Do ljeta sklonište za napuštene životinje u Baru

Opština Bar je raspisala tender za izgradnju Skloništa za napuštene životinje sa pratećom infrastrukturom. Dugo očekivani objekat biće izgrađen na lokaciji kod Kufina, na granici opština Bar i Budva.Procijenjena vrijednost  je 471. 000 €, a otvaranje ponuda za izbor najboljeg ponuđača predvidjeno je za 26. novembar, saopšteno je na današnjoj konferenciji za novinare u lokalnoj upravi. Očekuje se da azil bude izgrađen do početka ljeta.

Procedura za izgradnju Skloništa za napuštene životinje trajala je duže od očekivanog zbog prirode objekta i njegove namjene, objasnila je Darinka Martinović Milošević, pomoćnica sekretara Sekretarijata za uređenje prostora, koja je naglasila da svi želimo azil, ali ne u susjedstvu.

“Zbog toga nekoliko predloga za lokaciju prethodnih godina nikada nijesu usvojeni, te je obrazovana Komisija za odabir najadekvatnije. Na sjednici SO Bar, održanoj 22. decembra 2020. Godine, prezentirani su rezultati njenog rada, a kao najbolja lokacija odabran je prostor na Kufinu, koji je nekoliko stotina metara udaljen od naseljenog mjesta, i odgovara svim predviđenim parametrima za azil. Kako Pravilnik o uslovima koje bi trebalo da ispunjavaju ovakvi pansioni ima manjkavosti, održali smo radni sastanak sa predstavnicima Uprave za bezbjednost hrane, veterine i fitosanitarne poslove, što potvrđuje da smo se trudili da zadovoljimo sve kriterijume, zakonsku regulativu i zahtjeve nevladinog sektora”, kazala je Martinović Milošević, koja je navela da su nevladine organizacije insistirale na tome da Sklonište ne smije da bude mučilište za životinje, što se u praksi često pokazivalo.

Zbog toga rad u Skloništu mora biti zasnovan na metodama koje preporučuje Svjetska organizacija za zaštitu životinja, a sublimirane su u poruci “Uhvati, izliječi, steriliši i pusti”. Nakon takvog tretmana životinje su sedam puta manje agresivne kada se vrate u svoje prvobitno stanište.

Darinka Martinović Milošević je istakla da će i vlasnički psi biti bolje tretirani, jer ukoliko vlasnici ne ispunjavaju svoje obaveze biće sankcionisani. Svaki pas koji prođe kroz Sklonište biće čipovan i praćen na terenu.

Ivana Dobrković, glavna arhitektica u projektantskoj firmi “Basketing” d.o.o. , koja je bila zadužena za idejno rješenje, kazala je da parcela u KO Mišići, na kojoj je predviđena izgradnja Skloništa obuhvata 6.410 m2, ali je obrađeno 2.500 m2, čime je sačuvana zelena oaza.

“To je zapadna kapija grada i prvi objekat na koji nailaze putnici koji ulaze u opštinu Bar. Kako se radi o objektu sa humanom svrhom, mora imati čvrstu strukturu i lijepu fasadu, primorsku arhitekturu i u  potpunosti biti uklopljen u ambijent. Obezbjeđeno je pet parking mjesta i jedno za osobe sa smanjenom funkcijom pokretljivosti. Sačuvali smo gusti, zeleni fond u okruženju, pa nijedno stablo nije posječeno, već smo uredili velike zasade koji će biti i vizuelna i zvučna barijera prema saobraćajnici. Četiri petine objekta je planirano za pse, a jedna petina za mačke. Objekat je prizeman i zamišljen kao atrijumski prostor, podijeljen u blokove sa jasnom namjenom i funkcijom. Prvi blok obuhvatiće administrativnu zgradu i veterinarsku ambulantu sa salom za operacije. Odvojena je pješačka komunikacija za lica koja upravljaju prostorom, a mislim da će kompletan prostor biti i veoma interesantan i atraktivan za posjetioce”, kazala je Dobrković.

Direktor doo Lovstvo Bar, Marko Brnjada izrazio je zahvalnost Opštini što je iznova pokazala spremnost da rješava probleme sa kojima se susreću građani Bara, ali i turisti.

“Pod okriljem Svjetske organizacije za zdravlje životinja kao dio platforme za dobrobit životinja za Evropu, balkanske zemlje, uključujući i Crnu Goru složile su se da do 2025. godine postignu usklađenost sa poglavljem 7,7 na kontrolu populacije pasa, koje determiniše sljedeće ciljeve: podizanje nivoa zdravlja i dobrobiti populacije vlasničkih pasa i pasa lutalica, smanjenje broja pasa lutalica na prihvatljiv nivo, promociju odgovornog vlasništva, stvaranje održive popuavcije pasa imune na bjesnilo ili slobodne od bjesnila, zatim smanjenje rizika od drugih bolesti i rizika po zdravlje ljudi, kao i prevenciju od mogućih šteta po životnu sredinu i druge životinje, prevenciju ilegalne trgovine i prodaje. Sve ovo bilo je osnov za donošenje Programa za kontrolu populacije pasa u Crnoj Gori, kako bi se otklonili evidentni nedostaci”, naveo je Brnjada.

