Barski hotelijeri umjereno optimistični pred nastupajuću turističku sezonu

Iako je koronavirus za sad u smiraju, neki drugi faktori, poput turbulentne društveno-političke situacije i rata između Rusije i Ukrajine, dvije države koje predstavljaju značajno turističko tržište za Crnu Goru, prema mišljenju barskih hotelijera, negativno će se odraziti na predstojeći sezonu.

Ugovori  su već zaključeni, cijene se ne smiju korigovati, što će imati negativan uticaj na poslovanje. Predsezona je u toku, svakako je lošija od prethodne, mada će je, očekuju naši sagovornici, donekle pospješiti najavljeni seminari i sportske igre čiji je Bar domaćin.

“Ugovori sa agencijama koje obezbjeđuju goste potpisuju se, uglavnom, u seprembru i oktobru. Upravo tada smo i mi potpisali ugovor sa ukrajinskim ‘R-toursom’ za oko 150 smještajnih jedinica. S obzirom na situaciju, od toga neće biti ništa. Naša stara klijentela je i iz zemalja bivše SFRJ, Albanije, Poljske, međutim, iako su cijene u međuvremenu porasle, one koje su u našim katalozima moraju, po ugovoru,  ostati nepromijenjene. Porasle su cijene svih prehrambenih artikala, nemoguće je i nabaviti odjednom veću količinu namirnica, najavljena je i nestašica pilećeg mesa, biće velikih problema ali borićemo se da bismo, prije svega, zadovoljili  goste”, saopštio je za Radio Bar i Bar Info Branko Vukmanović, ugledni privrednik i vlasnik hotela “Montenegro” u Čanju.

Što se očekivanja tiče, pretpostavlja da će predstojeća turistička sezona trajati kraće od prethodne, a ni predsezonom se ne mogu pohvaliti.

“Predsezona je, u svakom slučaju, lošija u odnosu na prošlu kada smo imali i ‘vikend goste‘, ali i one koji su na proputovanju ka Hrvatskoj,  Sloveniji, Mađarskoj,  Njemačkoj, ili iz ovih država, pa prespavaju kod nas. Čak se i sindikati sa kojima sarađujemo ove godine ne odlučuju za ugovore duže od 60 dana. Za kraj maja planiran je seminar sa 800 učesnika iz Bosne i Hercegovine koji će donekle popraviti loš utisak”, vjeruje Vukmanović.

Branko Vukmanović

“U junu ćemo imati izbore, dakle, bavimo se politikom umjesto da pokušamo da obogatimo ponudu nekim novim primamljivim turističkim destinacijama i, možda, prijatno iznenadimo goste kojih će, kad je hotel ‘Montenegro’ u pitanju, najviše biti iz Albanije, i to vikendom, u grupama”, mišljenja je Vukmanović , dodajući da će Čanj, što se uređenja i čistoće plaže tiče, spremno dočekati turiste.

Bar je od 8. do 13. maja domaćin manifestacije “IPA Games” (IPA – Internacionalna policijska asocijacija), koja je ujedno i svojevrsna promocija Bara kao interesantne turističke destinacije sa više aspekata. Hotel “Montenegro” će ugostiti dio učesnika. “I postsezona je, uglavnom, uvijek  bila u znaku sportskih igara, kongresa…. Za sada se, s obzirom na sveukupnu situaciju, ipak, ništa ne može planirati”, smatra Branko Vukmanović.

U hotelu “Sea fort” u Sutomoru, koje je poznato kao destinacija koja se u odnosu na ostala turisticka mjesta na našem primorju posljednja “puni”, pripreme za glavnu sezonu uveliko su u toku.

