Danas je 9. maj
1908. GODINE:
Na velikoj svečanosti, na poljani između Topolice i Pristana, položen je kamen-temeljac Novom Baru.
U temelje budućeg grada uzidan je pergament sa potpisima knjaza Nikole i mnogih drugih prisutnih. Činu su prisustvovali članovi knjaževske familije, značajne ličnosti crkvenog, vojnog i političkog života Crne Gore, predstavnici stranih zemalja, kao i nekoliko hiljada žitelja Bara, Ulcinja, Sutomora…
Pergament za razvoj Novog Bara su potpisali knjaz Nikola i svi članovi knjaževske porodice, predsjednik Ministarskog savjeta Tomanović, ministri Martinović i Vukotić, mitropolit Mitrofan Ban, nadbiskup Šimun Milinović, imam Murteza Karađuzović, brigadiri Janko Vukotić, Blažo Bošković, Đuza Vukotić, oblasni upravitelj Ivo Đurović, predstavnici stranih država, predsjednik Barskog društva Roberto Paganini sa članovima uprave i državni komesar Marko Đukanović.
***
1910. GODINE:
Pred Bar je, u čast proglašenja Crne Gore za kraljevinu, stigla divizija italijanskih ratnih brodova kojom je komandovao admiral de Orestis, a s njim je bio i princ od Udina.
U sastavu flote bilo je osam brodova: oklopnjače “Regina Margherita”, “Benedetto Brin” i “Napoli”, krstarica “Agordat” i torpedo-razarači “Enri”, “Lampo”, “Koatat” i “Bardo”. Pri dolasku, flota je pozdravila domaćine uobičajenim dvadeset jednim topovskim hicem, a sa Volujice joj je odgovoreno istim brojem počasnih salvi.
***

1989. GODINE:
Nakon višemjesečnog sukoba novinara ove medijske kuće i opštinskog rukovodstva, osnivač Radio Bara, Opštinska konferencija Socijalističkog saveza radnog naroda donijela je rješenje o njegovom privremenom gašenju.
Odluku o činu koji je Bar ponovo postavio u centar interesovanja jugoslovenske javnosti donijeli su na zajedničkoj sjednici Opštinski komitet Saveza komunista, Opštinsko vijeće Saveza Sindikata, Opštinski komitet SUBNOR-a, Skupština opštine i Izvršni Odbor SO Bar. U pregrijanoj političkoj atmosferi, ta je vijest odmah obišla zemlju putem Tanjuga, a Evropu posredstvom dopisnika Reutersa. Čitav grad je bio značajno polarizovan po šavu “za” i “protiv” Radio Bara, zavisno od političkog i nacionalnog opredjeljenja, i od različitog poimanja ljudskih prava i sloboda. Zahvaljujući snažnom pritisku jugoslovenske javnosti i resornih institucija u republici, radio stanica je ponovo dobila dozvolu za rad nakon samo dva dana.
***
2008. GODINE:
Zbog širenja Ulice maršala Tita, izvađen je i premješten drvored, star gotovo 40 godina.
Nekoliko višedecenijskih palmi je izvađeno iz korijena i prebačeno desetak metara dalje, u istu ulicu, a isto je urađeno i sa jednim stablom platana. Neka stabla borova su morala biti potpuno uklonjena, a betoniranje prostora oko nje osušilo je vremenom i stablo melije koje se nalazilo na samom račvanju Ulica Popa Dukljanina i Maršala Tita, centralno mjesto okupljanja prve generacije Starotopoličana.
***
2010. GODINE:
U piceriji “Benissimo” održana je promocija prvog sportskog internet portala Bara – sportbar.me.
Sajt su, uz odobrenje matične medijske kuće, pokrenuli novinari Radio Bara Milan Vujović, Ilija Kovačević i Nemanja Janković i ton-majstor Adi Karađuzović. Prezentaciji sajta su prisustvovali predstavnici sportskih kolektiva Bara, čelni ljudi Opštine, na čelu sa predsjednikom Žarkom Pavićevićem, te predsjednik Borda direktora Željezničke infrastrukture Zarija Franović, kolege novinari i direktori brojnih preduzeća… Sajt sportbar.me postao je sastavni dio sajta Bar Info, januara 2014, kada su oba postali zvaničlni internet portali Radio Bara.
***
2020. GODINE:
Nakon dugog liječenja, na odjeljenju intenzivne njege klinike u Gracu preminuo je jedan od omiljenih barskih doktora, prim. dr Dušan Dule Kljakić, prva žrtva koronavirusa u našem gradu.
Dr Dušku Kljakiću, specijalisti ginekologije i akušerstva Opšte bolnice Bar, koronavirus je otkriven još na početku epidemije u Crnoj Gori, a liječen je u barskoj bolnici i u Kliničkom centru Crne Gore, odakle je transportovan za Austriju.
