Gošća emisije „Sunčanom stranom ulice“ bila je doktorka Ljiljana Jovićević, specijalista epidemiologije koja ordinira u Domu zdravlja Bar.
RB/BI: Kakva je trenutna situacija u Baru u vezi sa gripom, je li sezona obolijevanja od te infekcije pri kraju?
Dr Jovićević: Kada govorimo o epidemiološkoj situaciji u našem gradu na samom kraju kalendarske zime i na pragu proljeća, u fokusu je i dalje praćenje obolijevanja od sezonskih respiratornih infekcija, prije svega gripa i bolesti sličnih gripu, infekcija respiratornim sinsicijalnim virusom, COVID-om i drugih respiratornih virusa. Što se tiče gripa, podsjetiću da je grip sezonska, zarazna, respiratorna infekcija koja se može manifestovati sa blažim simptomima od strane respiratonih organa, pa do težih formi obolijevanja sa komplikacijama. Virusi gripa, a to su najčešće virusi tipa A i B, šire se među populacijom respiratornim kapljicama koju zaražena osoba izbacuje u najbližu okolinu prilikom govora, kada kašlje ili kija.
RB/BI: Koji su najizraženiji simptomi?
Dr Jovićević: Grip najčešće počinje začepljenošću ili curenjem iz nosa, glavoboljom, malaksalošću ili bolom u mišićima i zglobovima. Osim toga, u najvećem broju slučajeva, prisutan je bol u grlu, povišena tjelesna temperatura i kašalj. Kod nekih ljudi se pojavljuje i proliv i povraćanje.

RB/BI: Da li je bilo težih slučajeva obolijevanja?
Dr Jovićević: Svakako. Bilježimo i teže slučajeve, posebno kod pacijenata koji imaju pridružene druge hronične bolesti. Ipak, kod većine grip ima blagu formu bolesti i do oporavka najčešće dolazi već za nekoliko dana, a maksimalno za dvije sedmice. Međutim, kao što sam kazala, kod hroničnih bolesnika, osoba starijih od 65 godina, kod djece mlađe od pet godina, češće dolazi do komplikacija i težih formi bolesti.
RB/BI: Koliko je među oboljelima djece školskog i predškolskog uzrasta?
Dr Jovićević: Nažalost, precizne podatke o tome ne mogu reći, zbog toga što kada pogledamo podatke u zdravstveno-informacionom sistemu, broj prijavljenih je zaista mali. Međutim, stvarni broj, prema našim ispitivanjima na terenu i komunikacija sa izabranim pedijatrima, govori da je broj oboljelih puno veći i da se uglavnom radi o neadekvatnom pijavljivanju. Takođe, veliki broj pacijenata, osobito oni kod kojih je u pitanju blaža forma bolesti se uopšte i ne javljaju na pregled ljekarima, tako da precizne brojke ne možemo imati.

RB/BI: Jeste li zadovoljni stepenom vakcinacije protiv gripa koju Dom zdravlja svake godine sprovodi kod sugrađana starije životne dobi?
Dr Jovićević: Kao i u svim domovima zdravlja, gdje se sprovodi vakcinacija protiv gripa, u ovoj godini bilježimo porast vakcinisanih i možemo reći da smo zadovoljni. Na nivou Crne Gore taj broj je, u odnosu na prethodne dvije godine, značajno porastao, pa je tako u ovoj godini vakcinisano preko 18.000 osoba, što je značajan porast.
RB/BI: Da li je u posljednje vrijeme evidentirano obolijevanje od koronavirusa u Baru?
Dr Jovićević: Što se tiče koronavirusa, situacija se i dalje aktivno prati. Testiranje se svakodnevno obavlja u Domu zdravlja brzim testovima. U ovoj godini nismo imali nijedan pozitivan slučaj. U Institutu za javno zdravlje i dalje se sprovodi PCR dijagnostika i možemo reći da je pad novih infekcija konstantan.
RB/BI: Stiže proljeće, a sa njim nastupaju i druge bolesti, prvenstveno alergije. Kako pacijenti koji imaju te probleme treba da počnu sa preventivnom zaštitom?
Dr Jovićević: Poslednjih godina je, nažalost, primjetan porast sezonskih alergija. Ako imamo u vidu da smo na pragu proljeća i da počinje bujanje vegetacije, sigurno je da ćemo se suočiti sa povećenim brojem alergijskih, prije svega na polen, ali i na ostale alegene koji se mogu naći u prirodi. U svakom slučaju, ono što je preporuka svim pacijentima koji imaju problem sa alergijama, posebno sa sezonskim je da što je više moguće izbjegavaju kontakt sa alergenima, a da u dogovoru sa izabranim ljekarima i alergolozima započnu terapiju koju inače koriste.