Barski kalendar

Barski kalendar, 6. maj

Povezano:

Barski kalendar, 5. maj

Barski kalendar, 4. maj

Barski kalendar, 3. maj

Autor: Željko Milović

Danas je 6. maj

1961. GODINE:

Proglašeni su prvi rezultati drugog poslijeratnog Popisa stanovnika u Crnoj Gori.

U barskoj opštini je živjelo 3979 stanovnika ili 1187 više nego osam godina ranije. Veću stopu konstantnog doseljevanja u gradove u odnosu na nas, u Crnoj Gori bilježili su Titograd, Nikšić, Pljevlja, Cetinje, Ivangrad i Bijelo Polje. U opštini je zabilježeno 6089 domaćinstava ili 321 domaćinstvo više u odnosu na prvi popis. U Baru su postojala samo 1083 stana u društvenom vlasništvu, ostalo su bile kuće. Po broju stanova ispred nas su bili Titograd, Nikšić, Cetinje, Pljevlja, Ulcinj, Ivangrad i Kotor, a najmanje stanova u republici imali su Budva – 353 i Mojkovac – 283. 

***

1985. GODINE:

Nakon višemjesečnih nesuglasica sa ostatkom firme, štamparija “Branko Đonović” odvojila se od matične kuće – Izdavačke grafičke radne organizacije “Solidarnost”, u kojoj su još bili Radio Bar i “Barske novine”.

Dvije firme su više od godinu dana ostale u istom objektu, u baraci na adresi Makedonska 2, ali je Štamparija koristila desni dio, a mediji lijevi dio barake. Nakon toga, Štamparija se preselila u novi prostor u Poslovnom centru, kula A, svojim sredstvima ga adaptirala i opremila za rad. IGRO “Solidarnost” je potom raskinula saradnju, pa su “Barske novine” od tada nastajale u “Pobjedinoj” štampariji.

***

1989. GODINE:

Održan je 36-očasovni miting radnika Luke Bar (i ostalog građanstva) ispred zgrade Opštine, a broj učesnika varirao je od 300 do 1500, zavisno od izvora informisanja.

Tražene su ostavke cjelokupnog lučkog rukovodstva i sindikata, kao i velikog broja članova opštinskog rukovodstva i funkcionera u pojedinim organima. Okupljenima se obratio narodni heroj Svetozar Vukmanović Tempo, a oko ponoći 5. na 6. maj i predsjednik Predsjedništva Centralnog komiteta SKCG Momir Bulatović i član predsjedništva SRCG Ljubiša Stanković. Prihvaćen je zahtjev o smjeni 18 lučkih rukovodilaca, kao i rukovodstva lučkog sindikata, a opštinsko rukovodstvo odbilo je, i pored velikih pritisaka, da podnese koletivne i pojedinačne ostavke.

Podijeli na društvenim mrežama