Barski kalendar

Barski kalendar, 7. april

Povezano:

Barski kalendar, 5. maj

Barski kalendar, 4. maj

Barski kalendar, 3. maj

Autor: Željko Milović

Danas je 7. april.

1571. GODINE:

Mrkojevići su preko svojih predstavnika u Veneciji podnijeli predstavku Senatu za prijem u mletačko podaništvo.

To su uradili nakon što je 1570. godine izbio rat između Mletaka i Otomanske imperije, pa su Barani, Paštrovići, Šušanjani, Spičani i Ulcinjani zatražili pomoć u Veneciji. Mrkojevićima su, kao istaknutom ratničkom plemenu, prilikom primanja u mletačko podaništvo, oprošteni svi raniji prestupi, a uslov je bio da ne smiju uznemiravati mletačke vazale ni na kopnu ni na moru. Dodijeljene su im povlastice kao i Paštrovićima – oslobođeni su svih carina i dažbina, osim poreza na kuće.

***

1962. GODINE: 

Motorni brod “Dalmatinka”, koji je pripadao Mediteranskoj plovidbi Korčula, potonuo je na ulazu u barsku luku.

Brodski motor je otkazao upravo u trenutku manevrisanja za akvatorij, kada je plovilo pramcem udarilo u kamene blokove na glavi lukobrana. Oplata je popustila i voda je počela da prodire u unutrašnjost. Dodatni problem je napravio vjetar od pet bofora, koji je uz jake talase nasukao krmom “Dalmatinku” o podvodne stijene rta Volujica. Posada je spašEna, a brod je potonuo, i njegovo vađenje usljed oštećenja nije bilo isplativo.

***

1980. GODINE:

Otvoren je na Topolici savremeni Dom zdravlja, površine 25.000 kvadratnih metara.

Od prvog dana počeo je raditi od 6 ujutro do 21 čas, a uvedena su i noćna dežurstva, što nikada do tada nije bio slučaj. Sredstva za izgradnju Doma zdravlja, oko 50 miliona dinara, obezbijedili su građani samodoprinosom i Republička zajednica penzijsko-invalidskog osiguranja. Radove je obavio Zavod za izgradnju Bara, a okolinu je ozelenilo Šumsko gazdinstvo. U trenutku otvaranja, ovaj Dom zdravlja koji je obavljao sve ambulantno-polikliničke djelatnosti, imao apoteku i Higijensko-epidemiološku službu, bio je jedan od najmodernijih u reublici.

***

1990. GODINE:

Poslovni i programski kolegijum RTV Titograd prekinuo je emitovanje prvog i drugog italijanskog TV kanala i satelitskog programa na drugom kanalu.

Iako je odluka nesumnjivo bila političke prirode, ovaj potez je opravdan drastičnim padom prihoda od pretplate i visokim porastom troškova za prijem i distribuciju ovih programa. Time su građani prvi put nakon 1957. ostali bez mogućnosti da prate italijanske TV programe koji su bili za ogroman postotak primorskog stanovništva prozor u svijet.

***

2013. GODINE:

Održani su drugi predsjednički izbori od sticanja nezavisnosti, uz učešće samo dva kandidata: Filipa Vujanovića, uz podršku Demokratske partije socijalista i Baranina Miodraga Ćakija Lekića iza koga je stala opozicija.

Već nakon pristizanja prvih izbornih rezultata, iste noći, ishod se pokazao kao sporan pošto su obje strane proglasile pobjedu, uz adekvatnu ikonografiju kroz crnogorske gradove. I u Baru su paralelno, dva slavlja organizovale dvije političke grupacije. Nakon niza međusobnih optužbi, došlo je do pokretanja sporova pred nadležnim državnim organima. Poslije nekoliko dana, Lekić je, prilično neočekivano, priznao pobjedu Vujanovića. U Baru je na izbore izašalo 55,25% upisanih birača, od čega je ubjedljiva većina bila za sugrađanina Lekića – 53%, dok je Vujanović osvojio  47 % glasova.

Podijeli na društvenim mrežama