Vijest koja je obradovala sve ljubitelje kulture u Baru, ali i ostalim gradovima naše države, je da u ponedjeljak, 07. septembra počinje 33. izdanje Barskog ljetopisa. I okolnosti pod kojima će se festival odvijati, njegova koncepcija, trajanje… pratiće režim života i pravila pod kojima funkcionišemo od marta, od proglašenja epidemije koronavirusom i u Crnoj Gori. Ipak, smotra u slavu umjetnosti odoljeće i najvećem izazovu u svom višedecenijskom trajanju.
Ovogodišnji Barski ljetopis biće održan od 7. do 27. septembra uz prisustvo publike, ali u skladu sa svim mjerama i preporukama Nacionalnog koordinacionog tijela Vlade Crne Gore. Odlučan da realizuje 33. festivalsko izdanje, i uvjeren da su kultura i umjetnost osnovno ljudsko pravo svakog pojedinca, organizacioni tim Ljetopisa odgovorio je na izazov koji je uslovila aktuelna zdravstvena situacija prilagodivši koncept novonastalim epidemiološkim i finansijskim okolnostima. Trajanje festivala je skraćeno i on je dominantno usmjeren na crnogorske umjetnike, uz svega nekoliko gostujućih predstava. Uprkos svim izazovima, selektori Aleksandra Vojvodić Jovović, Anastazija Miranović, Vesna Vujošević Labović, Milun Lutovac i Boris Mišković su i za ovo izdanje fokus zadržali na profesionalizmu i visokom kvalitetu.
Programima će moći da prisustvuje do 100 gledalaca na otvorenom, a 50 u zatvorenom prostoru, uz poštovanje propisane mjere fizičke udaljenosti.
Dvadeset četiri planirana programa će se održavati svakodnevno. Oni obuhvataju pozorišne predstave, koncerte, književne večeri, izložbe i filmove za djecu.
Muzički program će u ovom izdanju okupiti isključivo crnogorske autore. Festival će u ponedjeljak 7. septembra biti otvoren bez protokolarnih ceremonija uz koncert klasične muzike poznatog crnogorskog klasičnog gitariste Danijela Cerovića, violinistkinje Mirke Šćepanović i poznatog violončeliste Dmitrija Prokofjeva, a nadalje okupiti i Trio Con Spirito, Jazz trio Sanje Raičković, Duo Dende, klape “Alata” i “Lanterna” i Big Bend “Vasa Pavić”. Internacionalna selekcija maestra Bojana Suđića će ponovo biti dio Ljetopisa već od iduće zimske scene.
U književnom programu će se takođe predstaviti isključivo domaći autori. Mladi podgorički romanopisac Nikola Nikolić će govoriti o svom posljednjem djelu „Sirene za uzbunu“, a pred barskom publikom će nastupiti i Aida Orahovac Kuč, Milica Mima Vukmanović, Dejan Vuković i Branko Janjušević. Organizatori posebno izdvajaju književne večeri svojih sugrađana Stefana Đukića i Gorana Pejovića Gule koji su u protekloj godini objavili zbirku putopisa „Između polova“ i roman “Let plavog safira”.
Zbog bezbjednosti umjetnika na sceni, koja predstavlja svojevrsni izazov kada je u pitanju pozorišni nastup, ovaj segment će biti fokusiran na „beskontaktne“ predstave: monodrame, duo-drame u kojima nema fizičkog kontakta, kao i prošlogodišnju festivalsku produkciju „Don Kihot“, realizovanu u koprodukciji sa Gradskim pozorištem iz Podgorice, a u kojoj će jedina scena sa fizičkom interakcijom glumica biti prerežirana u skladu sa novim okolnostima.
Osim „Don Kihota“, koji će se odigrati na ljetnjoj pozornici Doma kulture u utorak 8. septembra, ostale predstave će biti odigrane na sceni u Starom Baru. Na ovogodišnjem Ljetopisu gostovaće i duodrama „Persona“, za koju je u produkciji ATAK-a, a po uzoru na kultni švedski film, adaptaciju uradila Dragana Tripković, zatim duodrama “Dve žene i jedan rat” i regionalne monodrame “Život je loto”, “Samo jedna žena” i “Izložak br. 49”.
