Barski kalendar

Barski kalendar, 4. maj

Povezano:

Barski kalendar, 3. maj

Barski kalendar, 2. maj

Barski kalendar, 1. maj

Danas je 4. maj.

1934. GODINE:

Za vd upravnika Zdravstvene stanice Bar imenovan je Rus, dr Georgije Abramov, čovjek koji je spasio Bar i okolinu od smrtonosne malarije.

On je u stajaće vode i vodotokove pune malaričnih komaraca unio malu ribu gambuziju, koja se hranila njihovim larvama. Ribice su donešene na molbu dr Abramova sa ostrva Korčule, a gajio ih je u bazenu u blizini Antimalarične ambulante. Asanatori bi ribe uzimali u kante i puštali u močvare i velike lokve širom Bara. Potez dr Abramova postigao je iznenađujuće dobre rezultate.

***

1961. GODINE:

Narodni odbor Opštine Bar donio je niz odluka, veoma važnih za dalji razvoj i funkcionisanje grada.

Odluka koju je potpisao potpredsjednik Marko Orlandić tiče se prestanka rada Mješovitog veletrgovačkog preduzeća „Jadranka“, do tada vodećeg u snabdijevanju grada životnim namirnicama. Imovina veletrgovine „Jadranka“ kasnije je postala dio novoosnovanog preduzeća „Izbor“.

Naredne tri Odluke potpisao je predsjednik Narodnog odbora Ljubo Marković.

Prva se tiče osnivanja Špeditersko-transportskog preduzeća u izgradnji, čiji je zadatak bio da se bavi poslovima primanja, skladištenja i prevoza sve vrste robe vlastitim i unajmljenim sredstvima, otpremom robe i posredovanjem za račun komintenata i drugim špediterskim poslovima na teritoriji FNRJ. Za prvog direktora izabran je Đuro Iličković. Špeditersko-transportsko preduzeća je kasnije preraslo u kompaniju „Rumijatrans“.

Druga Odluka je o osnivanju Radničkog univerziteta, definisanog kao “prosvjetna ustanova za vanškolsko obrazovanje odraslih sa ciljem podizanja opšte kulture radnika, doprinosa njihovom ekonomskom i stručnom osposobljavanju i usavršavanju i ideološko–političkom obrazovanju”. Prvi upravnik bio je Gojko Vukčević.  

Najvažnija se ispostavila Odluka o osnivanju Brodarskog preduzeća za prekookeansku plovidbu u izgradnji – Bar, čiji je zadatak bio prevoz robe i putnika sredstvima pomorskog saobraćaja. Za prvog direktora izabran je Andrija Dabanović. Imovina preduzeća, koje je kasnije dobilo ime „Prekookeanska plovidba“, bila su dva brodića obalske plovidbe: “Topolica” (dugačak samo 15 metara) i “Sutorman” (dužine 35 metara), sto, stolica i orman.

***

1967. GODINE:

U sali Radničkog univerziteta održana je sjednica SO Bar na kojoj je izabrano novo opštinsko rukovodstvo.

Za predsjednika Skupštine opštine izabran je Aleksandar Orlandić. Za predsjednika Opštinskog vijeća SO imenovan je Andrija Đokvučić, a za predjsednika Vijeća radnih zajednica Jakov Glavanović.

***

1980. GODINE:

U 15.05 umro je Josip Broz Tito, doživotni predsjednik SFRJ i Saveza komunista Jugoslavije, vrhovni komandant Jugoslovenske narodne armije.

Bar je, kao i svi gradovi zemlje, tu vijest dočekao s nevjericom i u suzama, dosta njih i u strahu “šta će biti poslije”. Djeca su tog popodneva vraćana sa igre kući, vladala je kolektivna žalost, sve je bilo ispod glasa.

Narednog dana, “Pobjeda” je izašla sva u crnom. Na 15. strani, onoj sportskoj, prvi put bez izvještaja, sastava i tabele, stajali su rezultati 20. kola Crnogorske fudbalske lige. Među njima i onaj sa meča “Mornara” i “Mogrena”, završenog pobjedom Barana na Madžarici 1:0, nekoliko sati prije Titove smrti.

U narednim danima, sve do Titove sahrane organizovana je počasna straža pored njegove fotografije u barskom Domu kulture, koju su davale najvažnije ličnosti iz javnog života Bara.

Podijeli na društvenim mrežama