Digitalni mediji su postali dominantni u informisanju u Crnoj Gori, iako od tradicionalnih medija i televizija ostvaruje značajan uticaj.
Posebno je važno što većina građana i građanki smatra da je potrebno unaprijediti medijsku pismenost, jer to ukazuje i na razvoj svijesti o važnosti kritičkog pristupa medijskim sadržajima.
Ovo su neki od nalaza istraživanja javnog mnjenja o stavovima građana i građanki prema medijima u Crnoj Gori, koje je Centar za građansko obrazovanje (CGO) sproveo u okviru projekta “Mediji za demokratiju: jačanje nezavisnosti RTCG-a za budućnost Crne Gore”, uz podršku Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Holandije.

Po nalazima istraživanja, čak 68.8% ispitanika/ca navodi da često ili veoma često prati društvene mreže, dok 53.2% redovno posjećuje internet portale, što ukazuje da su digitalni mediji postali primarni izvor informisanja za većinu građana i građanki Crne Gore, i postavljaju izazove za tradicionalne medije i njihovu ulogu u društvu.

Međutim, televizija sa 59.5% onih koji “često” ili “veoma često” prate TV programe, zadržava uticaj u oblikovanju javnog mnjenja. To ilustruje i podatak da, kada se desi neki važan događaj, većina ispitanika/ca (54.5%) se informiše putem više TV kanala. Na drugoj strani, štampani mediji imaju najmanju učestalost praćenja – skoro polovina ispitanika/ca ih nikada ne prati (46,6%), a radio je na srednjoj poziciji.
U dijelu povjerenja, preko 15% čitalaca dnevnih novina ne vjeruje tom mediju, a preko 20% ne vjeruje nijednoj TV, odnosno preko 21% nema povjerenja ni u jedan portal.

Blizu dvije petine (39,5%) ispitanika/ca smatra da na uredništvo medija u Crnoj Gori u velikoj mjeri utiče politička orijentacija vlasnika, zatim da vlast i državni organi ometaju istraživačko novinarstvo (35.7%), kao i da mediji u Crnoj Gori često presuđuju prije suda (34.9%).
Na drugoj strani, 43.9% je djelimično saglasno da mediji štite demokratiju, odnosno oko 42% vjeruje da mediji temeljno provjeravaju činjenice koje objavljuju i da se mediji pridržavaju etničkog kodeksa. S druge strane, skoro 40% ispitanika ne smatra da je istina na prvom mjestu u radu medija, a 36,5% ih percipira kao nepristrasne, dok 34% cijeni da mediji ne vode računa o interesima građana i građanki.

Značajno je istaći da 58,1% ispitanika/ca smatra da bi medijska pismenost građana i građanki Crne Gore trebalo da bude unaprijeđena kako bi bolje razumjeli informacije koje im se plasiraju, stoji, pored ostalog, u izvještaju kojeg je medijima dostavio Nikola Obradović, saradnik na programima CGO.