Izložba “Reprezentativna djela crnogorskog izdavaštva od obnove nezavisnosti do danas 2006 – 2024“, otvorena je večeras u Nacionalnoj biblioteci Crne Gore Đurđije Crnojević“. Od 22.000 naslova koliko je publikovano u tom periodu, za ovu izložbu je izdvojeno 130 djela, a među njima su knjige Anta Martinovića, Šerba Rastodera, Živka Andrijaševića, Ivana Jovovića, Svetozara Savića, Aleksandra Bečanovića i Željka Milovića.
Autorke izložbe su direktorica Nacionalne biblioteke Dragica Lompar i Milenija Vračar.
Izložbu je otvorio predsjednik Matice crnogorske Ivan Jovović, koji je istakao da organizator nije bio imao nimalo lak zadatak da predstavi javnosti koje su to reprezentativne publikacije, s obzirom da crnogorska prošlost ne bilježi toliko kvalitetnih izdanja iz različitih oblasti, kao što je u pitanju period od 2006. do 2024. godine.
“Tu činjenicu možemo posmatrati i kao svojevrsnu potvrdu da je obnova crnogorske nezavisnosti snažno stimulisala ukupno crnogorsko izdavaštvo, jer ovdje prezentovana izdanja jasno upućuju na zaključak da je zahvaljujući ovim naslovima Crna Gora proširila svoje horizonte samospoznaje. Pred publikom su knjige različitih izdavača, uglavnom naučnih i kulturnih institucija i ustanova Crne Gore, kao i onih izdavača koji imaju finansijsku potporu iz reda manjinskih savjeta Crne Gore, a što je sveukupno obogatilo izdavačku produkciju i potvrdilo multikulturalni karakter savremene Crne Gore”, rekao je on, dodajući da je “u svim ovim izdanjima sublimirano ogromno individualno i kolektivno znanje, manifestovano u monografskim studijama pojedinaca ili pak u okviru kolektivnih radnji, poput brojnih leksikona, koji će, nadamo se, biti podloga za finalizaciju toliko očekivanog a nezavršenog projekta Crnogorske enciklopedije”.
“Broj izloženih knjiga ne dopušta da se zasebno osvrnemo na svaku od njih, iako one svojim kvalitetom svakako zavrjeđuju, mada među izloženim primjercima treba izdvojiti, ne samo zbog simbolike nastupajućeg državnog praznika, već zbog suštine – Ustav Crne Gore iz 2007. godine i Pravopis crnogorskog jezika iz 2010. godine, gdje su zapisane temeljne vrijednosti koje svjedoče o savremenom crnogorskom nacionalnom i državnom identitetu. Isto tako, neophodno je naglasiti da je crnogorsko izdavaštvo u proteklom periodu preko fototipskih izdanja vratilo u kolektivnu memoriju, i učinilo ih dostupnim stručnoj i naučnoj javnosti stare rukopisne knjige i raritetna štampana izdanja, poput ‘Barskog glagolskog misala’, ćiriličnih inkunabula štamparije Crnojevića ili ‘Mineja’ Božidara Vukovića Podgoričanina, ‘Kotorskog lekcionara i pontifikala’ i sl., što pokazuje da je u crnogorsko kulturno nasljeđe inkorporirana glagoljska, ćirilična i latinična pisana tradicija, što zaista predstavlja osoben kulturološki iskaz nastao u minulim stoljećima na crnogorskom prostoru. Kada uzmemo u obzir i zastupljenost tradicije islama vidimo da su u savremenom kulturnom identitetu Crne Gore integrisane tekovine istočne i zapadne civilizacije”, potencirao je Jovović.
Izložba je organizovana povodom 18 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore, a organizator je Nacionalna biblioteka Crne Gore „Đurđe Crnojević“. Biće otvorena do 13. jula, Dana državnosti Crne Gore.