Barske škole spremno dočekuju početak nove školske godine uz strogo poštovanje mjera i preporuka NKT-a

Sve škole na području barske opštine spremno dočekuju početak nove školske godine, 1. oktobra. Uz strogo poštovanje mjera i preporuka Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti, vrata će tog četvrtka otvoriti deset osnovnih i tri srednjoškolske ustanove, potvrdili su u razgovoru za Radio Bar i Bar Info direktori.

U centralnoj gradskoj školi „Blažo Jokov Orlandić“ tvrde da su uradili sve što je u njihovoj moći da osnovcima omoguće maksimalnu bezbjednost tokom pohađanja nastave.

“Rad ćemo uskladiti prema uputstvima i smjernicama Ministarstva prosvjete. U učionicama će biti po 15 đaka, a smjene ćemo organizovati od sedam sati i 30 minuta do 18 časova i deset minuta. Sljedeće sedmice, u skladu sa zakonskom obavezom, firme licencirane za taj posao, dezinfikovaće sve prostorije. Nakon početka školske godine, svakog dana, po završetku nastave, planiramo dezinfekciju prostorija i svih radnih površina”, kaže direktor Mustafa Peročević.

On ističe da u ovoj obrazovnoj ustanovi uživaju povjerenje roditelja, pa u komunikaciji sa njima ne primjećuju strah, a raduje ih što svi žele da njihova djeca, poslije duge pauze, krenu u školu.

Iako je organizacija nastave u novim uslovima komlikovana, Peročević naglašava da od kolega očekuje da će uspješno odoljeti izazovu.

“Naš kadar je kvalitetan i stručan. Imamo dovoljno osoblja zaduženog za sprovođenje higijene i oni predano rade na tome da obezbijedimo da djeca budu u najvećoj mogućoj mjeri zaštićena tokom boravka u ustanovi”, podvlači Peročević, koji naglašava da je u ovom momentu „prioritet školarce i nastavno osoblje sačuvati od zaraze, pa tek onda na red dolazi nastava i usvajanje znanja“.

I u O.Š. „Meksiko“ su uradili sve što je u njihovoj moći da dočekaju novu školsku godinu u vanrednim okolnostima – tvrdi direktorica Elda Džanković Ibrišimović.

“Već duže vrijeme se intenzivno pripremamo. Uspjećemo da u potpunosti ispoštujemo smjernice dobijene od Ministarstva prosvjete. Za djecu koja će časove pohađati redovno, organizovaćemo nastavu u šest smjena. Veći nam je problem realizacija rada sa starijim razredima, koji će časove pratiti online, a imaju obavezu da s vremena na vrijeme dolaze na konsultacije i provjere znanja”, kaže Džanković Ibrišimović.

Škola je okrečena, narednih dana će biti dezinfikovan kompletan prostor.

“Sve učionice će imati dozere sa dezinfekcionim sredstvima, dok su u zajedničkim prostorijama oni već postavljeni. Učionice imaju mokri čvor sa umivaonikom, a svi, nedavno renovirani zajednički toaleti, imaju i toplu vodu”, zadovoljna je ona.

Ističe da se nastavnici, iako će raditi u otežanim i znatno zahtjevnijim uslovima, izuzetno raduju povratku u učionice, željni rada i susreta sa djecom.

U O.Š. “Srbija” pripreme se privode kraju. Škola je proljetos okrečena, a kako naglašava direktor Josip Ćinćur, ova obrazovna ustanova ima i izvanredno arhitektonsko rješenje, koje će “savršeno odgovoriti izazovima koje je nametnula pandemija”.

“Imamo mogućnost pristupa na deset zasebnih ulaza za svako odjeljenje, pa djeca neće imati kontakt sa drugarima iz ostalih razreda. Sve učionice u prizemlju imaju direktan izlaz van. I na spratu škole postoji pet – šest zasebnih ulaza, tako da nam organizacija nastave ni u vanrednim okolnostima neće predstavljati veliki problem”, ističe Ćinćur.

Direktor O.Š. “Mrkojevići” Osman Grgurević kaže da su u toku radovi na organizaciji boravka učenika i prilagođavanje objekta novom režimu ponašanja i nastave po preporukama Instituta za javno zdravlje i Ministarstva prosvjete.

“Ostalo je još da markiramo dvorište, sa ciljem poštovanja propisane distance, a od Ministarstva prosvjete očekujemo isporuku nedostajućih dezinfekcionih sredstava. Dio smo nabavili iz sopstvenih izvora”, kaže Grgurević.

U školi “Đerđ Kastrioti Skenderbeg” sve je spremno za početak nove školske godine.

“U Ostrosu za sada nema registrovanih slučajeva zaraze koronavirusom, tako da su ovdašnja djeca u ovom momentu u znatno povoljnijoj poziciji od vršnjaka u gradskom jezgru. Imamo izvanredne uslove za boravak učenika. Novu školsku godinu počećemo u okrečenim učionicama, a postavljena je i nova bravarija… Problem nam predstavlja održavanje nastave online, jer je na ovom području loša internet povezanost. Više bi nam odgovaralo, jer imamo smještajnih kapaciteta, da se nastava odvija kao u redovnim okolnostima. Smatram da bismo se mogli kvalitetno organizovati i da bi djeca i tada bila bezbjedna, jer odjeljenja broje najviše po deset do 12 učenika. Ipak, poštovaćemo preporuke, pa će nastavu pohađati učenici od prvog do šestog razreda”, kaže direktor Bećir Berjašević.

