Danas, 13. februara, širom svijeta se obilježava Svjetski dan radija koji je proglasio UNESCO, u znak sjećanja na 1946. godinu, kada je prvi put emitovan program Radija UN.
Pod sloganom “Vijek informisanja, zabave i obrazovanja“, ovogodišnji Svjetski dan radija u fokus stavlja snage i prednosti medija koji, kako se ističe, ne gubi relevantnost ni u digitalnom dobu.
U Crnoj Gori, prema podacima Agencije za elektronske medije, ima 37 komercijalnih radio stanica i 14 javnih.
Iako se u našoj državi često može čuti da je radio signal krenuo sa Volujice, 3. avgusta 1904. godine, te se tim povodom često taj datum ističe kao jubilej, to ne odgovara sasvim istini. Naime, riječ je o radio-telegrafskom signalu.
“Stanica na Volujici je radila po principu bežične telegrafije Morzeovim kodom, pa je ovdje riječ o početku radio-telegrafije, a ne radio signala kao prenosioca zvuka. Bila je u vezi sa stanicom San Kataldo u Bariju, i služila je isključivo za prenos poruka, postojala je i taksa za riječi, a registrovana je kod Savezne telegrafske kancelarije u Bernu, u Švajcarskoj”, rekao je za Bar Info i Radio Bar Goran Dragović, jedan od pionira radio-telegrafije u Baru.
Prema tome, o pravom radio signalu kao prenosiocu zvuka možemo u Baru govoriti tek nakon 17. aprila 1979. godine, kada su emitovane prve servisne informacije o prispijeću pomoći nakon katastrofalnog zemljotresa. Taj se datum uzima kao dan početka Radio Bara.
Prva emisija bila je na programu 19. aprila 1979, kada se građanima obratio tadašnji predsjednik Opštine Blažo Orlandić. Prvi put se formulacija “Ovdje Radio Bar” čula 21. aprila 1979.