Dabanović: Značajna ulaganja u brojne infrastrukturne projekte, na dobrobit Barana

Vrijednost projekata koji su u toku ili u završnoj fazi realizacije, finansirani od strane Opštine Bar, je 1,9 miliona eura. Doda li se tome i projekat uređenja Sutomora (za šta je Morsko dobro opredijelilo milion eura) i nadvožnjaka koji je u fazi tehničkog prijema, riječ je o 15 projekata ukupne ugovorene i realizovane vrijednosti od 4,6 miliona eura. To je, gostujući u emisiji Sunčanom stranom ulice na talasima Radio Bara, saopštio sekretar Sekretarijata za imovinu, zastupanje i investicije, Vido Dabanović. U razgovoru sa Vjerom Knežević Vučićević podsjetio je koji su projekti obilježili prvih pet mjeseci ove godine, šta građane Bara u oblasti uređenja prostora očekuje nakon ljetnje sezone, kao i sa kojim se sve problemima u lokalnoj samoupravi suseću u teškom i neizvjesnom dobu pandemije.

Najznačajnija infrastrukturna investicija u ovoj godini- nadvožnjak sa pristupnom saobraćajnicom, kružnim tokom, parking prostorom i svim ostalim propratnim sadržajima, biće u potpunosti realizovana tokom juna.

„Nadvožnjak je izgrađen tokom prošle godine, a u prvoj polovini ove odvijaju se završni radovi. Njegova investiciona vrijednost bila je oko milion i 700 hiljada eura. Trenutno se izvode radovi na izgradnji kružnog toka sa pristupnom saobraćajnicom, a vrijednost tog posla je 725 hiljada eura. Napominjem da je u pitanju prostorni zahvat koji obuhvata deset hiljada i 600 metara kvadratnih, od čega je oko dvije hiljade kvadrata namijenjeno za parking prostor sa 180 parking mjesta, od kojih će 11 biti za lica sa invaliditetom. Za pješačke staze predviđeno je oko hiljadu i 800 kvadratnih metara, , dok ivičnjaci obuhvataju hiljadu i 900 metara. Potrudićemo se da taj prostor adekvatno i horikulturno uredimo. Kružni tok poluprečnika devet i po metara, na samom raskršću saobraćajnica Bulevara i Ulice Rista Lekića, doprinijeće funkcionalnijem rješavanju problema gužvi, koje su bile svakodnevica u prethodnom periodu. Očekujemo da će ovaj značajan projekat biti okončan i stavljen u funkciju već u junu, iako je rok za završetak bio jul. Izvođač radova ‘Putevi’ Bar uložio je dodatni napor da posao što prije okonča“, zadovoljan je Dabanović.

On je objasnio da je investicija čija će vrijednost dostići oko 2,6 miliona eura, višestruko značajna- prvenstveno u smislu regionalnog razvoja, jer smo svjedoci da je put Petrovac- Ulcinj, odnosno granica sa Albanijom, regionalnog karaktera, a postoji samo jedan tranzitni pravac (Bulevarom JNA i preko jednog nadvožnjaka). Resorni sekretar podsjeća da smo, u situacijama kada su se na toj dionici dešavali zastoji, imali prilike da sagledamo koliko je dosadašnje saobraćajno rješenje bilo zaista neefikasno. Nakon izgradnje novog nadvožnjaka, kaže on, dobićemo alternativni putni pravac, a iako je to saobraćajnica prvenstveno od lokalnog značaja, nije zanemarljiv ni njen regionalni karakter.

Ne treba zanemariti ni izuzetno važan bezbjednosni učinak projekta. Dovoljno je da se sjetimo nemilih događaja na pružnom prelazu, ozlijeđenih ljudi, nekoliko nesreća sa čak smrtnim posljedicama… Od sada će stanovnici Bjeliša, Zubaca, Sustaša, koji svakodnevno koriste tu dionicu, biti bezbjedni, a projekat je značajan i sa stanovišta uređenosti prostora, smanjenja saobraćajnih gužvi u Borskoj i Ulici Rista Lekića…

