Turistički poslenici širom barske opštine saglasni su da je ovogodišnja sezona znantno slabija u odnosu na prošlu, kao i to da se špic sezone, sa nekadašnje sredine jula, pomjerio ka početku avgusta. Mnogi ugostitelji, zbog lošijeg poslovanja, nisu bili raspoloženi za izjave, a pojedini su ukazali na probleme sa kojima se susrijeću. Ipak, ima i onih koji su zadovoljni sezonom.
Menadžerka hotela „Sea Fort“ Maja Knežević zadovoljna je kako protiče sezona.
„Predsezona je bila odlična, jul je bio popunjen skoro 100 %, a takva je situacija i sa avgustom. Septembar ostaje pod znakom pitanja, malo sporije ulaze rezervacije, lošija je popunjenost, međutim Sutomore je specifična destinacija gdje gosti rezervišu smještaj par dana pred dolazak, pa stoga smatram da će i septembar biti dobar“, kazala je Knežević.
U hotelu, kao i prethodnih godina, uglavnom borave gosti iz regiona, međutim, ove godine veliki dio turista pristiže sa zapadnog tržišta.
„Tradicionalno, najviše je gostiju iz BiH i Srbije, zatim Makedonije. Ove godine, tu su i turisti sa francuskog tržišta, kao i veliki broj Poljaka i Čeha“.
Knežević ističe da je vanpansionska ponuda slabija u odnosu na ranije godine.
„To je genaralno problem cijelog Sutomora. Smještaj jeste pun, pansionske usluge su popunjene, međutim vanpansionske usluge idu malo slabije nego prošle godine“, objašnjava ona.
Cijene u hotelu, kako ističe Knežević, rasle su srazmjerno rastu troškova.
„To nije bio preveliki rast cijena, čak nisu pratile ni rast troškova. Ove godine su tri do pet odsto skuplje u odnosu na prošlu godinu, s tim što su troškovi dosta visočiji“, istakla je Knežević.
Sezonom je od samog početka zadovoljan i Pavle Ćeklić, zakupac plaže „Centar“, koja je nosilac plave zastavice.
„Jedino je jun podbacio zbog lošeg vremena, a što se tiče jula i avgusta, zadovoljni smo, sezona je na nivou pršlih godina, finansijski gledano, čak i bolja. Što se tiče posjećenosti, kod nas je plaža popunjena skoro svakog dana“, zadovoljan je Ćeklić.
Na ovoj plaži komplet ležaljki sa suncobranom iznosi 20 eura.
„Ista je cijena i u prvom i u posljednjem redu, nikad goste po tome nismo odvajali, to je za mene nepojmljivo. U tu cijenu ulazi tuš sa toplom vodom, internet, toalet… Razmaci između redova su po propisima, a imamo i slobodan dio na kojima se takođe nalaze tuševi i kante za smeće. Kod nas je sve po propisima, baš onako kako stoji u ugovoru“, objasnio je.
Na ovoj plaži najviše je gostiju iz regiona, ali isto tako, ima kako domaćih, tako i stranih turista.
„Imamo dosta starih gostiju koji su tu godinama. Najviše ih je iz Srbije i Bosne i Hecegovine, a ima i Crnogoraca. Gosti su nam dugo bili službenici austrijske ambasade koji sada, zbog gužvi prave pauzu, ali su kazali da će se vratiti u septembru“, ponosan je Ćeklić.
On ističe da gosti njegove plaže nemaju primjedbi, te da je u ugostiteljstvu najbitniji kvalitet usluge.
„Mi smo porodična plaža, ne dozvoljavamo žurke, buku. Gosti nemaju primjedbi što se tiče plaže, nisam još čuo. Može se desiti da voda na tuševima ne bude tokom cijelog dana topla, jer je velika koncentracija gostiju, pa treba vremena da se ugrije, ali imamo poseban režim za djecu, dvije cijevi na kojima uvijek čuvamo toplu vodu za njih.Onako kako radiš, tako možeš i da očekuješ. Mi radimo po propisima, imamo najave i za septembar. Gost će da dođe, nije sve u cijeni, bitna je usluga“, poručio je Ćeklić.
