Barski kalendar

Barski kalendar, 11. jul

Povezano:

Barski kalendar, 10. jul

Barski kalendar, 9. jul

Barski kalendar, 8. jul

Autor: Željko Milović

Danas je 11. jul.

1941. GODINE:

Na proširenom sastanku mjesnog komiteta KPJ, sekretar Nikola Nikić utvrdio je plan oružanih gerilskih akcija protiv neprijatelja na teritoriji barskog sreza.

Gerilski odred u Baru, pod vođstvom lokalne partijske organizacije, dobio je zadatak da uništi Velji most na Rikavcu kao jedinu komunikaciju ka Ulcinju, kao i neke objekte i instalacije na pruzi Bar – Sutorman. Rukovođenje ovim akcijama povjereno je Blažu Jokovom Orlandiću, ali je iznenadni uspjeh Trinaestojulskog ustanka i stvaranje slobodne teritorije oko Virpazara promijenilo planove.

***

1958. GODINE:

Organizovana je u Beogradu premijera dugometražnog igranog filma “Četiri kilometra na sat” koji je kompletan sniman u Starom Baru i na Pristanu, uz učešće poznatih jugoslovenskih glumaca, ali i velikog broja statista iz naše opštine.

Producentska kuća bila je “Avala film”, režirao ga je Velimir Stojanović po scenariju Ratka Đurovića. Muziku je radio čuveni Bojan Adamič, dok su glavne uloge tumačili Žarko Mitrović, Milan Srdoč, Miodrag Petrović Čkalja, Pavle Vuisić, Joviša Vojnović… Naročiti kvalitet filmu dala je uloga Op Joa, lokalnog oriđinala, kojeg je u filmu maestralno odigrao Milorad Majić.

***

1968. GODINE:

Prekinut je meč “Mornara“ i starobarske “Sloge”, nakon opšte tuče i napada na sudiju.

Bila je to utakmica četvrtfinala Kupa Južne regije, a posebnu draž susretu davala je činjenica što je nekoliko “Mornarovih” fudbalera prešlo u “Slogu”, pa su danima upućivane otrovne strijele između dva kluba. Pri rezultatu 5:0 za “Mornar”, igrači “Sloge” Dabanović, Vojinović i Glendža pogibeljno su išli na svoje protivnike, a nisu im ostali dužni ni “Mornarovi” fudbaleri Đinđinović i Šehović. Sudija Babić, pisala je “Pobjeda”, mogao je mirne duše da isključi svakog od ovih pet igrača i da posmatrači pozdrave njegovu odluku. Ali, on to nije uradio, pa je utakmica prekinuta u 74. minutu. Naime, Dabanović i Đinđinović su razmijenili udarce, nakon čega su se u opštu tuču uključili gotovo svi igrači. Sudija je tek tada isključio dvojicu koji su započeli incident, ali ga je jedan od njih nokautirao, što je bio i kraj meča.

***

1979. GODINE:

Na “Igrama bez granica”, popularnom evrovizijskom TV takmičenju, učestvovala je ekipa Bara.

Mjesto održavanja bio je turstički grad Kjođ kod Venecije, a naš tim od 14 djevojaka i mladića, mlađih od 20 godina, borio se sa ekipama iz Italije, SR Njemačke, Francuske, Belgije, Velike Britanije, Portugalije i Švajcarske. U pratnji našeg tima bila je i zvanična delegacija barske Skupštine opštine koju je predvodio predsjednik Blažo Orlandić, dok je pedesetak navijača stiglo autobusom. Puleni trenera, dr Mima Vukotića, zauzeli su na koncu posljednje mjesto, ali su izazvali pažnju čitave Evrope jer su bili prva skupina iz područja koje je prije samo tri mjeseca uništeno u katastrofalnom zemljotresu. Kako su pisale “Večernje novosti”, “njihov neuspjeh je u stvari podvig, jer je svijet čuo da su živi, da rade i raduju se životu”.                                   

***

2009. GODINE:

Svečano je otvoren veliki prodajni objekat iz lanca “Voli”, u nekadašnjem hangaru Slobodne carinske zone u Luci Bar.

Bio je tada jedini hipermarket u Baru, površine 4500 m2, čiji je dnevni kapacitet bio 10.000 kupaca. Na svečanosti su govorili predsjednik Opštine Žarko Pavićević, direktor kompanije “Voli” Dragan Bokan, izvršni direktor Luke Bar Slobodan Pajović, a svečano ga je otvorio potpredsjednik Vlade i ministar finansija Igor Lukšić, u prisustvu više od 500 zvanica, među kojima su bili i ambasador USA Roderick Moore, ministar Branimir Gvozdenović, bivši ministar Jusuf Kalamperović… Prije same ceremonije otvaranja, mini koncert je priredila pjevačica Milena Vučić, a kompanija “Voli” je donirala barskoj Opštini 15.000 €, namijenjenih razvoju sporta u Baru i radu NVO Adria.

Podijeli na društvenim mrežama