Jedan od ključnih događaja u istoriji Radio Bara, i Bara uopšte, zbio se prije tačno 40 godina – 21. aprila 1982. godine pušten je u probni rad srednjetalasni (ST) emisioni centar u Polju, povodom trogodišnjice rada, a prve emisije mogle su se uobičajeno pratiti na današnji dan, nekih 24 sata kasnije.
Predajnik je podignut na zemljištu površine 14.932 m2. Projekat je uradila RO “Elektronika inžinjering” Beograd i “Avala RO za projektovanje Beograd”. Od Saveznog komiteta za saobraćaj i veze data je saglasnost za podizanje antenskog stuba od 45 metara visine, a od Republičkog komiteta za saobraćaj i veze dobijena dozvola za rad Radio Bara na srednjem talasu br. 04-787/2-82. Time je Radio Bar, pored lokalne uloge, dobio i funkciju reemisionog centra Radio-Titograda (a time i Radio-Jugoslavije). Vrijednost projekta bila je 410 miliona dinara, a sredstva su obezbijeđena iz Opštinskog fonda za obnovu i izgradnju.
Iako to tada nije eksplicitno navođeno, pokretanje srednjeg talasa Radio Bara bilo je i političko pitanje. Srednjetalasni emisioni predajnik snage pet kilovata (marke “Toshiba”) postavljen je radi čujnosti reemitovanog programa Radio Titograda, kao i političkih opredjeljenja da ova informativno-propagandna lokacija može obezbijediti protok informacija i u dijelu Albanije u kojem žive naši sunarodnici, a koji zbog režima u susjednoj zemlji i informativne blokade nijesu primali objektivne informacije.
Srednji talas iz Polja je pokrivao Mediteran, od Gibraltara do Bosfora. To je potvrđivao veliki broj radio-amatera, ali prije svega pomorci “Prekookeanske plovidbe”.

Po proračunima inženjera, u kontinentalnom dijelu, Radio Bar se posredstvom ovih talasa u idealnim uslovima mogao čuti do Subotice, južne Mađarske, zapadne Bugarske, Sofije, Blagoevgrada, kroz cijelu Albaniju, u južnoj Srbiji do Niša i Aleksinca, i na Kosovu, u zapadnoj Srbiji do Šapca, a u istočnoj do Zaječara. Signal su mogli hvatati i u Makedoniji, čitavoj BiH, zatim u Dalmaciji do Šibenika. I u Italiji, naravno. Lokalna stanica se na srednjem talasu najbolje se mogla čuti zimi poslije pet popodne, a ljeti nakon 19 sati, ali se zbog saveznih propisa, ST nije smio koristiti “nakon prvog mraka”, i strogo je vođeno računa da se to poštuje.
Više od dvadeset godina program Radio Bara se emitovao na srednjem talasu 1026 KHz (i ultra-kratkim talasima 91,8 MHz).
Nakon dugogodišnjeg spora oko restitucije imovine, svi bivši vlasnici zemljišta u Polju, na kome je izgrađen ST emisioni centar, dobili su na Sudu, pa je morao biti ugašen. Iako je u nekoliko navrata Radio Bar tražio dislokaciju kućice i antenskog postrojenja, uz ponovo pokretanje emitovanja na srednjem talasu, država nije dala dozvolu za tako nešto.