Učesnica Prve crnogorske bezbjednosne akademije za mlade, održane u Podgorici, bila je i Baranka Jovana Vučeraković. Akademija je okupila 20 studenata/kinja koji su imali priliku da učestvuju u interaktivnim predavanjima sa predavačima iz Crne Gore i inostranstva. Jovana je impresije podijelila gostujući u programu Radio Bara.
“Imala sam čast da 4. i 5. aprila budem polaznica Prve crnogorske bezbjednosne akademije za mlade, u organizaciji Centra za građansko obrazovanje (CGO) uz podršku NATO Odjeljenja za javnu diplomatiju. Fokus je bio na upoznavanju NATO saveza i njegove spoljne politike, ulogom Rusije na Zapadnom Balkanu, pozicijom vjerskih organizacija u narastajućem ekstremizmu kod mladih, nadležnostima institucija u procesima koji su posebno ranjivi na strane uticaje”, objašnjava naša sagovornica.
Ističe i da je značajna pažnja posvećena edukaciji kako prepoznati dezinformacije u tradicionalnim medijima i na društvenim mrežama, naučili su kako da identifikuju botove i trolove, kako da provjere informaciju, nakoji način da se upoznaju sa osnovnim konceptima sajber bezbjednosti, načinima čuvanja privatnosti u online okruženju, ali i sa komunikacionom politikom NATO-a u Crnoj Gori.
Za učešće se prijavila “prvenstveno zbog značaja teme koja je obrađivana i njene aktuelnosti u Crnoj Gori u gotovo svim sferama društva”.
“Takođe, poučena ličnim iskustvom prilikom stažiranja u timu CGO-a, nisam sumnjala da će sva moja očekivanja biti ispunjena. Moje zapažanje je da se nalazimo na područiju gdje su strani ‘maligni’ uticaji evidentno osjetljivi i da je kreiranje otpornosti među mladima putem edukacije, ustvari, način trasiranja što sigurnijeg spoljnjeg kursa CrneGore, usmjerenog prema utemeljenim vrijednostima Evropske unije i Nato saveza”, kaže ova studentkinja prava.
Iz programa Akademije i diverziteta njenih predavača izdvaja obraćanje zamjenice pomoćnika generalnog sekretara za javnu diplomatiju NATO Karmen Romero, koja je istakla značaj učešća Crne Gore u zajedničkim aktivnostima NATO saveza, zatim predavanje “Ukrajina – bitka za vrijednosti”, ambasadora Ukrajine u Crnoj Gori Olega Gerasimenka i panel “Bezbjednosne prilike u Crnoj Gori – da li Crna Gora može balansirati između Istoka i Zapada”, kada su imali priliku da diskutuju sa Filipom Adžićem, ministrom unutrašnjih poslova i koordinatorom Ministarstva odbrane u Vladi Crne Gore i Raškom Konjevićem, bivšim ministrom odbrane u Vladi Crne Gore i potpredsjednikom Socijaldemokratske partije (SDP).
“Voljela bih da podstaknem studente i mlade ljude da se prijave kako na Akademiju (jer vjerujem da će u budućnosti biti još generacija polaznika), tako i na brojne sertifikovane kvalitetne programe neformalnog obrazovanja koje nudi Centar za građansko obrazovanje (CGO) i ostale priznate nevladine organizacije u Crnoj Gori. Kao studentkinja Pravnog fakulteta, smatram da je neformalno obrazovanje dalo nesumnjivu dopunu mom daljem školovanju i afirmisanju i uticalo na neophodno osvješćivanje o značaju građanskih vrijednosti u društvu”, zaključuje Vučeraković.