NVO “Centar za ekologiju i afirmaciju zdravlja – CEAZ“ iz Bara danas je, povodom Svjetskog dana hrane u OŠ “Jugoslavija” održala praktičnu radionicu na temu “Hrana, ishrana i zdravlje” za učenike od 6. do 9. razreda.
Radionica je realizovana u saradnji sa OŠ “Jugoslavija”, Domom zdravlja Bar i pekarom “Cezar”. Nakon predavanja dr Snežane Labović Barjaktarović, specijaliste higijene i dijetologa, djeci je ponuđena zdrava hrana-voće i peciva od integralnog brašna koja je spremila pekara “Cezar”.
Direktorka škole, Biljana Vukmanović, podsjetila je da je radionica organizovana povodom Svjetskog dana hrane, a zahvalila se dr Snežani Labović Barjaktarović, NVO CEAZ i Darku Nišaviću iz Doma zdravlja.
“Kada govorimo o zdravoj hrani i zdravoj ishrani, nekako se čini da iz generacije u generaciju postoji problem nezdrave hrane, a današnja radionica će vam dodatno rasvijetliti problem koji svi imamo”, istakla je Vukmanović.
Dr Labović je objasnila da se zdrava ishrana zasniva na uravnoteženom unosu hranljivih materija, te da se njome mogu spriječiti gojaznost, malokrvnost, bolesti srca i krvnih sudova, moždani udari, šećerna bolest – oboljenja koja su sve učestalija. Đacima je skrenula pažnju da vode računa o tome šta jedu, koliko jedu, kako je pripremljena hrana, kao i kada jedu. Oni su aktivno učestvovali u radionici, postavljajući pitanja i razgovarajući o pojedinim segmentima predavanja.
Ona poručuje da za sve važe ista pravila o ishrani, a istakla je da živimo na prostorima gdje u izobilju ima kvalitetne hrane.
“Samo treba da naučimo da njom upravljamo na pravi način i da je tokom pripreme i obrade ne napravimo manje kvalitetnom”, istakla je ona, dodajući da je potreban unos hrane iz svih grupa-žitarica, s forsiranjem cijelog zrna, povrća, voća, ribe. Iz grupe mesa, poručuje dr Labović, potrebno je forsirati živinu i ribu, kao i crveno meso koje, naravno, nije hrana za svaki dan. Ona ističe da je za odraslu populaciju važno da unose mliječne proizvode sa maksimalno smanjenim sadržajem masti, te da je potrebno piti najmanje 10 čaša vode svakog dana.
Labović edukaciju smatra za najefikasniju, ali nedovoljno eksploatisanu preventivnu mjeru.
“Često je korisno i kad ponovo čujemo nešto što već znamo, a kad čujemo nešto novo, a korisno, to je zaista veliki benefit”, ističe ona.
Usljed nedostatka stručnog kadra, u Crnoj Gori i okruženju nedostaje kvalitetnih edukatora. Dr Labović ističe da, kada je ishrana u pitanju, moramo slušati stručnjake koji su kompetentni i koji se bave isključivo medicinom, zasnovanom na dokazima i “koji nikada neće dati sebi za pravo da dovedu u zabludu bilo koga”.