Likovni program će se ovoga puta, zbog kraćeg trajanja cjelokupne manifestacije, zadržati na jednoj kolektivnoj internacionalnoj izložbi: “Prepoznavanje” koju Ljetopis organizuje u saradnji sa Narodnim muzejem Crne Gore. Uvodne riječi će biti upućene sa platoa ispred Dvorca Kralja Nikole, dok će obilazak umjetničkih djela biti organizovan prema uputstvima Instituta za javno zdravlje.
Ovogodišnji prateći program je usmjeren na filmove za djecu i omladinu, a realizuje se u saradnji sa Crnogorskom kinotekom: animirani filmovi crnogorskog oskarovca Duška Vukotića, kultni film Stivena Spilberga „E.T. vanzemaljac“, kao i Diznijev klasik „Ratatouille“.
Festival će biti zatvoren održavanjem treće konferencije „Festivali u doba korone“, koja je otvorena na festivalu Kotor Art i odakle je pokrenuta nedavno usvojena inicijativa za povećanja broja publike na kulturno-umjetničkim manifestacijama. Druga konferencija na ovu temu biće održana 8. septembra u sklopu festivala FIAT, dok će njena završnica upravo biti na Ljetopisu. Ovaj će program biti emitovan uživo i preko Fejsbuk stranice festivala.
Cjelokupni program je finansiran sredstvima opštine Bar i Ministarstva kulture.
S obzirom na neobične okolnosti u kojima se festival održava, od najveće je važnosti da kako organizatori, tako i publika, slijede sva uputstva NKT za suzbijanje opasnosti od zarazne bolesti. Publici će biti obezbijeđena propisna distanca u gledalištu, kao i dezinfekciona sredstva, dok je poštovanje propisane distance i nošenje maski obaveza svakog pojedinca. U slučaju vremenskih neprilika, svi programi će biti izvedeni u Dvorcu ili u Sali doma kulture.
S obzirom na okolnost da je dozvoljeni broj publike na zatvorenom prepolovljen, „izmještene“ predstave će se igrati dva puta, Organizatori se nadaju da će dobra komunikacija sa publikom, kao i fleksibilnost koju vanredne okolnosti nalažu, učiniti da se i ovo izdanje Barskog ljetopisa održi bez bilo kakvih poteškoća, da se očuva zdravlje umjetnika i publike i pokaže kako je borba za kulturu uvijek moguća i neophodna.
“Planovi za festival su mijenjani više puta – standardnu verziju ‘ogromnog’ ljetnjeg festivala, koji bi trajao dva mjeseca, morali smo promijeniti u skraćenu, što zbog budžetskih ograničenja, što zbog situacije sa koronavirusom”, kazala je u razgovoru za Radio Bar direktorka festivala Ksenija Popović i objasnila da je razlog zbog kojeg program na njihovom sajtu i društvenim mrežama nije objavljen, jer se čekalo na odgovor na apel nekih od najznačajnijih crnogorskih festivala umjetnosti (Kotor Arta, Fiata, Korifeja, Budva Grad teatra, nikšićkog Festivala uličnih svirača) upućenih NKT-u za povećanje dozvoljnog broja okupljenih ljudi za kulturne događaje.
Zvanični odgovor je dobijen juče, pa sada kulturnom događaju u zatvorenom prostoru može prisustvovati 50, a na otvorenom stotinu ljudi.
Za programe ispred Dvorca kralja Nikole organizatori će postaviti dozvoljen broj stolica, raspoređenih na propisanoj daljini. Insistiraće na korišćenju maski, a za potrebe ulaska u salu (u slučaju da pada kiša) ili obilazak izložbe, obezbijediće dezinfekciona sredstva i voditi računa da posjetioci poštuju propisanu distancu.
“Najveći problem je bio u tome kako obezbijediti izvođače u pozorišnim predstavama, gdje učenici u većini komada moraju imati fizički kontakt. Dugo sam se dvoumila… Postojala je čak i ideja da predstave prikazujemo na platnu, nakon čega bi publika imala priliku da razgovara sa glumcima… Ipak, jasno je da to nije pozorište, na taj način se predstava može gledati i kod kuće. Vjerovali ili ne, kroz šaljivi komentar tokom razgovora sa predstavnicima Udruženja glumaca, kada sam kazala da će ispasti da je budućnost teatra monodrama, sinula mi je ideja da naš festival obilježi upravo ta pozorišna forma”, prisjeća se direktorka barskog festivala.
