Danas je 5. jul.
1939. GODINE:
Izgorjela je fabrika ulja i maslina braće Marić na Držaku.
Požar koji je izbio u jednom od pogona ove fabrike ulja na parni pogon, kapaciteta 20 tona maslina na dan, brzo se proširio na čitavi kompleks. Zapošljeni i komšije su probali da ugase vatru, ali to nije bilo moguće, jer se vrlo brzo širila, pa je stihija progutala kompletnu fabriku. Jedino su ostale zdrave zgrada za radnike i porodična kuća Marića. Ovaj je događaj uznemirio čitav Bar, jer je šteta bila ogromna, a veliki broj porodica je živio od rada u fabrici. Obnova je izvršena prilično brzo, za nepunih godinu dana, uz finansijsko učešće Jevrejina iz Beograda Milana Richtera.
***
1981. GODINE:
Tek kupljeni luksuzni feribot “Njegoš” prvi put je plovio na liniji Bar-Bari.
Imao je kapacitet od 1600 putnika i 300 automobila, odnosno 25 teških vozila, sa 300 ležaja u kabinama prve i druge klase i 300 avio-sjedišta. Raspolagao je sa dva klasična restorana, jednim restoranom za samousluživanje, salonom prve klase, kafeterijom i dva bara, sa ukupno 600 sjedišta, prostorijama za prodavnice, mjenjačnicom… Linija Bar-Bari je kasnije produžena i za Krf i Igumenicu, a u sezoni je “Njegoš” doticao i Dubrovnik. Ovakav red plovidbe zadržan je do oktobra 1982. godine, kada je brod kao nerentabilan povučen sa linije.
***

1987. GODINE:
Održani su “Prvi jugoslovenski susreti pisaca za djecu” koji su kasnije prerasli u “Susrete pod Starom maslinom”, kao prva festivalska kulturno-umjetnička manifestacija u barskoj opštini.
Prvi nastup karavana dječjih pjesnika nije bio na Mirovici, već u odmaralištu Crvenog krsta u Sutomoru, gdje su se čitavo prijepodne sa djecom družili Luko Paljetak, Duško Trifunović, Dragan Radulović, Mošo Odalović, Milenko Ratković, Dušan Đurišić, ali i Božidar Filipović i ostali članovi Književnog kluba “Bar”. Centralna manifestacija je organizovana uveče, kod Stare masline, sa istim učesnicima. Oni koji su propustili priliku da vide i čuju uživo poznate pisce, imali su svojevrsnu reprizu dan kasnije, na tradicionalnoj priredbi “Crvene košulje”, jer je organizator – Kulturno-prosvjetna zajednica Bar – željela da uveže ove dvije manifestacije.
***
1989. GODINE:
U kuli A Poslovnog centra otvoren je Omladinski servis, služba koja je omogućavala mladim Baranima da nađu posao na određeno vrijeme.
Poslovi su bili razni, uglavnom fizički, u vremenskom rasponu od nekoliko dana do nekoliko mjeseci tokom sezone. Osnivač Omladinskog servisa bila je Opštinska konferencija SSO Bara na čijem je čelu bio Zoran Nikitović. Vršilac dužnosti direktora Omladinskog servisa bio je u prvoj fazi rada ove organizacije Zoran Grgić.
