Crveni krst Crne Gore danas obilježava Međunarodni dan borbe protiv siromaštva. Barski ogranak ove humanitarne organizacije je, tim povodom, isporučio humanitarne pakete za 50 najugroženijih porodica sa područja opštine.
Sekretarka najstarije humanitarne organizacije u Baru, Zorica Crnčević naglašava da je obilježavanje Međunarodnog dana siromaštva opomena donosiocima najvažnijih odluka na lokalnom i državnom nivou da kvalitetnim odgovorom na siromaštvo doprinesu poboljšanju socijalnog položaja stanovništva.
“Crveni krst je”, ističe Crnčević, “svakodnevno u toj priči, a ono što nas često čini nemoćnim je nedostatak pomoći u osnovnim životnih namirnicama i higijenskim artiklima. Brojne su strategije koje se bave socijalnim položajem stanovništva, a naša lokalna uprava je, kroz Lokalni plan akcije za poboljšanje socijalne politike, ušla u veoma kvalitetan projekat, pa raznim subvencijama omogućava da djeca iz ugroženih porodica mogu da upisuju kurseve, treniraju, bave se vanškolskim aktivnostima, uz pomoć kojih će se jačati njihovo samopouzdanje i smanjiti socijalna razlika među djecom koja je danas jako vidljiva”.
“Teška materijalna situacija nije teška samo zbog nedostatka materijalnih dobara, već za sobom povlači i druge probleme – emotivne, psihičke… Proces nestabilne socijalne situacije je kod nekih porodica izuzetno dug i prenosi se na naredne generacije. To je loša slika društva, na čije poboljšanje može da utiče jedino zajednički rad svih aktera koji se bave socijalnom problematikom”, kategorična je Crnčević.
Priliv humanitarne pomoći za korisnike sa evidencije Opštinske organizacije Crvenog krsta (OOCK) Bar sveden je gotovo na minimum.
“Ni Crveni krst Crne Gore nije u mogućnosti da obezbijedi međunarodne donacije zbog sveukupne situacije, posebno ukrajinske krize, male su količine sa kojima raspolažemo, pa smo od preko 500 porodica odabrali 130 najugroženijih, koje do kraja godine možemo pomoći u hrani, higijenskim artiklima, kao i odjeći i školskom priboru. Osim socijalnom, bavimo se i djelatnošću pružanja psihološke podrške”, dodala je Crnčević ocjenjujući kvalitetnom i saradnju sa barskom lokalnom samoupravom, Centrom za socijalni rad, obrazovnim i zdravstvenim ustanovama.
“Naša su vrata otvorena za sve koji zatraže pomoć, ali korisnike naših usluga treba uvesti i u druge procese, pružiti im mogućnost da rade i obezbjeđuju sredstva kojima će poboljšati uslove života sebi i svojoj djeci”, poručuje Crnčević naglasivši da OO CK Bar ima konkretne podatke o svakom korisniku – broj članova porodice, materijalna sredstva sa kojima raspolažu, smještaj, lokaciju, potrebe, zdravstveno stanje, a evidencioni kartoni se periodično ažuriraju.
“Ono što nas muči su osobe kojima je i te kako potrebna naša pomoć, ali oni u svom svijetu sami biju svoje bitke, a ponos im ne dozvoljava da se obrate niti Crvenom krstu, niti bilo kome drugome, rođacima, prijateljima…. Najčešće su to lica koja su nekad imala solidan život, pa se teško navikavaju na novonastalu situaciju”, pojašnjava Crnčević.
Uz zahvalnost Radio Baru i njegovom portalu Bar Info koji “prepoznaju i promovišu značaj Crvenog krsta” Zorica Crnčević je najavila Akciju solidarnosti “Vaše malo, nekome puno” koja će biti organizovana 11. novembra u susret obilježavanju Dana Crvenog krsta Crne Gore.
“Ove godine će u akciju, pored standardnih prodajnih objekata kompanija ‘Voli’, ‘Laković’ i ‘Franca’ biti uključen i market ‘Aroma’”, kazala je Crnčević, pohvalivši dosadašnju praksu predsjednika Opštine Bar, Dušana Raičevića, njegovih saradnika, sekretara opštinskih sekretarijata, kao i ostalih predstavnika lokalne samouprave, koji sopstvenim primjerom utiču na sugrađane da se priključe akciji.
“Upravo zahvaljujući njihovom prisustvu, prošle godine je prikupljena veća količina namirnica i sredstava za higijenu nego što je to ranije bio slučaj”, podsjeća Zorica Crnčević.
Naša sagovornica je izrazila zadovoljstvo izuzetnom saradnjom sa CK CG, koji “ulaže ogromne napore da ojača materijalne kapacitete Organizacije i poboljša uslove rada, te na bolji i kvalitetniji način i sa mnogo više potencijala pruži podršku onima kojima je neophodna”.
“Barani su saosjećajni, sigurna sam da svaki pojedinac ima nekoga kome na određeni način pomaže. Međutim, nije dobro da se pomoć rasipa. Crveni krst je krovna organizacija za humanitarno djelovanje i niko nema bolji uvid u socijalno stanje u smislu potreba lokalnog stanovništva. To je mjesto gdje solidarnost posebno dolazi do izražaja”, naglašava Crnčević pozivajući sugrađane da pokažu solidarnost bez sumnje da će pomoć stići u prave ruke.
Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti prvi put je obilježen 17. oktobra 1987. godine u Parizu, gdje se okupilo više od 100.000 ljudi, kako bi odali počast žrtvama ekstremnog siromaštva, gladi i nasilja.
Od 1993. godine, ljudi su svjesni da je potrebno iskorijeniti siromaštvo, ne samo u vlastitoj zemlji, već u cijelom svijetu, tako da se odlukom Glavne skupštine Ujedinjenih nacija, 17. oktobar obilježava svake godine.
Prema AROPE indikatoru koji služi za službeno mjerenje siromaštva na teritoriji Evrope, stopa rizika od siromaštva ili socijalne isključenosti u Crnoj Gori iznosi 34,1 odsto, što znači da se trećina stanovništva lišava osnovnih životnih potreba.