Barski osnovci uspješni u projektu Škole za 21. vijek

Barski osnovci ostvarili su izvanredan uspjeh u projektu British Council- a „Škole za 21. vijek“, koji podrazumijeva snimanje časova.

Naime, British Council je u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke, kulture i sporta i Zavodom za školstvo objavilo javni poziv za snimanje TV časa u okviru projekta „Škole za 21.vijek“. Časovi su namijenjeni osnovnim školama, na teme koje podstiču razvoj kritičkog mišljenja, rješavanje problema i kodiranje mikrobitom.

„Na Javni konkurs su se prijavili kandidati koji su bili spremni da podijele kreativne ideje. Komisija od četiri člana procjenjivala je aplikacije kroz dvije faze selekcije i odabrala najbolje za snimanje TV serijala. Među njima su i časovi profesora barskih osnovnih škola“, sa ponosom navodi Ljiljana Milović iz OŠ „Anto Đedović“.

Profesori Snežana Pejović i Mersiha Oručević iz OŠ „Mrkojevići“ su, uz mentorstvo Dragana Markovića, sa učenicima Ammarom Smajićem, Ines Đurović, Alenom Kadić i Dehilom Rašketić, obradili temu „Upotreba frazeologizama u nastavi C-SBH, Italijanskog i Engleskog jezika“. Profesorka Ljiljana Milović iz OŠ „Anto Đedović“ je sa đacima Matijom Fatićem, Katarinom Milišić, Strahinjom Strikovićem, Maidom Bahović, Emirom Alkovićem i Ksenijom Savić obradila temu „Mali princ“ Egziperi. Mentor je i ovom timu bio Dragan Marković. Uspješni su bili i profesor Vlatko Truš iz OŠ „Kekec“ i mentor Radovan Ognjanović, koji su, sa učenicima Stašom Bošković, Aleksom Jovičićem, Danilom Gutićem, Anđelom Stanišić i Danilom Đenđinovićem, obradili temu „Brojevi“.

„Nastavnici su prethodno prošli obuku/seminar „Kritičko mišljenje i rješavanje problema“ koji je akreditovan od Zavoda za školstvo, a u organizaciji British Council-a. Ovi časovi su implementacija strategija kritičkog mišljenja, rješavanja problema i kodiranje mikrobitom. Član komisije koja je procjenjivala pristigle aplikacije je i Dragan Marković, profesor u OŠ „Kekec“, licencirani edukator British Council- a i Zavoda za školstvo. Odabrane aplikacije biće i novčano nagrađene (po 100 eura) i integrisane u „Vodič kroz primjere iz prakse“ koji donosi kreativne ideje za časove na kojima se primjenjuje razvoj kritičkog mišljenja, rješavanja problema i kodiranje mikrobitom u crnogorskim školama“, objašnjava profesorka Milović.

Snimanje časova realizovano je u periodu od 18. do 22, januara u PR Centru u Podgorici, uz poštovanje mjera i prisustvo prosvjetnih nadzornika Radovana Ognjanovića i Nade Maraš.

Časovi će biti integrisani u raspored „Uči doma“ i emitovani na RTCG 2 i „Uči doma“ kanalima.

„Ideja da se dio sadržaja predviđenog za učionicu, prenese na televizijsku platformu kroz postojeći zvanični program Ministarstva prosvjete „Uči doma“, nastala je kao odgovor na zdravstvenu krizu COVID- 19“, kaže Milović i ističe da se British Council zahvalio kreativnim nastavnicima koji su na ovaj način dali doprinos kako bi se ublažile posljedice izazvane odsustvom iz učionice, ali i đacima koji su, kako navodi, bili sjajni tokom snimanja.

Share.

Comments are closed.