VIDEO: Barska SEUŠ učestvovala na Međunarodnom takmičenju na temu smanjenja rizika od požara

Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a sprovodi višekorisnički IPA program, koji se odnosi na zaštitu od poplava i upravljanje rizikom od šumskih požara – IPA FF, koji je počeo sa realizacijom 15. novembra 2020. godine i traje do 30. aprila 2024. godine. Države korisnice programa su Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija i Turska. Opšti cilj projekta je jačanje regionalne saradnje i razmjena najboljih praksi iz oblasti zaštite od poplava i šumskih požara, podrška zemljama korisnicama programa u usklađivanju nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU i pomoć u dostizanju standarda i praksi EU u oblasti civilne zaštite.

„Program se sastoji od dvije komponente: poplave i požari, a glavni ciljevi su poboljšanje pravnog i institucionalnog okvira u vezi sa EU Direktivom o poplavama i institucionalnu saradnju među svim akterima uključenim u realizaciju, kao i poboljšanje prevencije, pripremljenosti i kapaciteta za pružanje odgovora na šumske požare na nacionalnom, regionalnom i EU nivou”, navodi načelnica Područne jedinice Bar Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a, mr Pera Pavlica-Dragišić.

U okviru IPA FF programa, između ostalih brojnih aktivnosti, sprovedena su, kaže Pavlica Dragišić, takmičenja srednjih škola na temu smanjenja rizika od šumskih požara. U pitanju je bio pilot projekat takmičenja za koji su odabrane četiri srednje škole – tri iz u Podgorice (Medicinska, Ekonomska i Građevinska škola) i jedna iz Bara (Ekonomsko-ugostiteljska škola). Za takmičenje su formirani školski timovi sa mentorima, kojih je bilo ukupno sedam (četiri tima je imala građevinska škola, dok su preostale tri škole učestvovale sa po jednim timom).

Tim iz Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole iz Bara činili su Luka Gašić, Halil Huko, Ivan Dumezić, Nikola Glavićić, Rejan Đurović i Bakir Balić. U ime barske škole kontakt osoba je bio profesor pravne grupe predmeta, Neđeljko Đurović, a u ime Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a načelnica PJ Bar, mr Pera Pavlica Dragišić.

Aktivnosti u školama su trajale od septembra 2023. do februara 2024.godine, a odnosile su se na upoznavanje učenika sa rizikom od požara krozedukativno-informativne sadržaje na crnogorskom i engleskom jeziku. U barskoj SEUŠ bila je organizovana i posebno pripremljena i realizovanu prezentaciju načelnice PJ Bar.

Učenici su potom osmislili ideju za svoj rad na temu požari, u bilo kojoj likovnoj tehnici. Timovi su bili u obavezi da pripreme i kratki video zapis o svom radu sa porukom. Komisija sastavljena od četiri predstavnika, dva  iz Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a i dva iz Konzorcijuma programa, izvršila je bodovanje i odlučila o pobjednicima. Osnovni paramateri za bodovanje rada bili su vizuelni efekti, poruka rada, ključne riječi, originalnost i izrada video materijala, kao i tik-tok glasanje za određeni rad otvoreno jedan dan u određenom terminu, što je sve uticalo na totalnu impresiju i ocjenjivanje radova.

„Na osnovu rezultata bodovanja od strane Komisije, barska škola je dobila najveći broj bodova, ali je za ukupan redoslijed u sumarnom bodovanju prevagnulo TikTok glasanje. Važno je napomenuti da su crnogorski učenici pokazali visok nivo požrtvovanosti, želju da se detaljnije upoznaju sa problematikom rizika od požara i izraženu kreativnost i stepen uključenosti u postupak izrade rada. Sve škole su dobile na poklon tablet i određeni reprezentativni materijal samog projekta, kao i diplome o učešću u takmičenju/projektu“, ističe naša sagovornica.

Četiri učenika (dva iz Građevinske škole i po jedan iz Ekonomske i  Ekonomsko-ugostiteljske škole) zajedno sa mentorkom, učestvovali su kao posmatrači na terenskoj vježbi na temu gašenja šumskih požara, koja je sprovedena od 18. do 22. marta 2024. godine u Skoplju.

„Tema rada učenika SEUŠ-a predstavlja maslinu dok gori. Naime, nakon uvida u karakter i obim požara koji su se na ovom prostoru dešavali u posljednje vrijeme, učenike je posebno inspirisao požar u Mrkojevićima 2019. godine, kada je izgorjelo ili oštećeno više stotina maslina. Video film u trajanju od 60 sekundi, na najbolji način sveobuhvatno predstavlja kompilaciju prikaza veličine i ozbiljnosti rizika od požara, značaj i raznolikost vrijednosti opštine Bar koje su ugrožene, kao i tok aktivnosti Tima na stvaranju rada“, objašnjava Pavlica Dragišić.

Posebno zadovoljan učešćem učenika škole i njihovim doprinosom na Programu je direktor SEUŠ Milovan Joksović, koji naglašava da su učenici u svom angažovanju bili odgovorni i samostalni i da su iskazali  stavove mladih ljudi koji žele da daju doprinos zajednici za bolje sutra. Direktor škole izražava zahvalnost Direktoratu za zaštitu i spašavanje na ukupnoj organizaciji i uključivanju škole u projekat.

“Obrazovanje u oblasti vanrednih situacija je međupredmetna tema i ono ima svoje specifične ciljeve. Zahvaljujući učešću u ovakavom međunarodnom projektu učenicima je bila pružena šansa da kroz aktivnosti i sadržaj koji nije dio formalnog obrazovanja ili određenog predmeta steknu određene vještine, razviju timski duh i uspostave komunikaciju sa vršnjacima iz regiona. Ovakva iskustva u znatnoj mjeri doprinose razvoju određenih kompetencija kod učenika, ali i snaže njihov lični i socijalni razvoj. Tematsko određenje ovog IPA programa veoma aktuelno i blisko našoj javnosti tako da će učesnici najvjerovatnije nastaviti svoj angažman kao vršnjački edukatori”, naglasio je profesor Neđeljko Đurović.

“Učesće u ovom programu, a posebno prisustvovanje na vježbi za mene su bili izvanredno iskustvo. Vježba je odlično organizovana, vidjeli smo i naučili mnogo, svi učesnici su bili komunikativni i pratili su svoje zadatke u vježbi”, izjavio je učenik II-2, Ivan Dumezić.

Share.

Comments are closed.