Gost emisije iz kulture i obrazovanja “Mozaik” u programu Radio Bara bio je direktor OŠ “Mrkojevići” Arslan Šabotić.
U ličnoj karti ove obrazovne ustanove, ove godine upisana je brojka od 362 učenika, od kojih, nastavu u matičnoj školi, pohađa 294.
Aktivna područna odjeljenja, djeluju u Dobroj Vodi, gdje u kombinovanim odjeljenjima nastavu pohađa 45 učenika i Gorani-23. Ostala područna odjeljenja nisu u funkciji, jer trenutno nema djece-polaznika.
Posljednjih godina, škola “Mrkojevići” je prepoznata po prijemu velikog broja učenika-stranaca, a strukturu čine: 16 Njemaca, po dva učenika iz Kanade, SAD-a i Švajcarske i 11 Rusa. Ukupno 33. “Dolazak stranaca omogućio je saradnju učenika sa područja Mrkojevića i učenika drugih nacija, što je doprinijelo upoznavanju karakteristika različitih kultura”, istakao je Šabotić.
Čak 256 učenika škole su đaci-putnici, a sredstva za prevoz finansira Opština Bar, što je veoma značajno, naročito kad se ima u vidu da se broj pridošlih stalno povećava, zbog doseljavanja iz inostranstva, ali i sa sjevera Crne Gore.
Šabotić objašnjava da je rad sa učenicima koji dolaze sa stranog govornog područja zasnovan na smjernicama koje je škola utvrdila na samom početku nastavne godine.
”Organizovan je opšti roditeljski sastanak sa roditeljima-strancima, kojima je predstavljeno školsko zakonodavstvo Crne Gore i pravilnici o radu škole. Roditelji su iskazali zadovoljstvo, jer im je na taj način približena administrativna regulativa”.
“Zahvaljujući angažmanu Savjeta roditelja i dobrotvora sa ovog područja, u svim učionicama i školskim kabinetima ugrađene su klime. Ukupno 15 klima u matičnoj školi i dvije u područnom odjeljenju Dobra Voda. Područje Mrkojevića je prepoznatljivo po agilnosti lokalne zajednice, koja vrlo rado pomaže opremanje i rad ove orazovne ustanove. Brojni privrednici i mještani javljaju se i interesuju kako mogu pomoći školi, spremni su da daju doprinos. Iako je objekat tehnički opremljen, a kabineti uglavnom u dobrom stanju, uvijek ima prostora za popravke i renoviranja pojedinih segmenata, pa smo ove godine, uz donaciju NVO Orijent, ofarbali oko 960 kvadrata prostora”, kazao je Šabotić.
U toku su i radovi na dugo očekivanoj izgradnji fiskulturne sale. “Završeni su grubi građevinski radovi, pripremljena krovna konstrukcija. Nadam se da će biti završeni tokom marta ili aprila, kako bi u jubilarnoj, 140-oj godini postojanja, Dan škole proslavili u novoj zdanju”.
Raduje činjenica da je iz opštinske kase našeg grada, predviđen značajan dio sredstava za uređenje prostora školskog dvorišta, bez kojeg funkcionisanje sale ne bi bilo moguće. ”A nakon izgradnje i stavljanja u funkciju, nadamo se da će se i manifestacije, poput Sportskih igara Mrkojevića i drugih, preseliti u ovaj objekat”, uvjeren je direktor škole “Mrkojevići.
On je istakao i veoma dobru saradnju škole sa Mirovnom misijom koja realizuje saradnju između Crne Gore i Albanije. To je prekogranična misija, čiji korpus dolazi iz USA. Članovi misije kod nas borave nekoliko godina, a do ove školske godine u školi je bio volonter koji je aktivno pomagao našim nastavnicima engleskog jezika.
Direktora OŠ “Mrkojevići” zamolili smo da prokomentariše ukidanje klasifikacionih perioda, koje je MPIN uvelo od ove školske godine, te kako je to uticalo na uspjeh učenika i šta pokazuju prve analize.
“Dva polugodišta, umjesto klasifikacionih perioda, u osnovnim školama u Crnoj Gori, predstavljaju značajnu promjenu u obrazovnom sistemu, koja može biti prednost, ali i izazov. Prednost je veća fleksibilnost i ravnomjernije raspoređivanje gradiva, bolja organizacija nastave, smanjenje stresa za učenike i nastavnike.
Dok su se primjenjivali klasifikacioni periodi, od samog starta kretalo je i ocjenjivanje. Učenici su se susretali sa stresnim situacijama. Sada imaju više prostora da uče, ali nastavnici da planiraju nastavno gradivo i ispituju učenike. Mišljenje sam da je ovo bolja varijanta jer se osjećalo da se četiri klasifikaciona perioda realizuju užubano, stresno i sa nekim vidom pritiska i na učenike i na nastavnike. Uradili smo analizu i održali sjednice odeljenjskih i nastavničkih vijeća, i zaključili da su i učenici zadovoljniji, jer smatraju da će do kraja decembra moći da poprave svoje rezultate”.
To, po mišljenju Šabotića, “ne abolira nastavnike od ocjenjivanja ili da učenici ne treba da budu ocijenjeni sa jednom ili dvije ocjene. U školi smo dosta razgovarali sa đacima koji nisu ostvarili dobre rezultate, zatim organizovali roditeljske sastanke, a potom smo pedagoškinja škole i ja posebno razgovarali sa roditeljima kod čije djece je primijećena potreba za urgentnim reagovanjem. Zahvalni smo što su shvatili da je učenicima ostavljen prostor da zaključna ocjena na prvom polugodištu bude veća i mogućnost da poboljšaju uspjeh jer je naš zadatak prvenstveno da ostvarimo on bude što bolji”, ističe Šabotić.
On je prenio i informaciju iz resornog ministarstva, koje je u narednom periodu, najavilo da će papirni dnevnici lagano otići u prošlost. “Samo elektronska varijanta biće u upotrebi pa će nastavnici moći odmah, direktno, da prenesu ocjene”.
Direktor škole “Mrkojevći” Arslan Šabotić u emisiji “Mozaik” govorio je i o brojnim donacijama, zahvaljujući kojima je izgled i rad škole znatno osavremenjen. O tome u narednom tekstu iz ove brazovne ustanove.