U školi “Jovan Tomašević” u Virpazaru najteže će biti poštovanje preporuka NKT-a po pitanju propisane distance prilikom organizovanja kombi – prevoza za mališane.

“Na adaptaciji, čišćenju škole i krečenju radimo još od 1. septembra. Radićemo preko vajber platforme, zbog toga što pokrivenost internetom nije zadovoljavajuća u svim djelovima mjesne zajednice”, kaže direktorka Jadranka Pešić, koja ne propušta priliku da i u ovom neizvjesnom vremenu, istakne jednu svijetlu tačku kojoj se raduju svi školarci – Ministarstvo je pomoglo i organizovalo dugo očekivanu sanaciju fiskulturne sale.

U osnovnim školama “Anto Đedović” u Šušanju, “Kekec” u Sutomoru” i “Bratstvo Jedinstvo” u Đuravcima, pripreme teku po planu.

“Mi smo potpuno spremni za početak nove školske godine po preporukama i smjernicama. Nadamo se da će nam na vrijeme stići planovi rada i neophodna dezinfekciona sredstva. Tek kada počnemo, znaćemo koliko smo se dobro ‘uvezali’ i u kojoj mjeri smo spremni da odgovorimo izazovu. Očekujem da će nam od pomoći biti iskustvo i saznanja koja smo proteklih mjeseci stekli o pandemiji”, smatra direktorica “Kekeca” Mirjana Lučić.

O.Š. “Jugoslavija” je izradila akcioni plan za organizaciju nastave, koji će se, kako najavjuje direktorka Biljana Vukmanović, analizirati i usvajati na predstojećoj sjednici Nastavničkog vijeća.

“Planirano je da se nastava organizuje u dvije smjene, po grupama, u skladu sa preporukama Ministarstva prosvjete. Škola je preduzela sve neophodne mjere u cilju poboljšanja higijenskih uslova i, uopšte, uslova boravka, o čemu ćemo javnost detaljno informisati prije samog početka školske godine”, najavljuje Vukmanović.

Gimnazija “Niko Rolović” je u jeku priprema za organizovanje nastave po preporukama Ministarstva prosvjete.

“Uputili smo dopis resornom ministarstvu šta nam je od higijenskih i dezinfekcionih sredstava potrebno za period od tri mjeseca. Dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju prostorija, inače obavljamo pred početak svake školske godine. Što se organizacije nastave tiče, imamo prostornih kapaciteta da, ako Ministarstvo dozvoli, organizujemo nastavu za sve razrede, naravno, uz poštovanje svih preporučenih zdravstvenih mjera. Za sada, plan je da redovnu nastavu pohađaju samo učenici prvog razreda, koji će imati po četiri do šest časova dnevno, u trajanju od po 30 minuta, dok će ostali nastavu pratiti online. Naši profesori su prošli obuku za platformu posredstvom koje se takav vid nastave održava, pa vjerujem da ćemo ove školske godine imati još bolje rezultate nego u četvrtom klasifikacionom period, na početku pandemije, od marta do juna”, navodi direktorica Gimnazije Marija Đonović.

Direktorica Srednje ekonomsko – ugostiteljske škole Tijana Vukčević objašnjava da se finalne pripreme prostora u kome će boraviti učenici bliže kraju, a profesori sa nestrpljenjem očekuju ponovni susret sa đacima.

“Blizu 600 učenika očekuje da će, bez obzira na okolnosti, svrha obrazovanja ostati nepromijenjena – da ćemo im pružiti znanje i vještine, koje će im služiti kao temelj za buduće napredovanje. Po mnogo čemu izazovan i kompleksan posao organizovanja nastavnog procesa, osmišljen je na način koji zadovoljava edukativne potrebe učenika, nudi osnaženu saradnju sa roditeljima, kvalitetnu uvezanost sa socijalnim partnerima. Učenicima starijih razreda specifičan vid nastave nije stran, sa prvacima je planiran učionički/ kabinetski sistem rada“, pojašnjava Vukčević. Sigurno je, kaže, da i učenicima i profesorima nedostaje svakodnevni kontakt, nastava na kakvu smo navikli.

“Ono što Škola nudi, u ovakvim okolnostima, jeste i planiranje saradnje sa inostranim, kao i kolegama iz regiona, kako bismo omogućili učenicima da se upoznaju sa dobrim praksama u stručnim školama EU. Pripremamo se za implementaciju Erasmus+ projekta, ‘Digitalne vještine za odrasle’, koja počinje već 1.novembra, trajaće dvije godine, a podrazumijeva obuke za naše profesore u Španiji, Portugalu, Grčkoj, Slovačkoj i Turskoj, kao i angažovanje naših učenika u brojnim fazama menadžmenta… Ulaskom u projekte pod nadležnošću RYKO kancelarije, naši đaci su povezani sa srednjoškolcima Zapadnog Balkana“, zadovoljna je Vukčević. Nadajući se da će se steći uslovi da se škole otvore za svakodnevnu nastavu svih učenika, ostaje nam da, kako potcrtava, „period pred nama iskoristimo i za drugačije oblike razmjene znanja i iskustava, kroz saradnju sa inostranim stručnim licima iz oblasti ekonomije, turizma, ugostiteljstva, ali i kulture, uopšteno – svih oblasti koje utiču na formiranje mladih“.

Direktor Srednje stručne škole Branislav Knežević kaže da su svi pripremni radovi u susret novoj školskoj godini završeni, ostalo je još samo da obilježe fizičko odstojanje u dvorištu. Odjeljenja su i u ovoj srednjoškolskoj ustanovi, prema preporukama, podijeljena u grupe.

Share.

Comments are closed.