„Ova investicija dio je DUP-a Topolica- Bjeliši, u sklopu kojeg je predviđeno da se nekoliko urbanističkih parcela privedu namjeni i iskoriste na najbolji mogući način, prateći savremene urbanističke trendove. Osim saobraćajne infrastrukture, planom je obuhvaćena i izgradnja vodovodnih instalacija (u dužini od 350 metara), kanalizaciona i fekalna instalacija (oko 500 metara), te 2,9 km elektro- instalacija. Do sada je igrađeno i 115 šahti. Prostor će, u skladu sa velikim komunalnim opremanjem, krasiti moderna javna rasvjeta koju će činiti 20- tak stubova sa led svjetiljkama. Građani Bara zaslužuju da ovaj prostor napokon bude valorizovan na način što će se ambijent u tom dijelu grada unaprijediti“, poručuje Dabanović.

Vozači su se od početka izvođenja radova, koji su uslovili preusmjeravanje saobraćaja na alternativne puteve, tvrdi on, već navikli na privremeni režim i ne pokazuju nestrpljenje. U početku, tokom kišnih dana bilo je gužvi, naročito prilikom uključivanja na Bulevar dinastije Petrovića iz pravca Srednje stručne škole, OŠ „Jugoslavija“, vrtića, stambenih blokova Zgrada solidarnosti, sa Buvlje pijace. Iako je saobraćajnica širine svega sedam metara, zaista nedovoljna da bude adekvatna alternativa, to je bilo jedino rješenje.

U Sekretarijatu za imovinu, zastupanje i investicije nerijetko su na meti kritika sugrađana, jer se infrastrukturni radovi uglavnom izvode u predsezoni- aprilu, maju. Sekretar objašnjava da je zbog zakonskih procedura neizvodljivo da bude drugačije.

„Podsjećam da se javni infrastrukturni objekti realizuju iz javnih finansija. Zakon predviđa da se Budžet i na državnom i na nivou lokalnih uprava za narednu godinu donosi u decembru prethodne. Znači, to je upravljački dokument iz kojeg se crpi sve ono što se planira realizovati. Na osnovu njega sačinjava se plan javnih nabavki, a zakon predviđa da se taj plan objavljuje do 31. januara. Opština Bar je blagovremeno usvojila Budžet i na vrijeme objavila Plan javnih nabavki. Prema tome, prvi rok kada se može raspisati Javni tender je kraj januara, odnosno početak februara. Zakonska obaveza za dostavu ponuda za realizaciju bilo kog infrastrukturnog objekta koji ide po postupku javnih nabavki, je 30 dana. Februar je tako ‘potrošen’ u dostavljanju ponuda. Poštujući zakonsku regulativu, realno je da prvog ponuđača možemo imati tek od marta… Kriterijumi prema kojima se vrši odabir su, zavisno od obima radova, rok izvođenja, cijena, bonitet firme…“, kategoričan je Dabanović.

Osim toga, podcrtava da su pojedini građani, iako kritički nastrojeni prema lokalnoj upravi, svjesni da su Uprava javnih radova, kao i Uprava za saobraćaj (zbog činjenice da još nije donešen Budžet na državnom nivou) onemogućeni da projekti kandidovani za prostor opštine Bar odmaknu od dobrog plana, pa tako od početka godine nije raspisan nijedan tender sa nivoa države, niti ijedan izvođač uveden u posao. Opština Bar ipak je, blagovremeno, sopstvenim sredstvima uspjela da realizuje nekoliko, iako ne kapitalnih, ono svakako, veoma značajnih investicija.

„Ne treba zanemariti da iz godine u godinu Opština Bar sopstvenim sredstvima, u kontinuitetu servisira projekte od izuzetnog značaja u svim oblastima- saobraćaju, vodovodu, kanalizaciji, javnoj rasvjeti, riječju- kompletnom prostoru, a sve u skladu sa zakonskim propisima“, naglašava Dabanović.

