Danas je 22. jul.
1886. GODINE:
Iz Engleske je u Bar stigao parobrod „Danica“ Crnogorskog parobrodarskog društva, koji je preuzeo putničko-teretni saobraćaj na Skadarskom jezeru, na liniji Rijeka Crnojevića – Virpazar – Plavnica – Skadar.
Plovio je pod zapovjedništvom kapetana Steva Mihajlovića, bio dug 30 metara i nosivosti 30 tona. Liniju po Skadarskom jezeru održavao je sve do 1918. godine, kada ga je potopila austro-ugarska vojska ispred Virpazara.
***

1941. GODINE:
Italijanska divizija Pusteria, ojačana crnokošuljašima, započela je ofanzivu na oslobođenu teritoriju u srezu barskom, nadirući iz više pravaca.
Avioni i brdska artiljerija svakodnevno su gađali crmnička sela, a lecima bacanim iz aviona pozivali stanovništvo na predaju, obećavajući da neće vršiti odmazdu. Četiri bataljona grupe „Skenderbeg“ izvršila su čišćenje reona Mikulića ispod Rumije. Jedna albanska jedinica na čelu sa italijanskim komandantom Bolletinijem ušla je u Livare u namjeri da krene prema Crmnici, ali su se tome usprotivili plemenski prvaci Livara i Šestana, ne dozvoljavajući udar na komšije preko njihove teritorije. Nije pomoglo ni to što su na njih vršili pritisak domaći kolaboracionisti, pa do daljeg pokreta prerma Crmnici sa te strane Rumije nije došlo.
***
1941. GODINE:
U Gluhom Dolu održano je partijsko savjetovanje Crmnice, Paštrovića, Spiča i Građana u kome su sekretari ćelija, rukovodioci partijskih odreda i istaknuti komunisti upoznati sa direktivom Pokrajinskog komiteta KPJ.
Ova direktiva, za koju do danas nije razjašnjeno sa kojim je razlogom donijeta, izazvala je potpuni slom ustanka i konfuziju stanovništva, uz represije koje su uslijedile. U direktivi je stajalo da komunisti treba da se sklone iz Crne Gore dok ne prođe italijanska ofanziva, da se partizanski odredi raspuste i borci u grupama smjeste u blizini sela, te da se oni za koje su Italijani smatrali da su nekompromitovani vrate kućama i predaju na milost i nemilost.
