Centar za socijalni rad o nasilju nad djecom

Centar za socijalni rad za opštine Bar i Ulcinj brojnim aktivnostima nastoji da skrene pažnju na aktuelne društvene probleme. Već tradicionalno, u decembru, na gradskom trgu organizuju okupljenje i razgovor sa zainteresovanima, dijele promotivni materijal i prikupljaju potpise protiv nasilja nad djecom. 

Vesna Jukić, psiholog u Centru za socijalni rad, u svom poslu susrijeće se sa nasiljem u porodici.

„Ovaj dio, koji se odnosi na nasilje u porodici i nasilje nad djecom je nešto što svima nama, kao profesionalcima, jako teško pada. Generalno, narod je i dalje sklon da nasilje posmatra kao porodični i lični problem tih osoba. Ne shvataju da je to problem društva, da dijete koje ima iskustvo nasilja odrasta sa raznim problemima koji utiču na cjelokupno djetinjstvo i daju pečat njegovoj ličnosti. Ima dosta slučajeva gdje su djeca živjela u nasilnim porodicama, a kasnije su i sami postali nasilnici, ili se odali nekom drugom destruktivnom ponašanju. Zato smatramo da je prevencija nasilja i upoznavanje javnosti sa problemima sa kojima odrastaju djeca, jer ova akcija se konkretno odnosi na nasilje nad djecom, izuzetno važna“.

Jukić je naglasila da na globalnom nivou, milion djece svakog dana doživi nasilje, a prema istraživanjima, u Crnoj Gori više od 55% djece ima iskustvo nasilja u svojoj porodici.

„Ovi podaci jasno pokazuju da je ovo alarmantan problem, kome definitivno treba dati mnogo veću pažnju“, ističe ona i dodaje da je neophodna i Škola roditeljstva, jer „bojim se da ni roditelji nijesu svjesni da je, čak ako ne koriste fizičko zlostavljanje da kazne neko određeno ponašanje, uvrede, načini ponašanja koji se odnose na uslovljavanje, vezano za neke nerealne ambicije, takođe predstavljaju zlostavljanje djece“.

Nasilje je zlo – smatraju sagovornici Radio Bara i Bar Infa, pedagozi u barskim osnovnim školama.

„Nasilje je zlo, svakako se treba boriti protiv toga, treba prijaviti ako ga neko negdje vidi ili zapazi“, kazala je naša sagovornica. Njen kolega smatra da nasilje rađa nasilje: „Na nasilje ne možemo reagovati nasiljem, jer ćemo stvarati takva pokoljenja koja će životne probleme rješavati tučom, a to nam nije cilj, već razgovor, upućivanje na mirno rješavanje problema. Prije svega, djecu treba učiti kako da slušaju, kako da razumijemo svoje potrebe, da ih odlažemo u korist drugih, a to je osnova za učenje empatije“.

Svi sagovornici saglasni su da problem nasilja treba da se rješava u porodici, a potom u svim institucijama društva.

Share.

Comments are closed.