Protiv učiteljice Rade Višnjić, zaposlene u OŠ „Jugoslavija“ je, “nakon saznanja o dešavanjima, a shodno zakonskim odredbama, pokrenut postupak utvrđivanja odgovornosti, a potom doneseno rješenje o privremenoj suspenziji do okončanja postupka. Rješenje o suspenziji je stupilo na snagu počev od 8. oktobra”. To je u izjavi za Radio Bar i Bar Info saopštila direktorica te obrazovne ustanove Biljana Vukmanović. Ona je istakla da “zbog regularnosti, kao i prethodnog puta kada je vođen isti postupak, dok ishod ne bude poznat, neće davati izjave za medije”.
Podsjetimo, Osnovno državno tužilaštvo je formiralo predmet protiv učiteljice Višnjić koja je đake V-2 odjeljenja preko vajber- grupe pozvala da joj se pridruže u molitvi na molebanu služenom 4. oktobra u Sabornom hramu Svetog Jovana Vladimira. Predmet obuhvata i sveštenike Srpske pravoslavne crkve koji su tog dana služili pred brojnim vjernicima, što se kosi sa naredbom NKT- a o poštovanju mjera sa ciljem suzbijanja epidemije koronavirusa.
“Tužilaštvo je formiralo KTR predmet i po službenoj dužnosti je već preduzelo određene radnje, pa je prikupljanje obavještenja vezano za događaj u toku. To podrazumijeva da u predmetu nema osumnjičenog, nego se bavimo isključivo istraživanjem događaja, pri čemu ocjenjujemo da li u nečijim radnjama postoji element krivičnog djela. Prijava je podnijeta protiv NN sveštenika i učiteljice Rade Višnjić. Ipak, učiteljica pri tome nije službeno lice, a sveštenici su osumnjičeni za kršenje mjera iz člana 287 Krivičnog zakonika Crne Gore. U suštini, to je prekršajna odgovornost”, objasnio je rukovodilac Opštinskog državnog tužilaštva Radovan Đurišić.
Članom 287 Krivičnog zakonika je precizirano da će „lica koja ne postupe po propisima, odlukama, naredbama i nalozima kojima se određuju mjere za suzbijanje ili sprečavanje opasne zarazne bolesti“ biti kažnjena novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
Učiteljica Rada Višnjić tvrdi da nije pozivala učenike da prisustvuju molebanu u Sabornom hramu Svetog Jovana Vladimira, održanom 4. oktobra, nego da je „obavijestila“ djecu o tom događaju, kao što, kako kaže „radi uvijek kada su u pitanju društveni događaji za koje procijeni da bi djeci mogli biti interesantni“. Insistira i na tome da je u poruci upućenoj djeci, skrenula pažnju na neophodnost nošenja maski.
Predmet vodi tužiteljka Nusreta Arapović, koja je u vrijeme njegovog formiranja bila dežurna.
Ministarstvo prosvjete je ovaj čin nazvalo skandaloznim, a Ministarstvo za ljudska i manjinska prava osudilo „manipulisanje školskom djecom u Baru“, pozivajući učiteljicu Višnjić da „odustane od dalje kompromitacije vaspitno- obrazovnog procesa i neprihvatljive (zlo)upotrebe odnosa moći“, a direktoricu da podnese ostavku.
Ovo je drugi disciplinski postupak koji je uprava OŠ „Jugoslavija“ tokom 2020. godine pokrenula protiv učiteljice Rade Višnjić. Ona je u januaru na času likovnog vaspitanja učenicima zadala da nacrtaju srpsku trobojku sa likom Štrumpfa iz poznatog crtanog filma. Učiteljica je tada tvrdila da ona nije zadala djeci da nacrtaju takav crtež, već je to bila njihova želja. “Na času likovnog vaspitanja, prvog dana drugog polugodišta, u odjeljenju V-5, imali smo nastavnu jedinicu ‘crtanje ukrasa’. Objasnila sam im da mogu nacrtati šta god žele, a da to može poslužiti kao ukras. Jedna djevojčica se dosjetila i pitala da li mogu nacrtati Štrumpfa sa društvene mreže. Nije bilo razloga da kažem da ne mogu. Radim već 30 godina, zakon poštujem i ne igram se sa takvim stvarima, pa još od prvog razreda imam dozvolu od roditelja da, pošto volim da se pohvalim dječijim crtežima, tekstovima, pjesmama, to objavljujem na svom Fejsbuk profilu”, kazala je tada učiteljica, uz poruku da nije nacionalistkinja, i dodala da je fotografiju, na zahtjev direktorice škole Biljane Vukmanović, uklonila s Fejsbuka.