Barski kalendar

Caković: Policija će tokom ljeta pojačano djelovati, pozivam građane na odgovorno ponašanje

Povezano:

Mr Božo Vrećo: Biti arhivar i istovremeno revolucionar je uvijek sjajno

Amira Medunjanin: Ja sam pripovjedač jednog vremena

Eco life Karavan promoviše potencijale i značaj tradicije za razvoj crnogorskog turizma

Autor: Vjera Knežević Vučićević

Dok grad tokom ljetnjih mjeseci živi punim plućima, a na kupalištima i u lokalima boravi hiljade posjetilaca, jedna služba budno motri i kontroliše dešavanja, i to ne da kvari ljetnju radost i opuštenu atmosferu, već da bi ih omogućila. U studiju Radio Bara razgovarali smo sa čovjekom koji, iako je navikao na zakon, red i protokole, jednako dobro zna i kako izgleda kad štitiš grad koji voliš – pomoćnikom komandira Stanice policije za javni red i mir u Odjeljenju bezbjednosti Bar, Lazarom Cakovićem.

RB/BI: Kakva je trenutna bezbjednosna situacija u Baru na početku ljetnje sezone?

Caković: Situacija je, kada govorimo o javnom redu i miru, u ovom momentu stabilna, osim izolovanih slučajeva. Nadamo se da će tako ostati i u narednom periodu, a što se tiče naše službe, sezonu dočekujemo spremni.

RB/BI: Da li je broj policajaca povećan tokom ljeta i kako je organizovan njihov rad?

Caković: Tokom sezone, na teritoriji opštine Bar će, osim službenika iz naše Organizacione jedinice biti angažovani i službenici iz regionalnih centara bezbjednosti „Zapad“ i „Sjever“ koji će nam pružati ispomoć tokom jula i avgusta, dominantno u pozorničkim rejonima koji su formirani tokom ljeta (Dobra Voda, Sutomore, Čanj). Podršku će dati i pripadnici Posebne jedinice policije koji će se nalaziti na području Sutomora. Napominjem da ćemo tokom turističke sezone sarađivati i sa kolegama iz Srbije, koji će raditi u paru sa ovdašnjim službenicima i to uglavnom u Sutomoru, jer u to turističko mjesto dolaze uglavnom turisti iz te države.

RB/BI: Da li je stepen opremljenosti policijskih službenika na zadovoljavajućem nivou?

Caković: Možemo reći da jeste. Raspolažemo relativno novim službenim vozilima, a od ove sedmice naši službenici imaju i nove uniforme, što je promjena koja će, vjerujem, građanima biti neobična i simpatična.

RB/BI: Na kojim lokacijama su već, a na kojim će narednih sedmica biti pojačane kontrole? Pri tome mislim na plaže, šetališta, noćne klubove…

Caković: U Baru tokom cijele godine, nevezano za sezonu, vršimo ciljane i pojačane kontrole ugostiteljskih objekata. Tokom „mirnijeg“ dijela godine fokus stavljamo na objekte čiji su vlasnici pripadnici organizovanih kriminalnih grupa i operativno interesantna lica. Međutim, osim tih redovnih zadataka, tokom ljeta akcenat stavljamo upravo na noćne barove i klubove koji rade samo tokom ljeta. Protekle sedmice smo organizovali operativnu akciju kontrole upravo tih obejkata na području Boke Kotorske. Zadovoljni smo rezultatima. Osim toga, pojačano kontrolišemo i učesnike u saobraćaju, realizujemo alkotestiranje, prisustvo opojnih droga u organizmu, ali i brzinu kretanja vozača.

RB/BI: Planirate li postavljanje mobilnih punktova ili video nadzor na rizičnim lokacijama?

Caković: Poznato je da je u Baru već instaliran video nadzor, koji nam dosta pomaže kako u preventivnom djelovanju, tako i kada dođe do krivičnih djela ili prekršaja. Video nadzor koristimo i kada su u pitanju saobraćajni prekršaji i on funkcioniše bolje nego što smo očekivali. Što se tiče podstavljanja patrola, akcenat je da one tokom većeg dijela dana budu raspoređene na putnim pravcima – prema Ulcinju i prema Podgorici. Tokom noći, nakon zatvaranja ugostiteljskih objekata, biće locirane u zonama prigradskih naselja.

RB/BI: Koje preventivne mjere policija sprovodi u cilju sprečavanja krađa, naročito na plažama i ugostiteljskim objektima?