Vlasnik jednog od kafića u Sutomoru, Ivan Lukšić, ističe da se „sezona definitivno svake godine skraćuje“.
„Sezona nije loša, do prije nekoliko dana se vidjelo da ima manje turista u odnosu na prošlu godinu, ali situacija se promijenila, sada je povećan broj gostiju na sutomorskom šetalištu. Špicobično kreće oko 20. jula, ali ove godine smo tek oko prvog avgusta mogli da osjetimo veću razliku“, objasnio je.
Lukšić ističe da su pazari na nivou prošlogodišnjih.
„Samim tim što su turisti došli je dobro za nas. Ima raznih gostiju, pojedini troše više, a ima i onih koji gledaju koliko će da izdvoje na hranu i piće“.
On smatra da glasna muzika u Sutomoru loše utiče na imidž ovog mjesta.
„Definitivno je potrebno da se dovede u red glasna muzika koja dolazi sa raznih mjesta na šetalištu. Moramo nekako uticati na to da Sutomore popnemo na veći nivo kako bi postalo bolje turističko mjesto“, zaključio je Lukšić.
Menadžerka kompleksa hotela „Babović“ u Čanju Dubravka Babović kazala je da je ova sezona mnogo lošija od očekivane.
„Što se tiče ovogodišnje sezone, sve do polovine jula nije bila na nivou 2021. godine, ali od 20. jula možemo da kažemo da se situacija znatno popravila i nadamo se da će taj trend rasta posjećenosti biti još veći“, navela je Babović.
I kod njih su uglavnom smješteni gosti iz regiona, a kapaciteti hotela broje oko 250 ležaja.
„Popunjenost je trenutno oko 70%, to su uglavnom dvokrevetne sobe“, objašnjava.
Kompleti ležaljki na plaži „Vela beach“, koja je nosilac plave zastavice kreću se 10 do 20 eura.
„Ima interesovanja, mada ni tu popunjenost nije 100 %, a nije ni na nivou ranijih godina“.
Gosti se u Čanju, kako ističe Babović, najviše žale na usku saobraćajnicu.
„Problem predstavlja uključenje za Čanj koje je veoma usko. Teško da mogu da se mimoiđu dva autobusa i onda se stvaraju kolone. Autobusi koji dolaze iz pravca Budve ne mogu direktno da dođu, već prvo moraju da odu do Sutomora kako bi se okrenuli, da bi turisti uopšte mogli da dođu do nas. Osim toga, zamijeraju i što je trotoar jako uzak, pa se automobili i pješaci kreću istim putem. I šetalište zaslužuje renoviranje i ozelenjivanje“, iskrena je Babović.
Ugostitelj sa Velikog pijeska, vlasnik restorana i apartmana „XXL“ Slavko Petrović naveo je da se definitivno špic sezone pomjerio.
„Što se tiče avgusta, imamo dosta rezervacija, ali je činjenica da je špic sezone pomjeren. Kod nas na Velikom pijesku je postojao veliki vakuum, od 25. juna do 15. jula. Ugostiteljstvom se bavim 25 godina, ne pamtim da mi se ovako nešto desilo, da smo polupuni, svega 40%. Međutim, od sredine jula sezona je krenula normalnim tokom. Imamo i najave za septembar“, kazao je Petrović gostujući u programu Radio Bara.
Petrović ističe da državne institucije nisu uradile dovoljno kako bi ovu sezonu spremno dočekali. Kazao je da na Velikom pijesku postoji veliki problem sa vodom, strujom i infrastrukturom.
