Brojna predavanja i vježba evakuacije u OŠ Mrkojevići

Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa se obilježava u cilju skretanja pažnje javnosti na značaj pokretanja i preduzimanja mjera za smanjenje rizika od katastrofa. Povodom obilježavanja ovog dana, kao i svake godine, službenici PJ Bar Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a, mr.Pera Pavlica-Dragišić, Đina Babić i Srđan Vujović, adekvatnim preventivnim aktivnostima su obilježili 13. oktobar.

Pored vježbe evakuacije, uz prethodno odrađenu edukaciju svih učenika i nastavnika u OŠ “Kekec“ u Sutomoru, ove godine akcenat je dat na temeljitu pripremu odnosno preventivne mjere na planu zaštite i spašavanja od zemljotresa u OŠ „Mrkojevići“ u Pečuricama. Edukacija je sprovedena u periodu od 18. do 31. oktobra.

Prvog dana su edukovani svi učenici šestog, sedmog, osmog i devetog razreda, posebno za svaki razred. Edukacija je obuhvatila sve rizike koji mogu zadesiti Crnu Goru, a akcenat je dat na zemljotres kao najdominantniji rizik. Narednog dana je nastavljena edukacija svih učenika od 1. do 5. razreda, kroz pet odvojenih predavanja, kao i edukacija predškolske djece vrtića „Vukosava Ivanović Mašanović“, koji borave u prostorijama škole.

Načelnica PJ Bar realizovala i edukaciju kompletnog nastavnog i vannastavnog osoblja. Zaposleni su detaljno upoznati sa njihovim obavezama u slučaju požara, zemljotresa i drugih rizika u školi.

Obuka učenika u područnoj školi u Gorani iz svih razreda, kao i desetoro djece vrtića „Vukosava Mašanović“, je održana 24. oktobra. Predavanju su prisustvovali učitelji kao i vaspitačica u vrtiću. Istog dana u područnoj školi u Dobroj Vodi je održano predavanje svim učenicima od prvog do petog razreda, kao i djeci vrtića.

Kao završna aktivnost, 31. oktobra, pripremljena je i realizovana vježba evakuacije. Vježbi su prisustvovali uprava škole, kompletno nastavno i vannastavno osoblje, kao i svi učenici škole. Učesnici su pokazali zavidan nivo zainteresovanosti i ozbiljnosti u izvođenju vježbe.

Nakon uspješno izvršene vježbe evakuacije načelnica PJ Bar mr.Pera Pavlica –Dragišić obratila se učenicima i podsjetila koliko je važno sprovođenje edukacije i vježbi evakuacije, ponovila najbitnije postupke u toku zemljotresa i ukazala na neophodne redovne edukacije i blagovremene pripreme iz ove oblasti, zbog činjenice da se opština Bar nalazi u seizmičkoj zoni gdje se može očekivati zemljotres jačeg intenziteta.

Po završetku vježbe svoje utiske su iznijeli učenici i direktor škole. Učenica Dejla Lukač smatra da je vježba bila zanimljiva, jer su vidjeli praktičnu primjenu postupanja u hitnim slučajevima. Sva uputstva su bila jasna, među učenicima nije bilo zbunjenosti.

Učenica Nađa Nikezić je istakla da je vježba jako korisna jer su praktično naučili kako se ponašati u slučaju zemljotresa. Drago joj je da su učenici vježbu shvatili veoma ozbiljno i da su bili na visini zadatka.

„Vježba evakuacije u slučaju zemljotresa je jako važna, jer smo kroz nju naučili kako da na bezbjedan način napustiti školu, poštujući procedure i ne izazivajući dodatnu paniku. Od koristi su nam bila uputstva koja smo dobili prije vježbe i plan evakuacije“, smatra učenica Samra Tombarević.

Arijan Đurović ističe da je vježba bila veoma korisna i da je sve što je naučeno primjenjivo u slučaju konkretne opasnosti. Smatra da bi slične vježbe trebalo organizovati više puta godišnje.

Direktor OŠ „Mrkojevići“ Osman Grgurević naglasio je da je izuzetno zadovoljan dugogodišnjom saradnjom koju škola ima sa Direktoratom za zaštitu i spašavanje MUP-a Crne Gore.

„Edukacija učenika i zaposlenih za postupanje u vanrednim situacijama i sama vježba su veoma bitne kako bi u svakom trenutku bili spremni da adekvatno reagujemo. Za razliku od vježbe, sama prirodna nepogoda se dešava bez najave. Ako smo dobro isplanirali postupanje, podijelili odgovornosti, razradili procedure i praktično naučili kako postupiti u konkretnom slučaju naše šanse za bezbjedno napuštanje objekta, a samim tim i spašavanje ljudskih života i imovine su veće. Nadamo se da stečeno znanje nikada nećemo primjeniti u praksi, ali nas iskustva iz prošlosti i nauka podsjećaju da uvijek moramo biti na oprezu“, kazao je on.

***

Crna Gora je uspostavila Nacionalnu platformu za smanjenje rizika od katastrofa na konferenciji koja je održana 16. decembra 2014. godine u Podgorici i time postala 27. država u Evropi koja je uspostavila nacionalnu platformu.

Ključni koncept smanjenja rizika od katastrofa bazira se na SENDAI OKVIRU ZA SMANJENJE RIZIKA OD KATASTROFA (2015-2030), koji je usvojen na Trećoj Svjetskoj konferenciji za smanjenje rizika od katastrofa, održanoj 2015. godine u Sendaiju, Mijagi u Japanu i koji predstavlja prvi međunarodni ugovor, izgrađen na naučenim lekcijama iz primjene prethodnog Hjogo okvira za akciju 2005-2015.

Četiri su prioritetne oblasti Sendai okvira :

1.Unaprijediti razumijevanje rizika od hazarda,

2.Jačati institucionalni okvir za upravljanje rizicima od hazarda,

3.Investirati u smanjenje rizika i jačanje otpornosti prirodnih i društvenih sistema,

4.Unaprijediti spremnost za odgovor na katastrofe i obnovu kroz oporavak, rehabilitaciju i rekonstrukciju.

„Naučene lekcije i iskustva, ukazuju nam da su gradovi u najvećoj opasnosti, ponajviše zbog brze urbanizacije, prenaseljenosti i naseljavanja u opasnim zonama. Osim toga, urbanisti i menadžeri moraju obratiti više pažnje na greške koje mogu dovesti do gubitka života i imovine. U urbanim sredinama do povećanja rizika najčešće dolazi zbog porasta broja stanovnika i gustine naseljenosti u pojedinim zonama, slabe gradske uprave, neplanskog razvoja, nedostatka raspoloživog zemljišta za građane sa niskim primanjima, neprimjerene gradnje, pretjerane koncentracije komercijalne imovine i uništavanja životne sredine“, pojasnila je mr Pavlica-Dragišić.

Share.

Comments are closed.