Barski kalendar

Barski kalendar, 24. maj

Povezano:

Barski kalendar, 23. maj

Barski kalendar, 22. maj

Barski kalendar, 21. maj

Autor: Željko Milović

Danas je 24. maj.

1947. GODINE:

„Pobjeda“ je objavila da je u Sotonićima osnovana Narodna čitaonica i knjižnica.

Na inicijativu vlasti i učitelja prikupljeno je 220 knjiga i to uglavnom poslijeratna izdanja. Čitaonica je bila smještena u kući Mila Damjanovića, španskog borca, i nosila je njegovo ime.

***

1947. GODINE:

Mjesni odbor Fronta u Sutomoru organizovao je u Spičanskom polju obimnu akciju na uništavanju skakavaca.

Učestvovalo je oko 250 dobrovoljaca, stanovnika Spiča, a poslom je rukovodila inženjerka agronomije Ema Groman, uz nadgledanje zvaničnika iz Saveznog ministarstva poljoprivrede. Akcija je trajala četiri dana i obuhvatala je tretman karbolineumom koji je donio odlične rezultate u uništavanju mladih jedinki, a uništavanja jata starijih primjeraka ostavljeno je za početak juna iste godine, nakon nabavke dovoljne količine otrovnih mekinja.

***

1979. GODINE:

U 18 časova, 23 minuta i 25 sekundi, tačno 40 dana nakon katastrofalnog zemljotresa od 15. aprila, Crnogorsko primorje je pogodio novi snažan potres koji je dovršio ono što nije uspio prethodnik.

Bio je jačine 8,3 jedinica Merkalijeve skale, sa epicentrom u Jadranskom moru između Budve i Bara. Žrtava nije bilo, jer su ljudi uglavnom živjeli pod šatorima. Teže i lakše je povrijeđeno 49 lica, od kojih 24 u Baru. Pored urušavanja ranije oštećenih objekata, došlo je do novih oštećenja na objektima u gradovima i selima. Zbog odrona prekinut je saobraćaj na nekoliko saobraćajnica. Mnoga mjesta na Primorju ostala su bez vode i struje nekoliko dana. U narednih 24 sata, zabilježeno je još desetak udara intenziteta između 3 i 4 stepena Merkalijeve skale.

***

1990. GODINE:

U Baru je počeo naučni skup „Zaštita voda 90“, posvećen najvažnijem prirodnom resursu Jugoslavije.

Umjesto adekvatnih naučnih izlaganja, okrugli sto je pokazao da crnogorski naučnici nisu jedinstveni, nemaju tačne podatke o materiji, te da ih vodi politika a ne profesija. Gosti iz ostatka Jugoslavije su isticali kako se ne može voditi ozbiljna naučna rasprava o Skadarskom jezeru bez ijednog konkretnog naučnog podatka. Trodnevni susret se pokazao kao potpuni promašaj, kako je navođeno u medijima, jedino su na licu mjesta mogli da se upoznaju sa najvećim zagađivačima u Republici.   

Podijeli na društvenim mrežama