“rTenutno kod nas borave gosti iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije… Bilježimo neznatan  broj gostiju iz zapadnih zemalja, koji su prošle godine u Sutomoru bili brojniji nego inače, a što se Ukrajinaca tiče, otkazane su sve rezervacije za maj i jun. Trudimo se da vratimo goste iz regiona koji su, pokazalo se prošlog ljeta, činili značajan udio među posjetiocima ovog dijela crnogorskog primorja, ali i turiste iz zemalja Evropske unije”, kazala je u telefonskom uključenju u program Radio Bara Maja Knežević, menadžerka hotela, dodajući da je, što se organizacije seminara I kongresa u njihovom hotelu tiče, za sada sve na upitima, tako da konkretnih rezervacija nema.

Najavljene nestašice nekih prehrambenih proizvoda ih ne plaše. “Dobavljači  obećavaju kontinuirano snabdijevanje, vjerujem da problema u tom smislu nećemo imati, a kad su cijene u pitanju, svjesni smo njihovog porasta, ali se nadamo stabilizaciji, između ostalog I zbog ponude u glavnoj sezoni”, pojašnjava Maja Knežević.

Sutomorsko šetalište je, podsjeća Knežević, odnedavno u novom ruhu, a uređenost obale i same plaže, zasigurno će doprinijeti unaprjeđenju kompletne ponude. 

Veliki pijesak je, po riječima Slavka Petrovića, vlasnika hotela “XXl“, trenutno veliko gradilište. Otvoren je mali broj objekata, predsezonskih gostiju nema mnogo ali mir i odmor onih koji su Veliki pijesak izabrali za destinaciju svakodnevno narušavaju zvuci građevinskih mašina i oblaci prašine, pa im, siguran je Petrović, nije prijatno.

“Što se Ukrajinaca tiče, ima ih par stotina, ali ne smatram ih turistima jer oni ovdje borave silom prilika, u iznajmljenim stanovima. Moja porodica je nekima od njih ponudila besplatan smještaj na određeno vrijeme, međutim, upravo zbog pomenute buke, nisu se dugo zadržali”, kaže Petrović.

Prema tvrdnjama Petrovića, plaža na Velikom pijesku za sad nije uređena, ali, što je još gore, nije ni bezbjedna. “Pozivam  inspekcijske službe da prošetaju obalom i upoznaju se sa situacijom u ovom dijelu naše opštine. Sa plaže nisu uklonjeni ostaci željeza, a postolja suncobrana donekle je prekrio pijesak, slabo su vidljiva, pa postoji mogućnost da neko, tokom šetnje, padne ili se povrijedi na drugi način. Poznato je da su za održavanje plaža zaduženi zakupci, čak I tokom zimske sezone, međutim, kod nas to nije slučaj. Dio plaže ispred mog objekta, ja održavam”, pojašnjava Petrović.

Petrović smatra da su sve prognoze u vezi sa predstojećom turističkom sezonom nezahvalne: “Rusija je naše najznačajnije tržište, oni su odlični potrošači, ali od njih, a još manje od Ukrajinaca, ove godine ne možemo da očekujemo značajnije dolaske”.

Biće, vjeruje Petrović, makedonskih turista, kao i iz Srbije, dok se Hrvati I Slovenci, uglavnom, više odlučuju za sopstvena turistička odredišta.

“Volio bih da nam se vrate gosti iz Njemačke kojima je šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog vijeka Crna Gora, maltene, bila preplavljena, a naš turizam u to vrijeme, na visokom nivou. Sveukupna situacija, i kod nas, i u svijetu, ne daje nam prostor za preoptimistične prognoze. Jedan sam od rijetkih koji su imali pozitivna očekivanja za prošlogodišnju sezonu. Dokaz za to je nabavka preko 300 kg morskih plodova još u januaru, da bih za ovu obezbijedio četvrtinu te količine, uz, ipak, potajnu nadu da će faliti, a kad je o cijenama riječ, iako su u stalnom porastu, u ‘XXL’ će ostati nepromijenjene u odnosu na prethodnu godinu”, tvrdi Slavko Petrović.

Share.

Comments are closed.