“U ponudi Narodne biblioteke i čitaonice „Ivo Vučković“ od prije nekoliko dana je nova usluga – web aplikacija COBISS+, kao i verzija prilagođena mobilnim uređajima mCOBISS“ kazala je gostujući u programu Radio Bara upravnica Sonja Lalević.
Princip rada ovih aplikacija je jednostavan, a korisnicima nudi brojne benefite.
“Kao jedna od rijetkih gradskih biblioteka u Crnoj Gori koja ima automatizovanu pozajmicu, našim članovima omogućavamo korišćenje svih mogućnosti koje aplikacija pruža. Oni su i do sada zahvaljujući COBISS OPAC-u imali mogućnost pretraživanja građe i kopiranja zapisa za svoje potrebe, uz poštovanje propisanih uslova. A od sada, pored mogućnosti detaljnog pretraživanja po mnogim parametrima (autor, naslov, ISBN, ISSN …), pregleda zaduženja, produženja datuma pozajmice, pregleda istorije pozajmice, izrade spiska knjiga koje tek planira da posudi, prikaza lokacije biblioteke, korisnik ima i mogućnost očitavanja bar kodova (ISSN, ISBN) kao najednostavnijeg načina pretrage. Na primjer, ako u knjižari naiđe na neku knjigu koja ga zanima, može da skenira kod, te na taj način provjeri da li biblioteka posjeduje tu publikaciju i odluči da li će je kupiti ili posuditi“, objašnjava Lalevićeva.
Knjižni fond biblioteke dopunili su krajem prošle godine. Na Odjeljenju za odrasle je oko 62 hiljade, a na dječjem odjeljenju oko 11 hiljada naslova.
„ Akcenat smo krajem prošle godine stavili na obnavljanje fonda knjiga za djecu. Od sopstvenih sredstava i značajne donacije preduzeća ‘Putevi’ iz Bara, kao i zahvaljujući entuzijazmu gospodina Enesa Bande iz ‘Euromixa’, uspjeli smo u namjeri da taj dio sadržajno obogatimo, ali i da vizuelno bude atraktivan djeci. Smatramo da su za djecu ti prvi susreti sa bibliotekom značajni i željeli smo da im budu što prijatniji. Najviše se traži lektira, ali imamo i puno novih enciklopedija, knjiga i slikovnica za najmlađe“, istakla je upravnica biblioteke.
Ona primjećuje da je tokom pandemije interesovanje naših sugrađana za čitanje veće.
„Posebno su aktivni naši stalni članovi, a upisano je i dosta novih. S obzirom na epidemiološku situaciju, izašli smo u susret njihovim željama i omogućili posuđivanje i nekih vrijednih knjiga, koje su do skoro mogle da se koriste samo u čitaonici“, istakla je.
U planu za naredni period je obogaćivanje knjižnog fonda za odrasle.
“Na Odjeljenu za odrasle, pored lektire za srednjoškolce, najtraženija su književna djela domaćih, zatim autora iz regiona, pa inostranih pisaca. Veliko je interesovanje za djela iz istorije i psihologije. Traže se i knjige o Baru- o istoriji, životu i običajima, arheologiji, etnografiji… Istražuju se Stari Bar, Krajina, Crmnica, Spič… Nažalost, često se traže knjige koje mi još uvijek, zbog nedostatka sredstava, nismo nabavili. Izdavačka produkcija je ogromna. Nastojimo da pratimo i da izdvojimo sve ono što je interesantno za naše članove. Ne uspijevamo u tome uvijek, zato što nemamo plansko izdvajanje sredstava i kontinuiranu nabavku, ali se trudimo da što više budemo u toku“, naglašava Lalevićeva.
Sljedeća faza rada na osavremenjevanju poslovanja je digitalizacija zavičajne zbirke biblioteke.
“Svjesni smo složenosti ovog, za naše uslove prilično skupog projekta, ali smo, ipak, započeli pripremu. Vrši se odabir građe za digitalizaciju, prikupljaju se podaci o potrebnoj opremi, proučava se zakonska regulativa u vezi sa autorskim pravima i svim neophodnim procedurama. Nakon konsultacija sa kolegama iz Nacionalne biblioteke ‘Đurđe Crnojević’ sa Cetinja, angažovanim na projektu Digitalne biblioteke Crne Gore, u toku je izrada detaljnog plana koji će uskoro biti predstavljen rukovodstvu Kulturnog centra”, kazala je Lalević.
U bibliotečkoj djelatnosti Crne Gore, barska biblioteka jedna je od vodećih u osavremenjivanju poslovanja. Od 2007.godine dio su COBISS mreže (Kooperativni online bibliografski sistem i servisi) koja povezuje nacionalne bibliografske sisteme Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Makedonije, Slovenije, Srbije i Crne Gore i omogućava besplatan protok bibliografskih informacija.
Godišnja članarina je deset eura za odrasle, pet za djecu a dva i po za kolektivna učlanjenja. Radno vrijeme je od 8 do 18h, a subotom od 8 do 12h.