Uvođenjem broja 112 Crna Gora je, na svom evropskom putu, ispunila obavezu koja je sa stanovišta bezbjednosti značajna za sve njene građane, a pogotovo za turiste kojima se i na taj način tokom boravka u našoj državi uliva sigurnost. Dan jedinstvenog evropskog broja za pozive u hitnim situacijama, obilježava se 11. februara, a za cilj ima skretanje pažnje javnosti na važnost sigurnosti i bezbjednosti u Evropi, kao i na značaj postojanja broja posredstvom kojeg građani mogu dobiti pomoć u različitim hitnim situacijama.
U prethodnom periodu, pored unapređenja sistema i uvođenja novog servisa za građane “e-Call”, radilo se i na podizanju svijesti crnogorskih građana o značaju broja 112 kroz razne vidove edukacije.
Kao i proteklih desetak godina u Crnoj Gori i svim područnim jedinicama Direktorata za zaštitu i spašavanje, obilježen je ovaj značajan datum. Tom prilikom, učenici osmog razreda OŠ ”Jugoslavija” posjetili su Operativno-komunikacioni centar 112 (OKC) u Baru i upoznali se sa njegovim radom i ulogom.
O namjeni i zadacima Direktorata za zaštitu i spašavanje i dominantnim rizicima na teritoriji Opštine, govorila im je načelnica PJ Bar za zaštitu i spašavanje, mr Pera Pavlica Dragišić. Službenik PJ Bar, samostalni savjetnik II Srđan Vujović i operaterka u OKC 112 namještenica Jelena Bujković, upoznali su ih sa namjenom broja 112 i objasnili kada i u kojim situacijama taj broj treba pozvati. Predavači su potom mlade goste upoznali sa nekoliko ilustrativnih primjera spasilačkih akcija, iz rada OKC demonstrirali način rada i postupak koji se sprovodi kada se primi poziv. Času je, u ime škole, prisustvovala i profesorica OŠ ”Jugoslavija” Olja Novaković, koordinatorka za zaštitu i spašavanje.
”Učenici iz ove škole su već prošli edukaciju kako se ponašati u slučaju vanrednih situacija, kao i četiri vježbe evakuacije. U saradnji sa Direktoratom za zaštitu i spašavanje, škola je uradila i Plan zaštite i spašavanja od zemljotresa, tako da već imaju dobru podlogu za razne preventivne aktivnosti iz oblasti vanrednih situacija”, objasnila je načelnica Pera Pavlica Dragišić.
Govoreći o sistemu 112, istakla je da služi za prijem svih vrsta hitnih poziva utemeljen na jedinstvenom evropskom broju, uvedenog Odlukom Vijeća evropskih zajednica 1991. godine, a koji je jedinstvena ulazna tačka za sve hitne pozive. Preko njega građani i turisti, na proputovanju kroz EU, mogu dojaviti svaku hitnu situaciju u kojoj su ugroženi ljudski životi, imovina ili životna sredina, čime se maksimalno skraćuje vrijeme reagovanja i unapređuje kvalitet odgovora nadležnih hitnih službi.
“Broj 112, predstavlja značajan resurs sistema zaštite i spašavanja Crne Gore koji je uveden 2008. godine, a na sadašnjoj platformi na teritoriji čitave zemlje, funkcioniše od oktobra 2015. godine. Operativno- komunikacioni centar 112 (OKC112) na jedinstvenoj platformi funkcioniše kroz tri centra, raspoređena u Podgorici, Bijelom Polju i Baru. Osim prepoznatljivih hitnih službi- policije, službi zaštite i spašavanja i hitne medicinske pomoći, OKC 112 pri pružanju pomoći angažuje i brojne druge službe ili operativne snage koje su djelatnošću vezane za Sistem zaštite i spašavanja (Vojska, Uprava pomorske sigurnosti, Gorske službe spašavanja, ronioci, lovci, kajakaši…)”, precizira naša sagovornica.
Iz godine u godinu, kako sa zadovoljstvom ističe Pavlica Dragišić, građani prepoznaju značaj broja 112, na šta ukazuje i 219.374 ostvarenih poziva, od čega je u 10.264 slučajeva bio neophodan angažman raznih hitnih službi.
“U 2021. godini 79 osoba je spašeno preko poziva na broj 112 u 46 akcija spašavanja kojima je koordinirano iz OKC112, od kojih 21 crnogorski i 58 stranih državljana”, ponosna je ona..
Podsjetimo, broj 112 je u funkciji 24 časa, sedam dana u nedjelji, 365 dana u godini, a sposobnost primanja hitnih poziva na stranim jezicima (engleski, italijanski, ruski i albanski ) značajna je podrška u naporima predstavljanja Crne Gore kao poželjne turističke destinacije.