Direktorica Osnovne škole ,,Jovan Tomašević“ u Virpazaru prijavila je urbanističko-građevinskoj inspekciji jednog privatnika koji gradi apartmane i odlaže smeće i šut na imanju škole, ali niko nije reagovao iako je upozorila da je bezbjednost djece ugrožena. Ombudsman je kritikovao pasivnost inspekcije i zatražio je reakciju.
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda izradio je mišljenje o ovom predmetu po pritužbi direktorice. Konstatovao je da je nedopustiva pasivnost državnog organa.
“Neefikasno djelovanje inspekcijskih organa izaziva sumnju u djelotvornost zaštite javnog interesa i interesa pravnih i fizičkih lica, a krajnje može značiti i kršenje ljudskih prava. Organi javne vlasti dužni su da, u okviru svojih zakonom određenih nadležnosti, postupaju po zahtjevima građana na dosljedan način, poštujući opravdana očekivanja građana, jer bilo kakvo drugo ponašanje je akt loše uprave koji za posljedicu ima neostvarivanje prava građana, kod kojih se stvara osjećaj sumnje i nesigurnosti”, navela je zamjenica ombudsmana Tatjana Radović-Todorović.
Zamjenica je u mišljenju negodovala i što Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine – Direktorat za inspekcijski nadzor nije dostavilo izjašnjenje ombudsmana o ovom slučaju.
“Ovakvim postupanjem nadležnog ministarstva prema zahtjevima zaštitnika koji su mu upućeni, zaključuje se da je izostala zakonom propisana saradnja ovog organa sa institucijom ombudsmana”, navela je ona.
Zaštitnik ukazuje da poštovanje pozitivnih propisa Crne Gore ne predstavlja samo obavezu svih njenih građana, već prije svega predstavlja obavezu svih državnih organa, koji svojim primjerom moraju pokazati da njihov rad bezuslovno zasnivaju na poštovanju Ustava i zakona.
“Organi državne uprave nemaju diskreciono pravo da ocjenjuju koju će svoju zakonsku obavezu ispuniti, a koju neće, već je osnovni uslov za postojanje pravne države i jačanje povjerenja građana u istu, da svi državni organi u potpunosti poštuju i primjenjuju sve njene pozitivne propise. Neizvršavanje zakonom propisane obaveze saradnje sa zaštitnikom, vodi posrednom zaključku da organ uprave koji ima takav pristup ovoj zakonskoj obavezi može sebi da dozvoli nepoštovanje zakona i kada postupa po zahtjevima građana i odlučuje o njihovim pravima i obavezama, što odstupa od standarda ‘dobre uprave'”, istakla je zamjenica ombudsmana.
Dodaje i da izostanak saradnje proizvodi situaciju koja zaštitniku onemogućava da u punom kapacitetu obavlja svoj zakonom i Ustavom propisan mandat, što je propust koji za posredne posljedice može imati stvaranje pravne nesigurnosti, otežavanje pravnog položaja građana i kršenje njihovih prava.
U mišljenju je navedeno i da su činjenice koje su utvrđene u postupku dostavljene isključivo od direktorice JU Osnovne škole ,,Jovan Tomašević“.
Predstavnici institucije ombudsmana obavili su nenajavljenu posjetu školi, 30. januara, kada im je direktorica ukazala na problem sa kojim se suočavaju. Kazala je tada da se smeće i šut odlažu na imanju koje je u posjedu škole, da djeci predstavlja problem taj otpad i da je veoma nebezbjedno. O tome je obaviještena građevinska inspekcija koja, kako je istaknuto, nije reagovala.
“Dobra uprava, shodno svojim načelima i principima, podrazumijeva da je uprava okrenuta potrebama građana, da je otvorena i dostupna građanima, da postupa sa uvažavanjem i pažnjom, da jednako postupa sa građanima u istim i sličnim situacijama, kao i da blagovremeno postupa po zahtjevima građana”, navela je zamjenica zaštitnika ljudskih prava i sloboda.
Ombudsman je u mišljenju zatražio da Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine bez daljeg odlaganja postupi po prijavi direktorice, te da se obavi inspekcijski nadzor i o ishodu postupanja obavijesti podnositeljku prijave. Zatraženo je i da bez daljeg odlaganja postupi po zahtjevu ombudsmana i dostavi mu pisano obavještenje o ishodu svog postupanja. Preporučeno je i da u budućem radu blagovremeno postupaju po zahtjevima ombudsmana.
“Preporuka je i da se u budućem radu blagovremeno postupa po zahtjevima zaštitnika – dostavljaju potpune, precizne i konkretne odgovore, potkrijepljene odgovarajućom dokumentacijom kao potvrdom pruženih informacija, jer se drugačije postupanje tretira kao povreda zakonskih odredbi o obaveznoj saradnji sa zaštitnikom”, navodi se u obraćanju.