Doktor preporučuje – dr Milena Perošević: Roditelji, zanemarite savjete sa društvenih mreža, vakcinišite djecu

SPONZORISANI SADRŽAJ

Gošća rubrike „Doktor preporučuje“, koju Radio Bar svakog utorka realizuje u sklopu emisije „Sunčanom stranom ulice“, bila je dr Milena Perošević, pedijatrica.

RB/BI: U Domu zdravlja Bar je počela vakcinacija djece protiv velikog kašlja. Treba li da budemo zabrinuti?

Dr Perošević: Svakako imamo razloga za brigu, jer se odjedanput pojavio pertussis (veliki kašalj), infektivno oboljenje koje smo gotovo bili zaboravili. Razlog tome je izostajanje vakcinacije djece posljednjih pet do sedam godina, a posebno od pojave koronavirusa. Rezultat toga je epidemija velikog kašlja u školskom uzrastu.

RB/BI: Da li ste posljednjih sedmica imali slučajeva da je neki Vaš mali pacijent obolio od velikog kašlja?

Dr Perošević: Ne. Bilo je respiratornih infekcija, ima ih i sada. U pitanju su uglavnom adeno virusi raznih tipova, pa se, na sreću, sve završavalo infekcijom gornjih disajnih puteva, a bilo je i nalaza sa pneumoničnim infekcijama.

RB/BI: Šta je veliki kašalj i u kojoj životnoj dobi su pacijenti najpodložniji toj bolesti?

Dr Perošević: Veliki kašalj je infektivno oboljenje koje se prenosi sa čovjeka na čovjeka. Izaziva ga gram negativna bakterija Bordetela pertussis. Vakcinacijom koja je prije desetak, petnaest, pa i dvadeset godina bila adekvatna, gotovo da i nismo velikog kašlja. Izostankom ili samo djelimičnim obavljanjem vakcinacije, sada je Bordetela pertussis ponovo „isplivala“ na površinu kao ozbiljno infektivno oboljenje gornjih respiratornih puteva i pluća.

RB/BI: Kako se veliki kašalj manifestije, a kako se prenosi?

Dr Perošević: Direktnim kontaktom i kapljičnim putem. Upravo zato se Berdetela brzo širi u školskom uzrastu, u učionicama, prostoru koji se ne može adekvatno izventilirati i gdje je gustina i kontakt između osoba veliki. Ona je ta koja počinje tako da to u početku budu znaci samo blage respiratorne infekcije, sa curenjem nosa, kijavicom, hunjaviciom, a kada se bakterija namnoži i razvije svoj toksin, nastaju ozbiljne promjene na plućnom parenhimu.

RB/BI: Koliko vremena je potrebno da prođe od infekcije do ispoljavanja prvih simptoma?

Dr Perošević: Inkubacija je dosta duga – osam do 14 dana. To su, uglavnom, opšti respiratorni simptomi koji se dešavaju i kod drugih infekcija. U drugom stadijumu, nakon nedjelju dana, nastupa zacjenjivajući kašalj, kašalj koji je intenzivniji noću. U toj kliničkoj slici najviše stradaju mala djeca uzrasta jedne do pet godina. Starija djeca imaju lakše forme ovog oboljenja.

RB/BI: Da li postoji način da se prevenira obolijevanje od velikog kašlja?

Dr Perošević: Jedina prava prevencija jesu higijenske mjere i vakcinacija. Vakcinacija je ta koja mora ponovo da zaživi, da ne bi došli u situaciju da nam ovo infektivno oboljenje napravi ozbiljan problem kod mlade populacije, jer je klinička slika kod 25 posto vrlo ozbiljna i ostavlja veoma ozbiljne sekvele.

RB/BI: Znači, to je ujedno i poziv roditeljima da budu odgovorni i da odvedu djecu na vakcinaciju.

Dr Perošević: Jeste. Molim vas, uvaženi roditelji, vakcinišite djecu, zanemarite preporuke i savjete sa društvenih mreža, slušajte svog ljekara. 

SPONZORISANI SADRŽAJ

Share.

Comments are closed.