Danas je 22. mart.
1247. GODINE:
Na ovaj datum datovan je dokument koji govori o postojanju prvog barskog notara, i sačuvan je u dubrovačkom arhivu.
Riječ je o Andreasu Ugoliniju, koji je imao titulu “notara imperije”. Pet godina nakon njega, kao notar je upisan i Trifon, svještenik, slušalac, pisac i punomoćnik barskog nadbiskupa. Notarijat je definisan kao javno-pravna gradska ustanova, u kojoj su službu obavljali bilježnici – pisari, u početku najčešće svještenici, domaći i stranci, a kasnije za to posebno školovani ljudi koji su poznavali rimsko pravo. Osim isprava privatno-pravnog karaktera, notar je sastavljao i isprave za komunu.
***
1881. GODINE:
Svečano je otvorena Srpska narodna čitaonica u Baru, koju “Glas Crnogorca” iste godine naziva i Barskom narodnom čitaonicom, tako da su u funkciji oba imena.
Na prvoj sjednici kojoj je predsjedavao kapetan barski Vuko Pejović, odabrana je Uprava – za predsjednika je izabran Tomo Oraovac, za potpredsjednika hodža Šabić, za blagajnika Matija Hila, za sekretara Stevo Vujanović, a bibliotekar je bio Dušan Brkanović. Članovi Uprave su bili ugledni građani Bara sve tri vjeroispovjesti. Na Spomeniku oslobodiocu iznad starobarskog platoa i dalje stoji natpis o osnivanju Čitaonice i posveta viteškom osloboditelju, knjazu Nikoli. Tradiciju Narodne čitaonice baštini Gradska biblioteka i čitaonica “Ivo Vučković”.
***

1912. GODINE:
Neposredno pred Prvi balkanski rat, za posljednjeg otpravnika poslova u Poslanstvu Crne Gore u Carigradu postavljen je Crmničanin Petar Plamenac.
Prethodno je bio konzul u Skadru. Tokom balkanskih i Prvog svjetskog rata bio je ministar inostranih djela Crne Gore i jedan od članova njene delegacije na Konferenciji mira u Bukureštu 1913. Tokom egzila crnogorske Vlade bio je određen za poslanika Crne Gore u SAD (1917), ali mu je Vlada te države uskratila agreman.
***
1972. GODINE:
Najpoznatiji barski epidemiolog, dr Petar Vuksanović, pridružio se timu koji je uspio da spriječi širenje velikih boginja nakon što su se pojavile na užoj teritoriji Plava.
Oformljen je karantin za oboljele od variole vere na spratu zgrade Zdravstvene stanice Plav, u kome je stalno boravio i dr Petar Vuksanović. Opština Plav je stavljena u karantin, odrađena je masovna vakcinacija, zabranjeni javni skupovi, na svim izlaznim putevima i puteljcima postavljeni su milicionari i medicinski tehničari. S obzirom da za 16 dana trajanja karantina, niko novi od zaraženih kontakata nije obolio – variola vera je u CG zaustavljena.
***
2001. GODINE:
Trodnevnim programom obilježeno je 120 godina od osnivanja Narodne čitaonice.
Program je započeo svečanom Akademijom koju je otvorio gradonačelnik Borislav Lalević, potom je promovisano djelo “Knjiga na razmeđu” upravnice barske biblioteke Mile Rastoder, a u nastavku prikazana izložba “Knjige Zavičajne zbirke” koju je priredila Sonja Lalević. Drugog dana predstavljena su izdanja tada najplodonosnije barske izdavačke kuće “Conteco”, a treći dan bio je rezervisan za zavičajne pisce i njihovo književno veče – “Zvijezde bez lozinke”.
