Dežurni stomatolozi i u vremenu pandemije primaju hitne slučajeve

Odlukom Ministarstva zdravlja, stomatološke usluge, i to samo hitne slučajeve, mogu da pružaju ordinacije koje imaju ugovor sa Fondom za zdravstveno osiguranje, prema unaprijed utvrđenom rasporedu.

Jedna od tih, koja je u Baru dežurala proteklih sedam dana je i opšta stomatološka ordinacija “Sorriso”, a o radu pod novonastalim uslovima za Radio Bar i Bar Info govorila je stomatolog Sanela Zeković.

“Posao stomatologa je inače rizičan i u normalnim okolnostima, a sada je to podignuto na još veći nivo. Ovaj virus se lako prenosi, a mi smo na maloj udaljenosti od pacijenta, i radimo sa instrumentima koji proizode aerosole i iz tih razloga je jako opasno. Virus može da ostane i na površinama, pa stoga kako mi, tako i pacijenti, moramo da budemo veoma oprezni”, kazala je Zeković.

Pored maski i rukavica, koje inače koriste u svakodnevnom kontaktu sa pacijentima, kao prevenciju od koronavirusa sada su tu još i zaštitne naočare, viziri i zaštitna odijela.

Zeković je objasnila i kakve su higijenske mjere prije, tokom i nakon intervencije.

“Na ulazu u ordinaciju postoji prostirka koja je natopljena natrijum- hipohloritom (varikinom). Nakon toga dajemo pacijentima 70% alkohol za dezinfekciju ruku. Zatim svaki pacijent popunjava upitnik u kojem, osim anamstestičkih podataka, odgovara i na higijensko- epidemiloška pitanja. Kada to odradi, pacijent sijeda na stolicu i ispira usta sa 3% hidrogenom. Mi smo za to vrijeme potpuno spremni za intervenciju sa kompletnom opremom. Poslije intervencije odlažemo instrumente, maske i rukavice , dezinfikujemo sve površine i spremamo ordinaciju za sledećeg pacijenta. Moram napomenuti i to da je poželjno da su prozori ili vrata za vrijeme intervencije otvoreni”, objasnila je Zeković.

Ona je navela da pravo na pregled imaju svi pacijenti kojima je potrebna hitna stomatološka intervencija.

“Pod hitnim slučajevima se podrazumijeva bol pulpitični i periodontalni, prelomi zuba ili vilice, krvarenje, otok i niz drugih stanja koje procijeni stomatolog. Trijaža se obično vrši telefonom. Razgovaramo sa pacijentom i procijenimo hitnost njegovog stanja. Ako je moguće damo savjet telefonski. Na sajtovima postoje brojevi telefona i svaka stomatološka ordinacija na svojim vratima ima kontakt telefon na kojima nas pacijenti mogu dobiti”, istakla je.

Zehović je objasnila i po kojim kriterijumima sada raspoređuju pregled pacijenata.

“Mi smo ovih dana radili jako mnogo, tako da smo raspoređivali pacijente po hitnosti. Uglavnom radimo na poziv, jer treba vremena da spremimo i ordinaciju i nas same, tako da moramo napraviti neki raspored”, kazala je Zeković.

Ona je navela i to da postoji određena doza straha pri odlasku na posao, ali da su stomatolozi, prije svega, na usluzi svim pacijentima.

“Mi se nadamo da nam dolaze zdravi pacijenti i trudimo se da na najbolji mogući način štitimo i nas i njih, tako da uz adekvatnu zaštitu strah je sveden na minimum. Trudimo se da ispoštujemo sve mjere sterilizacije i dezinfekcije i na taj način mogućnost od zaraze svedemo na minimum”, objasnila je.

Zeković je istakla da se oralna higijena u izolaciji održava slično kao i u normalnim okolnostima.

“Čuvajte zdravlje zuba kod kuće tako da ih četkate najmanje dva puta dnevno četkicom i čistite najmanje jednom dnevno zubnim koncem ili interdentalnom četkicom. Nemojte zaboraviti da i četkica treba da bude uvijek čista. Zube je potrebno pravilno četkati dva do tri minuta. To pruža najveću zaštitu zdravlja zuba i usne šupljine u vremenima kada ne možemo redovno odlaziti kod stomatologa na kontrolne preglede”, kazala je Zeković.

Raspored dežurstava ordinacija određuje Fond za zdravstveno osiguranje i mimo situacije sa koronavirusom.

Ordinacija koja će biti dežurna za hitne slučajeve u narednih sedam dana, prema pisanju sajta stomatologija.me, je “Media Lekić“.

Share.

Comments are closed.