Delegacija iz Bara, Matice crnogorske i Uprave za dijasporu na proslavi Dana sv. Vladimira Dukljanskog u Elbasanu

Predstavnici Opštine Bar (potpredsjednik Opštine Damir Rašketić), Matice crnogorske (predsjednik Ivan Jovović i generalni sekretar Ivan Ivanović), Uprave za saradnju sa dijasporom – iseljenicima (Zoran Đukanović), Ambasade Crne Gore u Albaniji (savjetnik Pavle Karanikić) i Zajednice Crnogoraca Albanije (predsjednik Marinko Ćulafić) prisustvovali su proslavi Dana sv. Vladimira Dukljanskog u Albaniji.

Program je započeo sinoć otvaranjem izložbe fotografija fresaka i ikona ovog svetitelja u prostorijama pozorišta Skampa u centru grada. Izložbu je pripremila Zajednica Crnogoraca u Albaniji u saradnji sa opštinom Elbasan.

U nastavku je organizovan okrugli sto na temu “Sveti Vladimir Dukljanski kao simbol mira i suživota među narodima Balkana”. Okruglom stolu su, pored ostalih, prisustvovali i Asim Sula – potpredsjednik Opštine Elbasan, Ervin Mučo – šef kabineta gradonačelnika i Artur Guni – direktor tamošnje Turističke organizacije.

“Prije dvije godine sam na istom ovakvom okruglom stolu, u organizaciji Zajednice Crnogoraca Albanije, imao izlaganje o Sv. Vladimiru Dukljanskom u svijetlu njegovih vrlina, Ijudskosti i humanosti, što je, iskreno govoreći, prava rijetkost na ovim prostorima. Zato njegov kult i danas postoji na prostoru nekoliko država: Crne Gore, Dalmacije, Dubrovnika, Albanije, Makedonije, Bugarske, Srbije. Stari drevni običaj iznošenja krsta Svetog Vladimira sve tri konfesije na vrh svete crnogorske planine Rumije ne svjedoči samo o ugledu ovog vladara i sveca, već nam saopštava istinu da je moguć miran i prijateljski suživot sve tri konfesije na nestabilnim balkanskim prostorima. Tom prilikom se zaboravljaju razlike, i vraćamo se jedinoj istini – da smo svi Ijudi, upućeni jedni na druge i da nas svijest o miru i međusobnom poštovanju čini drugačijim od divljih životinja. To i danas, u 21. vijeku izgleda kao nedostižan cilj svih miroljubivih Ijudi, organizacija i država. Kroz istoriju čovječanstva, uvijek se pokušavao izgraditi dugoročni mir, nakon krvavih ratova, ali se u tome nikad nije potpuno uspjelo. Uvijek se pojavljivao novi vladar i vojni zapovjednik koji je htio da proširi granice svoje imperije”, istakao je na Okruglom stolu Zoran Đukanović, postavljajući pitanje da li je moguć miran suživot kroz dugi vremenski period i da li se može pojaviti novi Vladimir  koji bi svojom ličnošću i harizmom prosvijetlio ove prostore i uspostavio mir, poštujući svaku osobenost, ali i suverenost…

“Sa današnjeg aspekta, čini mi se, još će vode poteći našim rijekama, dok se ne uspostavi jedna tolerantna atmosfera i komunikacija među državama u regionu. Možda je potrebno da prođe još neka decenija od posljednjih ratnih dešavanja na prostoru ex Yu. A na planu onih aktivnosti koje moja institucija, Uprava za saradnju sa dijasporom, pokušava da kontinualno sprovodi između matične države Crne Gore i našeg brojnog iseljeništva, čini mi se, možemo štošta naučiti iz života i djela Sv. Vladimira Dukljanskog. Prije svega, to je nastojanje da pripadnici naše dijaspore u svim zemljama prijema budu najbolji ambasadori među državama, kao i da kroz svoje aktivnosti prenose najtolerantniji dio svoje tradicije i kulture u sredinu gdje žive. Takođe, isto važi i za nacionalne manjine u svim državama regiona, koje su faktori povezivanja država, a ne razdvajanja i razdora, kako je bilo u našoj daljoj i bližoj prošlosti. U tom smislu, odnosi između Crne Gore i Republike Albanije mogu služiti za primjer”, zaključio je Đukanović.

Potpredsjednik Opštine Bar Damir Rašketić je rekao kako mu je posebna čast što je prisutan “u ime grada i prostora gdje je nekad živio i stolovao knez Vladimir, kasnije proglašen za sveca”.

“U mom gradu vjekovima se posebno njeguje kult Svetog Vladimira Dukljanskog. Istorija nas je naučila da su sredine u kojima se njeguje kult Svetog Vladimira prepoznate po međusobnom skladu i suživotu ljudi različitih kultura, religija i nacionalnosti. Mi smo u Baru itekako ponosni na tu činjenicu. Drago mi je da ovdje u Elbasanu svjedočim sličnim iskustvima. Upravo je Sveti knez Vladimir spona koja povezuje naša dva grada i otvara, osim kulturnih, i druge perspektive za unaprjeđenje međusobnih odnosa I saradnju”, naveo je, pored ostalog, Rašketić. U radu Okruglog stola učešće je uzela i Nikoleta Nikčević, ispred TO Bar.

Izložba je jutros otvorena i u manastiru Svetog Vladimira u selu Šin Đon u Elbasanu, gdje je održana liturgija u čast svetitelja, a nakon toga su se predstavnici institucija iz Crne Gore sastali sa mitropolitom elbasanskim, špatijskim i libraždijskim, Andonom Merdanijem u čast slave manastira.

Dio moštiju sv. Vladimira Dukljanskog bio je izložen ispred manastira.

Saradnja sa Zajednicom Crnogoraca u Albaniji započela je 2019. godine na inicijativu tadašnjeg predsjednika ZCGA Marinka Ćulafića odavanjem počasti crnogorskim herojima stradalim na Badnji dan 1916. godine kod Medove.

Share.

Comments are closed.