Branimir Lakićević (DF): Država što prije da usvoji i implementira mjere u oblasti vaspitanja mladih naraštaja

Branimir Lakićević, odbornik Demokratskog fronta u Skupštini opštine Bar, koji je po zanimanju diplomirani socijalni radnik i diplomirani pravnik, se oglasio saopštenjem povodom sveprisutnog problema vršnjačkog nasilja koji je preplavio Crnu Goru i zemlje našeg neposrednog okruženja.

„Naime, jasno je da veliki dio odgovornosti u stvaranju ove devijantne društvene pojave leži u loše postavljenoj podlozi društva i državnih organa koje pokazuju nemoć u borbi sa brojnim izazovima savremenog načina života i sledstveno tome propratnih devijacija koje remete ne samo bezbjednost svakog građanina, već i sve postulate mirnog i slobodnog življenja kojima teži svaki čovjek. Obični građani i roditelji djece se zadnjih dana pitaju da li su bezbjedni kada im djeca odu u školi ili izađu da prošetaju ulicom. Država zakašnjelo predlaže mjere koje se najavljuju samo kada se tragedije dese, kako bi zadovoljili medijsku pozornost, ali čim se stiša bijes, ogorčenje i oslabi intenzitet opravdanog straha građana, nastavlja se po starom, a to staro podrazumijeva apatiju i odsustvo bilo kakve reakcije države.

Zato kao odbornik DF-a, a prije svega roditelj i stručno lice sa zvanjem dipl. socijalnog radnika i dipl. pravnika te višegodišnjim radom u oblasti socijalne politike, predlažem da država Crna Gora usvoji neke od hitnih i nužnih mjera. Prva od njih je da svaka osnovna i srednja škola mora imati zaposlenog socijalnog radnika, kao što je to urađeno u svim zemljama Evropske unije ka čijem članstvu Crna Gora teži. Zatim uvesti zabranu unošenja mobilnih telefona, kamera i drugih digitalno vizuelnih pomagala u škole od strane đaka, jer je iskustveno dokazano da se većina nasilja dešava upravo zbog toga da bi se neki događaj objavio na društvenim mrežama putem interneta. Potom, da svaku školu mora makar jednom dnevno u toku smjene da obiđe policijski službenik koji bi osmotrio bezbjednost obrazovne ustanove i ukazao na propuste ukoliko ih ima. Potrebno je obrazovati stručne timove sastavljene od pedagoga, psihologa i socijalnog radnika koji će barem jednom u toku školskog polugodišta održati predavanje u školi, a koje će biti namjenjeno roditeljima djece na temu pravilnog vaspitanja njihove djece. Obaveznost prisustva tim predavanjima će biti podrazumijevajuća.

Jednom godišnje uvesti nenajavljeno testiranje đaka u višim razredima osnovnih i svim razredima srednjih škola na prisustvo psihoaktivnih supstanci u organizmu. U konačnom, država mora što prije da usvaja i implementira mjere u oblasti vaspitanja mladih naraštaja. Svaki izgovor o tromosti institucija je poguban, jer ne treba biti u zabludi da su ovo posljednji događaji koji su se desili i da se više neće dešavati. Bez adekvatne i brze reakcije države, bojim se da će prethodni tragični događaji koji su zadesili našu zelju i zemlje regiona biti samo jedni u nizu istih“, navodi se u saopštenju Branimira Lakićevića.

Share.

Comments are closed.