Broj zaraženih u Crnoj Gori u poslednje dvije sedmice porastao je za oko 34 odsto, rekao je direktor Instituta za javno zdravlje (IJZCG) Igor Galić.
On je istakao da su najveće stope incidencije u Plužinama, Podgorici, Nikšiću, Kološinu, Žabljaku i Tivtu.
“Od kada je detektovan delta soj u Crnoj Gori, od ukupnog broja potvrđenih slučajeva, najveći procenat oboljelih registrovan je u dobnoj grupi od 30 do 39 godina, zatim od 40 – 49 godina i dobnoj grupi od 20 do 29 godina. Oni čine 50 odsto od ukupnog broja oboljelih za ovaj period”, rekao je Galić na konferenciji za novinare.
On je objasnio da je najmanji procenat oboljelih registrovan u starosnim grupama od 80 do 89 godina, 2,65 odsto i do 9 godina 4,18 odsto.
“Ukoliko se, prema zvaničnoj svjetskoj statistici, porede podaci iz Crne Gore sa regionom i nekim najrazvijenijim zemljama svijeta u periodu od 2. novembra do 9. novembra, opseg novoinficiranih u našoj zemlji je otprilike isti kao u Hrvatskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Sjevernoj Makedoniji”, rekao je Galić.
Prema njegovim riječima, u Crnoj Gori je vakcinisano oko 55 odsto odraslih.
On je objasnio da najveći obuhvat imunizovanih među starijima od 60 godina.
“Pravo je vrijeme da Crna Gora pređe 55 odsto odraslih koji su vakcinisani jer, podsjećamo još jednom da je osam od deset preminulih nevakcinisano”, rekao je Galić.
On je dodao da je preko 80 odsto onih koji su na bolničkom liječenju takođe nevakcinisani.
“Nažalost cijele države, svi preminuli mlađi od 40 godina su bili nevakcinisani i trenutno su i svi pacijenti na Intenzivnoj jedinici COVID centra KCCG nevakcinisani”, zaključio je Galić.
Direktorica Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) Ljiljana Radulović kazala da se u bolnicama u Crnoj Gori liječi 388 COVID pacijenata, a da ih je najviše hospitalizovano u KCCG-u 140.
Ona je rekla da se u bolnici Brezovik liječe 52 pacijenta, Baru i Nikšiću 44, Beranama 33, Kotoru 29, Bijelom Polju 26, Pljevljima 20.
„Kao što smo i ranije poručili, za razliku od prošle godine kada je KCCG šest mjeseci bio zatvoren za sve, osim za COVID i hitne slučajeve, mi nastavljamo, kao i tokom cijele godine, da radimo punim kapacitetom, na svim klinikama“, kazala je Radulović na konferenciji za novinare.
Ona je istakla da nema odlaganja operacija i da redovan rad nastavljaju i hirurgija i ortopedija i urologija.
Radulović je kazala da će u slučaju daljeg porasta broja COVID pacijenata kojima je nužna hospitalizacija, KCCG reorganizovati rad ostalih klinika.
“Kao i uvjek i pacijente i javnost o svim eventualnim novinama, uredno ćemo izvijestiti blagovremeno“, rekla je Radulović.
Ministarka zdravlja Borovinić Bojović objasnila je da je održavanje Novogodišnjeg bazara na Trgu nezavisnosti u Podgorici, od 15. novembra do 15. januara, uslovljeno postavljanjem ograda i obaveznog posjedovanja kovid potvrda za posjetioce.
“To nije potpuno identično novogodišnjim koncertima i proslavama, uz obavezno poštovanje kovid potvrda je izvodljivije. Koncertna okupljanja na trgovima su masovnija i u kraćem vremenskom intervalu imate veći broj ljudi na jednom mjestu”, kazala je Borovinić Bojović.
Borovinić Bojović je rekla da su počeli pregovore sa proizvođačima o nabavci ljekova protiv covida.
“Imamo intenzivne razgovore i daćemo sve da oni budu dostupni građanima Crne Gore što prije”, kazala je ministarka.