Osim redovnog održavanja i unaprijeđenja putne infrastrukture, raspisan je tender i odabran izvođač radova angažovan na presvlačenju asfaltom pojedinih dionica u svih 12 mjesnih zajednica na području barske opštine. Za tu namjenu predviđeno je ulaganje u iznosu od 460.000 eura. Već je asfaltiran dio prostora u Sutomoru. Ovih dana počinju radovi u naselju Gretva u Starom Baru, potom u Zaljevu… Kada je riječ o izgradnji novih saobraćajnica, resorni sekretar podsjeća da je krajem prošle godine završen putni pravac u Ilinu- od kružnog toka na mostu rijeke Željeznice prema naselju (za šta je izdvojeno oko 290.000 eura), a ovog maja okončani su radovi sa druge strane- od naselja Novi Pristan do OŠ „Anto Đedović“, u dužini od 160 metara, sa obostarnim trotoarima, javnom rasvjetom, vodovodnom i kanalizacionm infrasrukturom, vrijednosti oko 190.000 eura. Ove dvije saobraćajnice, objašnjava Dabanović, stvaraju osnovu za alternativni pravac i kvalitetnu povezanost tog dijela grada (Šušanj, Ilino) sa Barom. Poslužiće pritom kao izvanredno polazište da se investicija zaokruži njihovim povezivanjem saobraćajnicom u dužini od 425 metara, za šta je, samo za otkup privatnog zemljišta od vlasnika kroz čiji posjed bi prolazila, potrebno obezbijediti milion eura. Ova investicija nije u planu za 2021, ali je već sljedeće godine realno očekivati da će, uz finansijsku „injekciju“ potencijalnih investitora sa tog područja koji plaćaju komunalije, početi realizacija.

U ovom dijelu grada novi projekti otpočeće odmah nakon ljetnje sezone. Na lokaciji gdje je nekada bilo zemljište u vlasništvu Univerzitetskog centra (kod „Mimoze“) gradi se čak pet objekata, kojima je neophodna saobraćajna povezanost, ali i sva prateća infrastruktura.

Dobra vijest je i što će, prema Dabanovićevim navodima, prigradska naselja sezonu dočekati spremno, kada je u pitanju kvalitetna vodovodna i kanalizaciona infrastruktura. Nakon što je prošle godine u Ulici Bratstva- jedinstva okončan projekat od izuzetnog značaja za žitelje Velikog Pijeska, ali i brojnih turista, firma „Kalamper“ od 17. marta vrijedno radi na povezivanju regionalnog vodovoda sa novom mrežom. To će obezbijediti kvalitetno vodosnabdijevanje svih potrošača koji gravitiraju tom području. Rok za završetak posla je 60 dana.

Radovi na mreži u Zaljevu realizovani su posredstvom Vodovoda i kanalizacije Bar iz sredstava KfW banke, uspješno su okončani i oni u naselju Brbot, a ovih dana počeli su u Ilinu. Radi se i u Bjelišima, Mandarićima…  

Iako investiciona aktivnost, prema sekretarevim riječima, nije izostajala ni u mesecima kada je prioritet bio da sačuvamo zdravlje i živote, stigli su prvi ozbiljniji vjesnici nekih, nadajmo se, boljih vremena.

„Sredinom maja organizovano je javno nadmetanje za urbanističku parcelu koja je u neposrednoj blizini novoizgrađenog nadvožnjaka i prostora čije je uređenje u toku. Za prostor površine 1.870 metara kvadratnih, bila je određena početna cijena od 325,17 eura. Prilikom određivanja cijene za tu lokaciju na Skupštini su se mogla čuti mišljenja pojedinih odbornika da je cijena previsoka, da nećemo uspjeti da realizujemo plan o prodaji parcele… Međutim, na javnom nadmetanju učestvovala su tri ponuđača, a ono što je posebno interesantno je da smo imali čak 22 licitaciona kruga, pri čemu je licitacioni korak bio pet eura- što je na tu površinu oko 10.000 eura. Cijena je povećana za 33 procenta- sa početne 325,17 na 435,17 eura po metru kvadratnom. To su činjenice koje govore da interesovanje investitora za prostor Bara postoji i ponovo se iskazuje. Postoji zainteresovanost i za nekoliko parcela u Sutomoru i Šušanju. Ovi pomaci su značajni po nekoliko osnova- izgradiće se prostor, ubiraćemo prihod po osnovu komunalija, a dobićemo i nove poreske obveznike“, zadovoljan je naš sagovornik.

Ove godine Budžetom je planirano oko milion i 700 hiljada eura za otkup zemljišta, a sredstva za tu namjenu prihoduju se od njegove prodaje. To je, kaže Dabanović, logični krug. Opštinu Bar, tvrdi, investitori prepoznaju kao pouzdanog partnera, koja značajna sredstva ulaže u opremanje komunalnog prostora.

