Uprava pomorske sigurnosti i upravljanja lukama je postala jedan od članova međunarodnog evropskog konzorcijuma pod nazivom ANDROMEDA, koji obuhvata 19 partnerskih institucija čiji je cilj unapređenje pomorske sigurnosti u okviru poboljšanja zajedničkog okruženja za razmjenu informacija (CISE) sistema granične komande, kontrole i koordinacije.
ANDROMEDA je međunarodni istraživački projekat sa punim nazivom “Poboljšano zajedničko okruženje za razmjenu informacija za sisteme granične komande, kontrole i koordinacije” (An Enhanced Common Information Sharing Environment For Border Command, Control And Coordination Systems), kojim koordinira grčko Ministarstvo pomorstva i ostrvske politike.
Realizacijom projekta ANDROMEDA biće iskorišćen potpuni potencijal koncepta Zajedničkog okruženja za razmjenu informacija – CISE (eng. Common Information Sharing Environment), validacijom sistema zakomandu, kontrolu i koordinaciju, kompatibilnih sa CISE, u dužem vremenskom periodu, od strane nekoliko obalnih i graničnih agencija.
“Važno je naglasiti da projekat ANDROMEDA predviđa dalje poboljšanje, validaciju i primjenu koncepta CISE proširenjem njegovog obima na razmjenu informacija u okviru kopnenog nadzora i adaptiranje relevantnih rješenja komande i kontrole (eng. Command & Control – C2) i ostalih povezanih usluga. Ovo će biti ostvareno proširivanjem modela podataka CISE zasnovanog na slučajevima realne upotrebe i zahtjevima učesnika/korisnika, kao i prilagođavanjem najrazvijenih sistema C2 u pravcu potpune usaglašenosti sa proširenim modelom i obrascima razmjene CISE poruka.
Projekat ANDROMEDA se fokusira na prikazivanje kapaciteta za potpunu integraciju instrumenata za podršku odlučivanju u oblasti graničnog nadzora i pomorske sigurnosti (kao npr. traganje i spašavanje i sigurnost plovidbe tokom vršenja kontrole i operacija na moru), uzimajući u obzir pomorske nezgode/katastrofe.
Poboljšani CISE Model je usmjeren na integraciju postojećih sa budućim operativnim sistemima i savršeno je u skladu sa evropskom politikom koja omogućava međuresornu kompatibilnost i koordinaciju i dozvoljava svakoj državi članici da odluči kako, kada i da li su dodatni izvori podataka od značaja za njene operacije.
Predloženo rješenje se distribuira kao skup sistema i usluga međusobno povezanih shodno CISE principima koji teže podsticanju bržeg otkrivanja novih događaja, bolje informisanosti u procesu donošenja odluka i postizanju udruženog razumijevanja i djelovanja u raznim prekograničnim situacijama”, kazali su iz Uprave pomorske sigurnosti i upravljanja lukama.
Projekat ANDROMEDA je počeo sa realizacijom 1. septembra 2019.godine i predviđeno je da traje 18 mjeseci. U njegov rad je 19 partnera iz osam zemalja, koji su prenijeli svoja važna iskustva i iskoristili doprinose od ostalih prošlih i tekućih istraživačkih projekata. Očekuje se da će projekat imati važan uticaj na kontrolu i sigurnost evropskih granica kao i na proširivanje prekogranične međunarodne saradnje.
ANDROMEDA se finansira od strane projekta Evropske Unije Horizon 2020, u okviru programa za istraživanje i inovacije 2018-2020, pod brojem 833881 Ugovora o grantu.
Crna Gora je pridružena programu EU za istraživanje i inovacije, Horizont 2020, u periodu 2014-2020. g, a nacionalnu koordinaciju obavlja Ministarstvo nauke. Projekat ANDROMEDA finansira se u iznosu od 4.999.400,00 € tokom 18 mjeseci trajanja projekta, a budžet Uprave iznosi 123.750€.