Danas je 19. maj.
1443. GODINE:
Venecija je zauzela Bar.
Nakon kratkotrajne vlasti Stefana Vukčića Kosače nad gradom, i snažne višemjesečne opsade mletačke flote potpomognute kopnenim trupama, branioci grada predali su vlast Veneciji. Tokom pregovora o predaji, Baru je obećano poštovanje autonomnih prava polisa (grada države) i date garancije da neće biti predat drugom gospodaru. Period mletačke vlasti nad gradom, uz procvat mediteranske trgovine, trajao je do 1571. kada su Bar osvojili Turci.
***
1905. GODINE:
U 5 sati i 42 minuta, barsko pomorje i oblast oko Skadarskog jezera pogodio je prvi od tri katastrofalna zemljotresa u XX vijeku.
Pravac mu je bio od juga ka sjeveru, a praćen je bio jakom podzemnom tutnjavom. U Crmnici i Primorju opažene su i neke pojave vulkanskog karaktera. Rijeke i izvori su se zamutili i dobili dva puta za čas tamnocrvenu boju i slan ukus. Na Virpazaru, kao i po nekim selima u Crmnici, u Podgorici, Baru i Ulcinju bilo je srušenih kuća. Po zabilježenim izvještajima, bilo je ljudskih žrtava u Sotonićima i Mrkojevićima i teško ozlijeđenih u Zupcima. Ljudskih žrtava i velike materijalne štete bilo je i u Skadru.
***

1989. GODINE:
Na trećim “Susretima pod Starom maslinom” prvi put je dodijeljena nagrada “Stara maslina” za životno djelo, na prijedlog književnika iz Organizacionog odbora.
Prvi laureat je autor prve dječje knjige u Crnoj Gori “Dioba Šunjine družine” – Baranin Milenko Ratković. U sali Zavičajnog muzeja, priznanje mu je uručila Branka Nikezić, predsjednica Kulturno-prosvjetne zajednice. Održano je književno veče posvećeno laureatu, na kojoj su govorili dr Voja Marjanović i Žarko Đurović, a učestvovali su i Ana Stojović, Vesna Vujošević i Dragiša Simović kao recitatori.
***
1989. GODINE:
Brod „Kashi“ kiparske komoanije „Four Wins Shipping“ pobjegao je sa sidrišta u Baru.
Veliki brod, nosivosti 150 000 tona, bio je u zakupu kod beogradskog „Beoplova“. Dovezao je 5. maja u Luku Bar rudu za Metalurški kombinat Smederevo. Pošto je u Luku došao nakon predviđenog vremena, po presudi Suda u Titogradu bilo mu je zabranjeno ispovljavanje do plaćanja odštete „Beoplovu“ u visini od od pola miliona dolara. Predstavnik barske Lučke kapetanije je od zapovjednika uzeo sva dokumenta, i brod je u pratnji patrolnog čamca dovežen na sidrište, međutim, umjesto da se ukotvi, krenuo je punom brzinom ka albanskim vodama. Čamac milicije i lučka patrola su pratili brod, ispaljeno je i nekoliko hitaca iz vatrenog oružja, ali bjegunci nisu stali sve do Albanije.