„Ne važi ovo za cijeli Veliki pijesak, već samo za zapadni dio. Kada je riječ o južnom, tamo je urađena saobraćajnica u dva smjera, trotoari, postavljene su i cijevi za kanalizaciju… Sve to poštujem i cijenim, srećan sam što je tako, ali u isto vrijeme mi je žao što se do naših objekata može doći samo kaldrmom i ulicom u jednom pravcu“.
Ovaj dio Velikog pijeska sredinom jula je nekoliko dana bio bez struje. A kada nema struje, u zapadnom dijelu nema ni vode, zbog čega su, kako tvrdi Petrović, izgubili na desetine gostiju.
„Mi smo sedam dana bili bez struje, toliko smo štetovali hrane, to je naš gubitak. Ono što smo trebali da dobijemo, mi smo izgubili.. Čim nema struje, nema ni vode, jer nama, za razliku od južnog dijela, još uvijek vodu dostavljaju u cisternama. Tužno je što je Regionalni vodovod prije 15 godina prošao prema Ulcinju, a da Veliki pijesak sa preko 7000 objekata nije priključen na njega, osim južni dio. Opština se maćehinski ponaša prema našem dijelu. Kako se Veliki pijesak širio, Elektrodistribucija je davala priključke, ali ništa nisu uložili kako bi se taj napon pojačao. Radimo sa 160 w, zbog toga ne rade liftovi i hidrofori, to je problem čitave prve linije na Velikom pijesku. Mi na ovaj način tjeramo goste, u dva dana smo izgubili desetak porodica koje su rezervisale apartmane. Vratili smo im kompletan iznos, čak smo nekima pomogli tako što smo im pronašli smještaj u drugim objektima, gdje su uslovi korektni“, istakao je.
Petrović je kazao da je apsurdno očekivati goste sa Zapada, kada ne postoje osnovni uslovi – struja, voda i put.
„U svemu tome najviše krivim Opštinu Bar koja nam je milion puta obećala da će taj put napraviti i dati vodu. Ništa se po tom pitanju nije preduzelo. I dalje sa sinom krpim cestu od plaže do magistrale. Potrebno je da se početkom novembra okupimo iz svih mjesnih zajednica i da iznesemo probleme svim relevantnim institucijama, kako bi ih zajedničkim snagama riješili“, jasan je Petrović.
Vlasnik restorana „Knjaževa bašta“, Luka Bogdanović zadovoljan je kako protiče sezona u njegovom objektu.
„Jun i maj su bili po pazaru isti kao i prošle godine. Jul nam je bolji bio nego prošle godine, iako smo imali manje gostiju, ali to su bili gosti visoko platežne moći. Ako avgust bude kao i prošle godine, biće dobro“, iskren je Bogdanović.
Ove godine imaju dosta gostiju iz regiona, prvenstveno iz Srbije, a kada su u pitanju strani gosti, dominiraju Njemci i Francuzi.
„Sada su gosti iz Srbije i regiona imućniji. Naruče i boce vina, zatim ribu, nije to kao prije što je bilo, što je dobro. Imamo dosta starih gostiju koji dolaze kod nas već deset godina zaredom“.
Cijene hrane nisu mijenjali, dok je piće nešto skuplja u odnosu na prošlu godinu.
Bogdanović smatra da ove godine nije bilo špica sezone, ali da očekuju da će septembar biti kvalitetan.
„Nema prevelikih gužvi, osim onih u saobraćaju na koju se žale i gosti koji dolaze. Svi kažu da je zemlja prelijepa, ali da su putevi očajni i da je gužva u saobraćaju ogromna. Očekujemo bolje i još kvalitetnije goste, što i imamo svake godine. Pravi gosti dolaze sredinom avgusta i tu su do polovine septembra. Prošle godine je bila postsezona dobra, možda i najbolja koju pametim. Ako bude ova godina na tom nivou, opet ćemo biti zadovoljni“, zaključio je Bogdanović.