Na Ljetopisu će se igrati prošlogodišnja predstava u koprodukciji Barskog ljetopisa i Gradskog pozorišta “Don Kihot” koja je skoro potpuno među glumcima beskontaktna predstava.
“Reditelj Andraš Urban je saglasan da prerežira jednu scenu u kojoj kontakt postoji, tako da ga ne bude. Što se tiče presvlačenja za prvi kostim, glumice će ulaziti u garderobu jedna po jedna, neće biti šminkanja zajedničkom šminkom. Za presvlaku koja se događa na polovini predstave, pokušaćemo da (pošto može da se izađe sa pozornice u park kralja Nikole) jedan dio ogradimo, kako bi glumice imale dovoljno prostora da se presvuku istovremeno, što je nužno za nastavak komada. Ostalo će biti monodrame iz regiona, jer u Crnoj Gori, kada je u pitanju taj žanr, u profesionalnom teataru nema ponude. Jedna naša nagrađivana predstava se ne može igrati, jer glumac nije u zemlji… Imaćemo duo dramu “Persona” koju je radio ATAK. Drugi festivali su igrali, a i igraće predstave na kojima postoji dodir među izvođačima, ali, naše mišljenje je da to nije rizik sa kojim smo spremni da živimo. Znate, umjetnik može da kaže ‘O.K., ja hoću da rizikujm za svoju umjetnost’, ali ako se nešto desi mi smo saučesnici. Za nekoga nijesam dovoljno hrabra, drugi misle da sam mudra… Ja sam sve vrijeme, kao direktno odgovorna, ona na koju je pala odgovornost da ‘presječe’ šta ćemo uraditi, razmišljala. Naposljetku sam sjela sama sa sobom i shvatila da ne bih mogla da živim da se nekome nešto desi na Ljetopisu”, podvukla je Popović.
Barski ljetopis biće svojevrsna prilika za naše umjetnike od kojih je većina već mjesecima bez angažmana i honorara, pa će im festival biti prilika da nešto zarade. Popović ističe da je to “i obaveza i odgovornost festivala koji se finansiraju javnim novcem”.
“Moramo podržati umjetnike, ali i izaći u susret publici koja ima potrebu za kulturom. Isto tako, i jedni i drugi u ovim okolnostima, imaju pravo da budu zaštićeni kada učestvuju u umjetničkom činu”, smatra ona.
Završno veče Barskog ljetopisa je u nedjelju 27. septembra. Protekle tri godine ljetnji festival je zatvaran razgovorom između organizatora i publike. Ove godine, iako će ponovo biti razgovor, kocepcija će biti drugačija.
“Na Kotor Art- u je održana konferencija, na kojoj sam imala čast da učestvujem – ‘Festivali u doba korone’. Razgovarali smo o uslovima, koliko rizika je dozvoljeno… Odatle je i potekao apel da se poveća broj publike na kulturnim manifestacijama. Mi smo se dogovorili da ne stanemo na tome, već da isti skup napravimo na FIAT- u i na Barskom Ljetoposu. Treća, vjerovatno završna konferencija na ovu temu, planirana je u Baru 27-og septembra”, najavljuje direktorka Ljetopisa.
Govoreći o aktuelnom trenutku u oblasti umjetnosti i kulture, Ksenija Popović ističe da su “čudna, turobna vremena u Crnoj Gori”.
“Ipak, kultura je tu da pomiri ljude, bude most među njima. Kultura nikada nikome nije loše donijela, pa se za nju mora boriti, pogotovo kada se susrećemo sa izazovima sa kojima se niko od nas nije ranije suočavao. Mislim da zajedničkim snagama, bez obzira na bilo kakva različita mišljenja o bilo kojoj drugoj temi, moramo da stanemo uvijek u zaštitu kulture, da utičemo da ona preživi i ekonomske i zdravstvene i sve druge probleme”, zaključila je Popović.
Shodno ustaljenoj praksi, sve informacije o programima i aktuelnostima ovogodišnjeg festivala publici će biti dostupne putem sajta www.barskiljetopis.me i posredstvom društvenih mreža Facebook i Instagram.