Barski kalendar

Barski kalendar, 18. maj

Povezano:

Barski kalendar, 17. maj

Barski kalendar, 16. maj

Barski kalendar, 15. maj

Autor: Željko Milović

Danas je 18. maj, nedjelja.

1903. GODINE:

Na osnovu ugovora Crne Gore i italijanskog „Anonimnog društva“ uveden je monopol duvana i osnovano Društvo zadružne režije crnogorskog duvana, koje je kasnije preraslo u „Crnogorsko anonimno društvo“.

U ovaj projekat italijanski poslovni partneri uložili su blizu dva i po miliona lira. Iste godine, ovo udruženje podiglo je lijepu zgradu monopola duvana u venecijanskom stilu na ulazu u Pristan. Objekat je danas jedan od nepokretnih spomenika kulture Opštine Bar.

***

1934. GODINE:

Rođen je u crmničkom selu Gluhi do akademski slikar Nikola Gvozdenović.

Bio je dekan Fakulteta likovnih umjetnosti na Cetinju. Imao je preko 20 samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Učestvovao je u brojnim reprezentativnim izložbama crnogorskog slikarstva. Dobitnik je niza nagrada u Prištini, Herceg Novom i Čačku, kao i Nagrade oslobođenja Bara 1975. godine. Odlikovan je Ordenom rada sa srebrnim vijencem.

***

1971. GODINE:

Između Ratca i Sutomora, u prisustvu opštinskih zvaničnika, beogradska firma „Inex“ otvorila je ekskluzivni hotel bungalovskog tipa „Zlatna obala“.

U tom trenutku bio je jedan od najmodernijih hotela na jugoslovenskom primorju, kapaciteta 1100 ležaja, odnosno 28 bungalovskih vila. Posjedovao je zatvoreni bazen, dvije velike sale, prostranu terasu, aperitiv bar, kuglanu, poslastičarnicu i sve sadržaje potrebne gostu, od frizera do prodavnica novina i suvenira. Istoga dana, Zajednica za odmor radnika Srbije otvorila je u Čanju hotel „Biserna obala“, kapaciteta 600 ležaja.

***

1976. GODINE:

Šezdeset petogodišnji Stevo Radović Grk je postao ribar sa najvećim zabilježenim morski ulovom u Baru.

Nakon nekoliko sati borbe, mrežom je u tri izjutra na površinu izvukao ribu dugu oko četiri metra i tešku preko 400 kilograma. Uz pomoć malog kamiona izbacio je sa kolegama na obalu. Bio je to veliki morski pas, vrste “gorostasna psina”, potpuno bezopasan po čovjeka. Ulovljeni primjerak je bilo mladunče, jer odrasla jedinka naraste i preko 12 metara. Popodne istog dana je ekipa iz republičkog Zavoda za zaštitu prirode odvezla ribu, a Radoviću je ostala priznanica za nadoknađenu štetu – pocijepanu mrežu. Nakon prepariranja, riba je vraćena u Bar, ali kao pravo ruglo od artefakta, nestručno preparirana i gotovo uništena. Danas se čuva u depou barskog Muzeja. Stevu Grku nikada nije uplaćen novac za odnešenu ribu i uništenu mrežu.

***

1985. GODINE:

Beogradska grupa “Riblja čorba” je u Baru održala izvanredan koncert, u sali OŠ “Jugoslavija”.

Kao predgrupa je angažovan barski bend “Ružin trn”. Pred više hiljada gledalaca, Bora Đorđević, Miša Aleksić, Vicko Milatović, Nikola Čuturilo Čutura i Džindžer Božinović svirali su gotovo dva sata. Sve je bilo idealno do pred kraj koncerta, kada je pukao prednji dio bine, pa se kompletna pozornica nagla napred. Iako je došlo do neočekivanog aktiviranja pirotehničkih sredstava, povrijeđenih nije bilo.

 

Podijeli na društvenim mrežama