim rada i puštanja u objekte.
Na žalost, u većini radnici i radnice u maloprodaji (pekare, minimarketi, parfimerije, butici…) nemaju zaštitnu opremu i izloženi su virusu, obzirom na broj usluga koje obave dnevno.
Na korzou, na trgu, pored mora, i dalje se nalazi puno ljudi, koji užuvaju u toplim proljetnim danima. Mnogi od njih poštuju instrukciju od dva metra udaljenostii pozdravljaju se bez rukovanja, grljenja i ljubljenja, ali je znatno veći broj onih koji na to gledaju kao na besmislicu i ne pridržavaju se toga.
Pored mora se mogu vidjeti i parovi i prijatelji sa kafama “za ponijeti”, priganicama iz obližnjeg restorana… kako sjede i uživaju u suncu, na bezbjednoj udaljenosti od “ostatka svijeta”.
Ljekari se ipak nadaju da je veći broj onih koji porodično poštuju slogan “Sjedi doma” i izlaze samo ako moraju radi posla ili odlaska po potrepštine. A takvi se redovno javljaju na društvenim mrežama i upozoravaju druge na potrebu izolacije radi opšteg zdravlja.