Danas je 17. jul.
1928. GODINE:
Ljekar Doma narodnog zdravlja u Ulcinju, pod čijom nadležnošću je bila i Zdravstvena stranica u Baru, dr Georgij Abramov, obilazeći barsko područje, prvi je put dokazao postojanje malaričnih komaraca u naseljenom dijelu Starog Bara.
Između mnogih radnih posjeta u kojima je obilazio malarična žarišta, posjetio je imanje veleposjednika braće Marić na Držaku i prilikom obilaska ribnjaka pronašao u njemu larve anophelesa. Isti nalaz ponovljen je i u okolnim kanalima, o čemu je obavijestio dr Krsta Radoševića i skupa s njim naložio hitnu asanaciju terena, o čemu je obavijestio i Higijenski zavod Cetinje.
***

2001. GODINE:
Veliko nevrijeme je zahvatilo barsku opštinu i nanijelo štetu na zgradi OŠ “Jugoslavija”, koja je još početkom juna iste godine ostala bez dijela krova.
Jak vjetar podigao je ostatke krovnog pokrivača i izbio prozorska okna. Kiša je prodrla u sve prostorije, oštetila knjige, dokumentaciju i namještaj. Pljusak praćen jakim vjetrom imao je i dobru stranu, jer je doprinio gašenju požara u teško dostupnom dijelu naselja Pobrđe, iznad željezničke stanice u Sutomoru.
***
2010. GODINE:
Premijerno je prikazana dvojezična makedonsko-crnogorska pozorišna predstava “Vladimir i Kosara”, čime je i zvanično otvoren XXIII Barski ljetopis.
Predstava je izazvala prilične kontroverze jer su likovi Vladimira i Kosare postavljeni tako da odudaraju od onih na koje je publika navikla. Glavne uloge tumačili su makedonska glumica Vesna Gavril i crnogorski glumac Milivoje Obradović koji je dobar dio predstave proveo u staklenom kavezu okružen kamenjem. Režiser Slobodan Milatović je najduže pojavljivanje dodijelio naratorima, a muzički segment je izvođen uživo i za njega su bili zaduženi trio Ivan Marović, Milivoje Pićurić i Blažo Tatar, te barska sopranistkinja Aleksandra Vojvodić. Bila je ovo prva predstava na Ljetopisu u kojoj je korišten video-bim za simultani prevod.