Caković: Kolege koje dolaze na ispomoć sa sjevera Crne Gore će raditi u pozorničkim rejonima, pa račinamo s tim da kada građani i turisti vide uniformu na šetalištu, na plaži, to će, samo po sebi biti vid preventivnog djelovanja. Od početka ove sedmice su krenule operativne grupe Stanice kriminalističke policije koji će raditi u civilu. Njihov zadatak je da detektuju sumnjiva ponašanja i da u odnosu na to peduzmu mjere i radnje iz svoje nadležnosti. Trudićemo se da kada dođe do krivičnih djela, naročito iz oblasti imovinskih delikata, preduzmemo sve mjere i radnje u cilju njihovog rasvjetljavanja.

RB/BI: Postoji li saradnja sa lokalnom zajednicom i turističkim radnicima u cilju očuvanja javnog reda i mira?

Caković: Postoji, i na odličnom je nivou. Povjerenje građana u policiju raste. To mogu da posvjedočim kao starješina u Odjeljenju bezbjednosti. Često imamo prijave građana na broj 122, koje se naročito odnose na ponašanje u saobraćaju, u slučajevima kada nesavjesni ugrožavaju druge učesnike. Bez odlaganja i u kratkom roku, intervenišemo. Baš su prije nekoliko dana, po prijavi građana, kolege iz Kriminalističke policije zaustavile vozilo. Onda smo došli mi iz uniformisane policije, alkotestirali vozača i utvrdili prisustvo preko tri promila alkohola u organizmu. Moram pomenuti i Turističku organizaciju Bar i, posebno, Iliju Stojovića sa kojim imamo izuzetnu saradnju. Lično sa njim najviše sarađujem, s obzirom da sam starješina za javni red i mir, a TO Bar organizuje koncerte od kojim je većina kvalifikovana kao događaj povećanog rizika zbog broja posjetilaca.

RB/BI: Na koji način građani i turisti mogu najefikasnije prijaviti incidente – da li postoji posebna dežurna linija ili mobilna aplikacija?

Caković: Najlakše i najpraktičnije je pozvati broj dežurne službe 122, koji je besplatan i dostupan je 24 sata.

RB/BI: Koliko su turisti upoznati sa lokalnim zakonima i pravilima ponašanja – jeste li pripremili edukativni materijal ili neku kampanju?

Caković: To su, uglavnom, turisti koji dolaze iz zemalja okruženja, a ima dosta i crnogorskih državljana koji žive i rade u inostranstvu. Zakoni se minimalno razlikuju, pa nije potrebna neka posebna edukacija.

RB/BI: Kako se reguliše buka i radno vrijeme objekata u blizini stambenih zona? Naravno, za rješavanje te problematike su angažovani prvenstveno pripadnici Komunalne policije ali, da li je u nekim slučajevima potrebna i intervencija službenika Odjeljenja bezbjednosti?

Caković: Radno vrijeme ugostiteljskih objekata je propisano opštinskom Odlukom o radnom vremenu i samim tim je kontrola u nadležnosti Komunalne policije. Naravno, u slučajevima kada je to potrebno, izađemo na lice mjesta. Trenutno je na snazi radno vrijeme do jedan sat poslije ponoći.

Slušalac: Imam pitanje u vezi sa narušavanjem javnog reda i mira od strane motorista. Desetak motorista, svake noći u periodu od 23 do dva-tri sata poslije ponoći prave haos sa prekomjernom bukom. Da li poskidali auspuhe ili su pojačali zvuk motora, ne znam, ali je ta pojava nepodnošljiva naročito na bulevarima. Da li možete nešto da preduzmete u tom pravcu?

Caković: Naravno da možemo. Procedura je da vlasnicima privremeno oduzimamo motore i upućujemo ih na vanredni tehnički pregled. Uglavnom se ustanove neispravnosti koje se tiču auspuha. Vlasnici ih moraju otkloniti, nakon čega ponovo prolaze kroz tehnički pregled gdje se utvrđuje da li je procedura ispoštovana. I sam svjedočim dešavanjima koje ste naveli, a vas pozivam da u bilo koje doba pozovete, a policija će u odnosu na prijavu odmah uputiti patrolu koja će preduzeti sve mjere i radnje iz naše nadležnosti u cilju procesuiranja i kontrole tehničke ispravnosti tih vozila.

RB/BI: Kako je organizovan saobraćaj u špicu sezone, kada je grad pod pritiskom velikog broja vozila?

