Dr Anastazija Miranović: U fokusu interesovanja kulturna baština Crne Gore

Barski Zavičajni muzej odnedavno je ukrašen neobičnim radom umjetnice Suzane Pajović, koji je postavljen na trpezarijskom stolu u Dvorcu kralja Nikole. Neobrađeni kamen, sa metalnom ručkom, savijenom poput onih na ženskim tašnama, ukrašen crvenom petokrakom, neobičan je detalj u  glamuru dvorske trpezarije ispunjene namještajem od punog drveta, među svijećnjacima i ostalim onovremenim kraljevskim enterijerom.

Ideju da Dan Zavičajnog muzeja 4. decembar, bude obilježen baš ovim radom, realizovala je istoričarka umjetnosti i rukovodilac Zavičajnog muzeja Bar dr Anastazija Miranović, koja je tim povodom, ali i povodom drugih aktivnosti u ovoj ustanovi, gostovala u emisiji “Mozaik” Radio Bara.

Dr Anastazija Miranović je na našem sajtu objavila i autorski tekst, a u programu radija je pojasnila motive i ideju postavljanja ovog neobičnog eksponata na mjestu, gdje ga zbog potpune fizičke raznolikosti ne bismo očekivali.

Naziv rada “Antifašizam nije modni detalj” omogućava prostor za različita  čitanja petrovićevskog i komunističkog vremena i sadašnjosti. “Datom umjetničkom intervencijom ‘incidentnog’ karaktera omogućen je uvid o tome kako jedan umjetnički rad izmještanjem iz klasičnog galerijskog prostora i iz određene izložbene ekspozicije, u, za njega, atipičan ambijent, determinisane ‘scenografije’, svojevrsne ‘vremenske kapsule’, redefiniše postojeći kontekst muzejske postavke, istovremeno, djelimično mijenjajući i svoj identitet. Predmetnim artističkim činom ‘jednostranost’ i ‘statičnost’ određenog muzejskog narativa, poprima višeslojnu mobilnost koja se račva u više intertekstualnih, metajezičkih pravaca”, kazala je Miranović.

“Inicijalno, rad referiše na antifašizam kao jednu od temeljnih vrijednosti društva i pretpostavku demokratije. Umjetnica u njegovom nazivu ističe da ‘antifašizam nije modni detalj’, niti ‘parola za demagošku dnevnopolitičku upotrebu’. Posezanje za antifašizmom kao modnim detaljem kojim se ‘kitimo’ po potrebi, Suzana Pajović promišljenim egzekutivnim činom materijalizuje u skulpturu, instalaciju, koja snažnom simbolikom i amblematičnim detaljima direktno i frontalno opšti s konzumentom, ne dozvoljavajući inferiornost”.

Dr Anastazija Miranović je za slušaoce programa Radio Bara otkrila da je Zavičajni muzej ovom postavkom, na neki način bio preteča konferenciji pod nazivom “Zbirka kao glagol”, koja je krajem prošle nedjelje održana u Muzeju savremene umjetnosti u Zagrebu. U radu konferencije učestvovali su direktori, muzeolozi, kustosi i ostali predstavnici međunarodne muzejske zajednice, a cilj je bio pronaći odgovor na pitanje: kako predstaviti djela iz zbirki da bi se stvorio narativ, koji bi povezao društvena iskustva prošlih vremena sa aktuelnim potrebama današnjeg društva.

“Fokus je u redefinisanju koncepta stalne postavke, uz sugestiju da zbirke moraju biti porozne i omogućavati živo, partikularno, društveno iskustvo, što znači da nisu trajne, već nužno, promjenljive prirode”.

“Mi smo našom postavkom povodom Dana Zavičajnog muzeja, vođeni upravo takvim intencijama i konceptima, i u praksi pokazali ono o čemu se govorilo na konferenciji, a čemu se tek teži u zemljama regiona”, kazala je Anasatazija Miranović. “Time smo potvrdili da, iako ne možemo biti konkurentni u pogledu infrastrukturnih i tehničko-tehnoloških uslova i standarda poslovanja, možemo ići u korak sa savremenim svjetskim standardima i praksama primjenjujući inovativne i kreativne koncepte, adekvatnim promišljanjem i umrežavanjem kulturne baštine sa aktuelnom umjetničkom praksom, njihovim korelacijama i međusobnim interakcijama”.

U Dvorcu kralja Nikole se konstantno realizuju brojni likovni programi i izložbe koje krase svečanu salu, što doprinosi estetskom i kulturnom ugođaju stanovnika našeg grada. Publici je omogućeno da se upoznaju sa  radom značajnih umjetnika, a na posljednjoj, koja je otvorena povodom Dana opštine Bar, predstavljena su djela Dimitrija Popovića. Ova izložba biće u postavci do kraja godine.

Rad Zavičajnog muzeja obilježavaju i brojne druge aktivnosti. Tako je u oktobru održana Konferencija Crnogorskog Nacionalnog Komiteta-ICOM, na kojoj su razmatrane teme koje opterećuju crnogorsku muzejsku zajednicu, a krajem ovog mjeseca muzej će biti i domaćin Skupštine ICOM-a.

Dr Anastazija Miranović angažovana je i na ličnom planu, koji interaktivno povezuje sa osnovnom profesionalnom orijentacijom. “Angažmanom u modnom dizajnu uvijek sam u fokus interesovanja pozicionirala kulturnu baštinu, želeći da njenom valorizacijom i prezentacijom, kroz modni dizajn, popularišem i učinim dostupnijom vrijednosti i značaj kulture i umjetnosti, a prije svega kulturne baštine i umjetnosti Crne Gore.

U tom kontekstu spuštena je i zavjesa ovogodišnjeg izdanja Barskog ljetopisa, kada je priređen multimedijalni umjetničko-modni događaj ”Mediteranske priče”, koji je upriličen ispred i unutar muzejskog prostora.

Tom prilikom, u Muzeju je postavljena izložba umjetničkih radova Sonje Đuranović, a ispred Dvorca upriličena je modna revija gdje je publika bila u prilici da te iste slikarske motive vidi pretočene na svili, na namjenski rađenim modelima Anastazije Miranović.

Share.

Comments are closed.