Danas je 14. jul.
1899. GODINE:
U crkvi Svetog Nikole u Starom Baru, prešla je iz katoličanstva u pravoslavlje princeza Juta od Meklenburga – Nojštrelica, buduća supruga crnogorskog prijestolonasljednika Danila, sina knjaza Nikole.
Juta je u Bar doputovala “Loydovim” parobrodom, obučena u raskošnu crnogorsku nošnju, a dočekali su je vjerenik, đeveri, kum i italijanski princ Vittorio Emanuele. Sam obred pokrštavanja obavili su mitropolit crnogorski Mitrofan i bosansko-dabarski Hadži Sava. Tom prilikom dobila je ime Milica. U ime barskih sveštenika, pozdravio ju je paroh Vaso Vukotić.
***
1941. GODINE:
Italijanska kaznena ekspedicija krenula je u odmazdu prema Crnoj Gori zbog podizanja ustanka i ubistva vojnika u garnizonima i postajama na Viru i u Mišićima.
Italijanski ratni brodovi i avioni su bombardovali ustanička sela. Pješadija i tenkovi su upali s kopna, opljačkali i potpuno spalili Mišiće, a četiri dana kasnije i Đurmane. Za gušenje ustanka angažovano je pet divizija koje su se nalazile u Albaniji, dvije legije crnokošuljaša, dva bataljona granične straže i jedna grupa Alpinaca, ukupno blizu 80.000 vojnika.
***

1961. GODINE:
Patrijarh Srpske pravoslavne crkve German, koji je prisustvovao ustoličenju crnogorsko-primorskog vladike Danila na Cetinju, posjetio je Bar i Ulcinj.
Sa predstavnicima Narodnog odbora Opštine Bar obišao je crkvu u Starom Baru i Luku Bar, a zatim prisustvovao ručku koji je u njegovu čast organizovan u hotelu “Rumija”.
***
1971. GODINE:
U dva sata izjutra izgorjela je montažna zgrada u centru Bara, u kojoj je bio pogon nikšićke štamparije “Kole”, prve štamparije u našem gradu.
U istom objektu bila je i knjižara te štamparije, prostorije Šumskog gazdinstva, predstavništva “Zetatransa” iz Titograda, “Srbijatransa” iz Beograda i “Transjuga” iz Rijeke. U požaru je izgorjela kompletna imovina ovih preduzeća, a širenje vatrene stihije su spriječili pripadnici JNA i mještani koji su goloruki, s kofama u rukama, zaustavili najgore. Posebnu teškoću za sprječavanje stihije predstavljala je činjenica da Bar tada nije imao nijedna vatrogasna kola, jer su jedina postojeća bila na opravci. Pomoć je došla od vatrogasaca iz Titograda i Kotora.
***

2015. GODINE:
Organizovan je prvi zvanični program 28. Barskog ljetopisa – atraktivna izložba u Dvorcu kralja Nikole “Dague – Vijek pod morem”.
Ponuđeno je preko 150 artefakata, od kojih su skoro svi prvi put izašli pred lice javnosti, a predstavili su život i stradanje posade francuske kontratorpiljerke uništene u eksploziji podvodne austrougarske mine ispred Bara 1915. godine. Poginulo je 38 članova posade, a 56 mornara je preživjelo.
Autor izložbe bio je kustos Zavičajnog muzeja Bar, mr Mladen Zagarčanin, u publici su bili predstavnici diplomatskog kora, Mornarice VCG, najviši opštinski zvaničnici, a u ime Francuske obratio se vojni ataše, potpukovnik Ollivier Anoux.