Caković: Problem je evidentan na cijelom primorju – od Herceg Novog do Ulcinja. Naša putna infrastruktura nije u mogućnosti da prihvati toliki priliv automobila, niti veliki tranzit kroz državu. To dovodi do velikih gužvi koje traju od kraja jula i tokom čitavog avgusta. Problem rješavamo na način što naši službenici fizički regulišu saobraćaj, naročito u dijelu dana kada se turisti vraćaju sa plaža. Toliki boj pješaka remeti normalno odvijanje saobraćaja. Gužve će, očekujemo, i ove godine biti velike.

RB/BI: Jeste li zadovoljni učinkom aktivnosti i mjera koje se organizuju sa ciljem kontrole brzine, alkohola, psihoaktivnih supstanci i upravljanja vozilom bez dozvole (naročito među mladim ljudima)?

Caković: Iako tokom čitave godine, svakog dana pratimo dešavanja na putevima, naročito smo angažovani u danima vikenda kada je povećano prisustvo gostiju u ugostiteljskim objektima u kasnim večernjim časovima. Iako su naši rezltati dobri, ne možemo biti zadovoljni kada podvučeno crtu i napravimo presjek koliko građana konzumira alkohol i koristi psihoaktivne supstance. Želim da podsjetim da je za korišćenje opojnih droga Članom 317 a, Stav 1, tačka 3, Zakonom o bezbjednosti saobraćaja na putevima predviđena isključivo zatvorska kazna u trajanju od 15 do 60 dana. I za vožnju pod dejstvom alkohola, predviđeno je lišavanje slobode, pa pozivam građane na odgovorno ponašanje.

RB/BI: Da li postoje ljudi u Vašem timu koje biste istakli kao primjer požrtvovanosti i profesionalizma?

Caković: Naravno da ima, ali, ne bi bilo fer da nekog pojedinačno izdvajam, jer svi dajemo doprinos. Ipak, generalno bih izdvojio pipadnike Saobraćajne policije i Interventne jedinice koji i tokom sezone, ali i cijele godine, na svojim leđima nose najveći teret. Zaista nije lako saobraćajnim policajcima da ljeti, na 50 stepeni regulišu saobraćaj. Nailaze, pritom, i na nerazumijevanje vozača. I ostali daju doprinos, ali bih njih izdvojio ispred svih.

RB/BI: Kako, kao Baranin, doživljavate ljeto u našem gradu, iz ugla policajca i sugrađanina?

Caković: Iz ugla policajca, to je vrlo izazovno, mnogo je obaveza. Kao građanin, nastojim da slobodno vrijeme provedem sa porodicom, da odem na more. Ali, kao što smo pričali u neformalnom razgovoru, od kada sam obukao ovu uniformu, malo vremena, posebno u ljetnjim danima, imam za sebe. To je naročito izraženo kada se dešavaju koncerti, priredbe, predstave… Ipak, to je poziv koji smo birali, koji volimo i radimo ga sa zadovoljstvom.

RB/BI: Kako se nosite sa pritiskom odgovornosti – ima li trenutaka kada Vam se čini da učesnici i saobraćaju zaborave da iza uniforme stoji čovjek?

Caković: Neželjene situacije rješavamo zahvaljujući iskustvu. Izverzirani smo da djelujemo smireno, ali autoritativno. Međutim, određena ponašanja i prekršaje, u skladu sa Zakonom o javnom redu i miru i procesuiramo.

RB/BI: U poslu se često srijećete sa ljudima u teškim situacijama. Ima li nekih dirljivih, ljudskih trenutaka koji su Vas podsjetili zašto ste odabrali ovaj poziv?

Caković: Policija je, u suštini, na usluzi građanima. Svaka situacija u kojoj smo nekom pomogli, predstavlja veliko zadovoljstvo i satisfakciju. To je i cilj poziva kojeg smo odabrali. Po svakoj prijavi postupamo savjesno, nekada rizikujemo i život, jer smo odabrali da budemo na usluzi i pomognemo. Iako smo za to plaćeni, ovaj posao se više radi iz ljubavi, nego iz neke posebne koristi.

RB/BI: Kada biste mogli da pošaljete jednu poruku, ne samo kao policajac, već i kao Baranin, šta biste poručili mladima koji ljeti izlaze, voze, uživaju…?

Caković: Više kao građanin, nego kao policajac, poručio bih mladima da ne sjedaju za volan pod dejstvom alkohola i opojnih droga, jer dovode u opasnost kako svoj, tako i život ostalih učesnika u saobraćaju.

Podijeli na društvenim mrežama