Trend na kome se posljednjih godina insistira i u mnogo većim sredinama nego što je Bar- da se mora voditi računa da i stanovnici gradova udišu svjež vazduh i uživaju u prirodi, omogućiti im da makar na kratko „pobjegnu“ u neki mali zeleni raj, a djeci da imaju bezbjedan i brižljivo osmišljen prostor za igru, dobiće uporište u stvarnosti izgradnjom novog atraktivnog parka. Brižljivo, znalački i sa mnogo ukusa osmišljena lokacija, planirana je u Bjelišima, kod tri stambena bloka Zgrada solidarnosti, u blizini OŠ „Jugoslavija“. Sredinom maja završen je javni tender za odabir izvođača na urbanističkoj parceli površine 1.560 metara kvadratnih, gdje će biti sagrađen park koji će imati tri cjeline. Polovina prostora biće zelena površina, sa travnjakom od 750 kvadratnih metara, drvoredima i ostalim sadržajima prigodnim za boravak u prirodi. Jedan dio planiran je za atrijum, idealan za okupljanje i druženje mladih, organizovanje Škole u prirodi, ali i za pozorišne predstave…  Značajan prostor predviđen je za dječje igralište.

Ipak, u Baru neki projekti čekaju bolja vremena. Dječiji vrtić, Dnevni centar za djecu sa posebnim potrebama, azil za napuštene životinje… „Opština Bar realizuje sve aktivnosti koje prihvati sporazumom sa državnim institucijama. Što se tiče vrtića, opština je za tu namjenu kandidovala urbanističku parcelu (u blizini Srednje stručne škole), što je Ministarstvo, u čijoj je nadležnosti realizacija urbanističko- arhitektonskog rješenja, prihvatilo. Svjedoci smo da Budžet na nivou države nije usvojen, pa su investicione aktivnosti u prvoj polovini godine u potpunosti izostale. Imamo situaciju da nije raspisan nijedan tender… Opština Bar krajem prošle godine kandidovala i uplatila sredstva za izgradnju sale u školi u Mrkojevićima, ali je izostala podrška sa državnog nivoa. Rješenje za izgradnju objekta za djecu sa smetnjama u razvoju na lokaciji u blizini OŠ ‘Meksiko’ je usvojeno, isfinansirala ga je Opština Bar, a slijedi izrada glavnog projekta. U pripremi je Odluka o izgradnji objekta od opšteg značaja- azila. Na nivou SO Bar određena je lokacija, u Sekretarijatu za uređenje prostora rade na tome“, navodi Dabanović. Kuća maslina, finansirana od strane Vlade Crne Gore je završena, a u nadležnosti je Ministarstva poljoprivrede i Uprave javnih radova da izdaju upotrebnu dozvolu i predaju je na upravljanje.

Saradnju sa Univerzitetom Crne Gore sekretar ocjenjuje jako dobrom. Opština Bar je sa tom institucijom potpisala Memorandum, prema kojem će Opština izvršiti adaptaciju pojedinih prostora njihove univerzitetske jedinice u Baru. Jedan od značajnih projekata, vrijednosti oko milion eura, je i uređenje šetališta u Sutomoru. Uređuje ga i adaptira lokalna uprava u saradnji sa preduzećem Morsko dobro.

„U sklopu tog projekta izgrađena je i saobraćajnica dužine 270 metara, popločano je oko 4.600 metara kvadratnih. Postavljena je i javna rasvjeta, 24 klupe, kao i tende za privremene objekte po programu Morskog dobra.  Predviđeno je da radovi budu završeni do sredine juna.

“Posebno ističem da su u završnoj fazi i radovi na izgradnji Spomen- obilježja Logor parka na prostoru Topolice I. Postavljena je fontana sa propratnim sadržajima, javna rasvjeta, a spomenik strijeljanim logorašima je iz naselja Popovići premještena na taj lokalitet“, zaključuje sekretar Sekretarijata za imovinu, zastupanje i investicije, uz napomenu da barska lokalna uprava sve navedene investicije realizuje iz sopstvenih sredstava, brižljivo planirano i kvalitetno, a sa jasnim i nedvosmislenim ciljem- za dobrobit građana Bara.

Share.

Comments are closed.