Barski kalendar

Barski kalendar, 12. jul

Povezano:

Barski kalendar, 11. jul

Barski kalendar, 10. jul

Barski kalendar, 9. jul

Autor: Željko Milović

Danas je 12. jul.

1969. GODINE:

Prilikom povratka feribota „Sveti Stefan“ iz Dubrovnika, došlo je do nezgode koja, samo zahvaljujući požrtvovanju posade, nije pretvorena u katastrofu.

Na samom ulasku u luku, iznenada je dunuo izuzetno snažan vjetar i odgurnuo brod, tako da je udario u lukobran. Članovi posade su profesionalno reagovali, pisala je „Politika“, pa život 350 putnika nije doveden u pitanje, a brod je nekako doveden u luku, i pored teških uslova za pristajanje. Nakon što su plovni eksperti konstatovali da nije za plovidbu, uslijedila je opravka pa je „Sveti Stefan“ bio zarobljen u bunkeru u Baru nekoliko dana.

***

1981. GODINE:

“Barske novine” su zabilježile da se prvi put počeo naplaćivati ulazak u neki ugostiteljski objekat jer je na terasi svirala muzika.

Novinar Božidar Filipović Fićo je zapisao: “U najvećem i najrenomiranijem barskom restoranu – ‘Amfora’ – od 12. jula apsolutno nezakonito – naplaćuju uveče ulaz deset dinara zbog muzike. Nekoliko desetina starih miliona koje su na ovaj način zaradili uložiće, valjda, u muzičko obrazovanje orkestara koje angažuju jer su oni zalutali na estradu”.

***

1983. GODINE:

Obnovljena Luka Bar je svečano puštena u rad, nakon četiri godine obnove poslije zemljotresa.

Tim povodom održana je na gatu 2 velika svečanost, kojoj su prisustvovali visoki funkcioneri Republike i Opštine, a u rad je pustila Milka Planinc, predsjednica Saveznog izvršnog vijeća SFRJ.

Zbor je otvorio Milivoje Bajramović, predsjednik SO Bar, istakavši veliko priznanje graditeljima Luke: „Pomgradu“ iz Splita, „Hidroelektri“ iz Zagreba, „Trudbeniku“ i „Ivanu Milutinoviću“ iz Beograda, „Gradisu“ iz Ljubljane, „Elgrapu“ iz Sarajeva, „Betonu“ iz Skoplja, „Tehnomontaži“ iz Titograda, Luci Kardeljevo i barskom „Putu“ sa kooperantima. U obnovu je uloženo blizu četiri  milijarde dinara, od čega je blizu 90 odsto novca bilo iz Sredstava solidarnosti građana SFRJ nakon katastrofalnog zemljotresa.

***

2011. GODINE:

Svečano je otvoren drugi barski nadvožnjak na putu prema Ulcinju.

Nadvožnjak i bulevar od raskrsnice ka željezničkoj stanici do Biskupade otvorili su Žarko Pavićević – predsjednik Opštine Bar i Veselin Grbović – direktor Direkcije za saobraćaj, koja je zajedno sa Opštinom kofinansirala izgradnju nadvožnjaka. Vrijednost investicije je bila više od 3,4 miliona eura, od čega je Direkcija obezbijedila 1,1, a Opština Bar 2,3 miliona.

***

2012. GODINE:

Počela je sa radom regionalna sanitarna deponija Možura za Bar i Ulcinj.

Otvorio ju je predsjednik Vlade Igor Lukšić, u prisustvu predsjednika Opštine Bar Žarka Pavićevića i opštine Ulcinj Nazifa Cungua. Prostirala se na 240.000 kvadratnih metara, sa četiri sanuitarne kade površine 72.000 kvadrata. U Baru je istog dana otvoren i bulevar na ulazu u grad kod rijeke Željeznice, dužine 4,1 km, sa četiri trake, vrijednosti 4.600.000 eura, od čega je Direkcija za saobraćaj uložila dva miliona, a preoostali dio Opština Bar. Istog dana, u nastavku svečanosti, otvorena je prva faza puta Ulcinj – Sukobin.

Podijeli na društvenim mrežama