 DOO Lovstvo, objasnio je Brnjada, ima obavezu da povjerenje opravda na način što će skloništem upravljati odgovorno i sa ciljem da objekat svima bude na čast. Ovo privredno društvo doprinos je dalo prilikom pronalaženja lokacije, kao i idejnog rješenja skloništa koje će, tvrdi on, biti moderno, funkcionalno i bezbjedno, kako za radnike, tako i za posjetioce.

“Lokacija je pristupačna, a namjera nam je da skinemo stigmu koja je u posljednje vrijeme bila prisutna, a ticala se tvrdnje da lovci neće odgovorno upravljati skloništem, odnosno da se prema životinjama neće lijepo ophoditi. Pokazali smo volju, a u narednom periodu ćemo pokazati i stručnost i odgovoriti obavezama koje će nam ovaj posao nametnuti”, poručio je Brnjada. Direktor Lovstva je izrazio zadovoljstvo što je za lokaciju na kojoj će biti sagrađen azil odabrana upravo MZ Spič Sutomore, gdje i on živi. Podsjetio je da su proteklih godina imali slučajeve da su ljudi bili podozrivi i nijesu željeli sklonište u blizini kuća. I Brnjada je apostrofirao edukativni karakter skloništa, pri čemu su, podsjeća, i do sada uticali na lovce da poštuju direktive koje se odnose na vlasničke pse. Izgradnjom skloništa stvoriće se prilika da na značaj takvog tretmana ukažu i građanima, ali i edukuju đake osnovnih škola, kao i stručnih škola koje se programski bave ovom tematikom, te studente.

DOO Lovstvo je sa Veterinarskom ambulantom „Canis“ potpisalo ugovor na osnovu kojeg je do sada sterilisano oko 70 pasa, i to ciljano većinom ženki, zbog težnje da se smanji populacije pasa na ulicama.

“Time smo preventivno smanjili populaciju potencijalno agresivnih pasa, ali i mogućnost širenja zaraznih bolesti, te razvoj bolesti tretiranih pasa (jer smo prije svake hirurške intervencije pse očistili od parazita, čipovali, vakcinisali protiv bjesnila). Koliko je rad volontera bio dobar i učinkovit, govori da je već trećina tih pasa našlo nove vlasnike. To nam daje za pravo da vjerujemo da će, kada azil počne sa radom, udomljavanje postati popularna praksa. I program kontrole bjesnila kod lisica, koje Lovstvo u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i ruralnog razvoja i Lovačkim savezom sprovodi  već deset godina, daje odlične rezultate”, zadovoljan je Brnjada. U azilu planiraju angažovanje veterinara, jer će u okviru objekta funkcionisati veterinarska ambulanta i apoteka sa pratećim sadržajima.

Nastojaće da ozbiljno, uz pomoć građana i video- nadzora, u okviru zakonskih normi, sankcionišu svakoga ko bi pokušao da nastavi negativnu praksu donošenja i ostavljanja neželjenih štenaca.

Istinska ljubiteljka pasa, predana i posvećena aktivistkinja NVO “Šapice” Milica Leković, zahvalila se na podršci DOO Lovstvo, predsjedniku Opštine Bar, Dušanu Raičeviću i predsjedniku Biram CG, Radomiru Novakoviću Cakanu, što je višegodišnja inicijativa za izgradnju skloništa za napuštene životinje dovedena do finalizacije.

“Izgradnjom skloništa dobićemo mjesto gdje će vlasnici moći da ostave pse koje više ne žele, a ne kao do sada na ulicama. Sterilizacijom smo dijelom suzbili napade na vlasničke pse od strane uličnih pasa. Izgradnjom skloništa obezbijedićemo mogućnost za udomljenje sterilisanog, zdravog psa ili mačke. Vjerujem da će slika grada kao turističke destinacije biti mnogo ljepša, da na ulicama neće biti primjerci životinja koje su bolesne, neuhranjene… Uz aktivnosti koje volonteri planiraju da realizuju u azilu, djeca će odrastati sa empatijom prema drugim živim bićima, jer ljudska vrsta nije jedina na planeti”, decidna je Leković.

Direktor DOO Lovstvo, Marko Brnjada apelovao je na ponuđače da ne koriste ovaj važan projekat za “prepucavanje”, već da korektnim odnosom daju doprinos na način što neće obarati ponude jedni drugi, već da svi djeluju u cilju što ranijeg početka izgradnje objekta u interesu svih Barana.

Share.

Comments are closed.